O Problema Serioasa Sau Nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O Problema Serioasa Sau Nu?

    Mergeam spre constanta ieri pe autostradă si din senin a picat ceasul de la vitezometru... am mai mers vreo 70 de km si apoi s-a aprins martorul check engine...sa ma îngrijorez? Ce ar putea fi? Mulţumesc pt ajutor...
    sigpic

  • #2
    Am patit si eu asa.La mine a fost senzorul vitezometrului situat in cutie,l-am schimbat si nu am mai avut probleme.

    Comment


    • #3
      Eu spun ca ar trebui sa te preocupe mai mult aprinderea martorului antipoluare; motivele pentru care se aprinde acel martor au fost expuse suficient si aici.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        De la captorul/senzorul de viteza se aprinde in bord martorul "check engine".
        Am avut si eu problema asta la Logan.
        Pe langa faptul ca nu iti mai indica viteza de deplasare, pe timpul cat acul kilometrajului este "cazut" nu se mai inregistreaza nici km parcursi, astfel incat computerul de bord iti va indica un consum mult mai mare decat cel real.


        Dupa ce se schimba senzorul se sterge eroarea si totul va fi ok.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • #5
          Originally posted by bGy View Post
          ...a picat ceasul de la vitezometru... am mai mers vreo 70 de km si apoi s-a aprins martorul check engine...
          Chestia cu senzorul de viteza din cutie nu sta in picioare, deoarece nu exista acest senzor, info viteza e din ABS.
          Martorul check engine la care te referi ? Ca sint mai multi, sa fie ceata mai groasa, nu e suficienta aia de afara ... Exista martor antipoluare, martor STOP, martor defect electronic, care din astea 3 s-a aprins ?
          Adica de fapt nu are nici o importanta care s-a aprins, decit Clipu ne spune care e defectul acolo.
          Asa ca dupa anul nou fuguta la service...

          Hai fericire in Noul An si fara defectiuni sau evenimente rutiere !

          La multi ani la toata lumea !

          Comment


          • #6
            Originally posted by alfabit View Post
            Chestia cu senzorul de viteza din cutie nu sta in picioare, deoarece nu exista acest senzor, info viteza e din ABS.
            !
            Ia citeste aici, poate iti schimbi parerea.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              exista mai multe feuri de a lua viteza masinii, si din abs si din acel senzor. Si eu am aceeasi problema. La drum lung imi cade vitezometru si isi revine cateodata mai repete cateodata mai greu. Am curatat senzorul si tot asa face. Si check engine se aprinde exact din cauza asta. Se va stinge becul din bord dupa ce isi revine vitezometru si mai mergi o perioada. Daca vei pune ddt-ul vei vedea ca eroarea este de la vitezometru. Nu e nimic grav asa ca stai linistit.

              Comment


              • #8
                @IancuMIC
                Vorbim de alta versiune de Logan, 1.6/16v au toate ABS deci de acolo vine info viteza, lasa-ma cu DSN,SLZ, LGN1.4/1.6/8v, am avut din fiecare cite una, alea da senzor de viteza in cutie ....
                Asta care-l am acum 1.6/16v E5 nema senzor in cutie, ioc...
                Last edited by alfabit; 31 December 2012, 12:50.

                Comment


                • #9
                  Ar trebui sa vorbim de masina colegului @bGy, care e din 2007 si nu e E5, deci are senzorul infipt in cutie. De ce crezi ca aici ne intereseaza de unde ia masina ta informatia de viteza?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Eu de unde sa stiu ce an de fabricatie e masina respectiva ? Nu ma cheama Mafalda

                    Comment


                    • #11
                      Incercati, va rog, sa ramaneti on topic, ca nu fiti premiati la sfarsit de ani!
                      Cred ca puteti discuta in contradictoriu, dar fara a a va certa, nu-i asa?
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • #12
                        si eu sunt patit, cand e motorul rece, merge ok, si eraore dispare singura
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by alfabit View Post
                          @IancuMIC
                          Vorbim de alta versiune de Logan, 1.6/16v au toate ABS deci de acolo vine info viteza, lasa-ma cu DSN,SLZ, LGN1.4/1.6/8v, am avut din fiecare cite una, alea da senzor de viteza in cutie ....
                          Asta care-l am acum 1.6/16v E5 nema senzor in cutie, ioc...
                          cred ca doar E5 nu au senzor pe cutie ...alea vechi au toate morcovul in cutie.
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            Tin in primul rand sa va urez un sincer la multi ani vouă si la toată familia voastră... legat de problema mea, am vb si cu cineva de la service pt ca ma speriasem si într-adevăr este vorba de captorul de viteza si se rezolva relativ uşor. Va mulţumesc tuturor celor ce au răspuns, apreciez.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Ceva noutati ? Ai rezolvat problema ? Dezvolta putin subiectul..
                              My Ride ! B - 29 - TmT

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google