Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma declar proaspat proprietar al unui Logan 1.6 16v E4 Blackline sh (fabricat iulie 2010) si vin cu cateva impresii fata de vechiul 1.4 mpi care m-a servit eroic timp de 6 ani jumate:
    - varianta asta Blackline a fost dragoste la prima vedere plus ca are si jante si folie autorizata
    - motorul este altceva clar (mult mai silentios,suna diferit, trage mai bine, in interior daca mergi normal aproape zici ca e masina straina, are si "blanurile" alea la capota si perete antifoc din fabrica) insa ma asteptam la un pic de mai mult din partea acestui motor (vom vedea dupa ce schimb filtrul de aer care n-a fost schimbat niciodata in 33.000 km si era negru de imbacsit)
    - este mai rigida (probabil amortizoarele mai noi)
    - in rest aceeasi hauiala la viteza de peste 100 kmh ca si la vechiul Logan
    - am senzatia ca e mai inalta un pic de cur
    Primul lucru pe care-l fac dupa ce schimb ulei si filtre(cel putin cel de aer ca e varza) este remaparea(deja am discutat). Dupa o zi de 1.6 16v si revenind la 1.4 mpi remapat nu am avut deloc senzatia ca 1.4 e gunoi(absolut deloc), si probabil remaparea/reglajul proaspat de culbutori si-au spus cuvantul la cea veche(a fost destul de bine intretinuta cel putin la motor).
    Sincer sa fiu, as fi vrut cu siguranta un 1.5 dci 85 cp pe care sa-l remapez la 105 cp insa sansa a fost spre 1.6 16v(nici taica-miu nu m-a lasat sa iau diesel).
    Last edited by andreyi; 28 October 2011, 09:37.

    Comment


    • Dupa ce schimbi filtrul o sa se simta, schimba-l urgent ca acum nu isi ia aer destul. Apoi ia-o la ture ca daca cel care a avut-o a mers cu ea la consum se simte mult, eu stiu asta clar, eu merg cu ea mai agresiv si se simte diferenta intre ea si cea a lui cumnatamiu care merge batraneste la consum, ambele 1.6 16v aceleasi dotari.
      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

      Comment


      • @ andreyi - Felicitari pentru achizitie? Cat ai dat pe masina? (de curiozitate)

        Eu zic totusi ca nu se compara cu 1.4 mpi. Dupa ce schimbi uleiul si filtrele, vezi cum se comporta masina cand schimbi la 4000 rpm (4000, nu mai sus) --- urci incepand cu tr. 2, apoi 3, 4, ..... Si iti recomand sa nu ii faci remapare. (vorbeste aici pe forum cu Alessandro care a avut ceva modificari - remapare, pinion tr.5 diesel... E bine sa vorbesti cu cineva care a testat si stie si avantajele si dezavantajele)
        Last edited by ion_R5; 28 October 2011, 10:57.

        Comment


        • clar NU, un mare nu pentru remapare. pinionul ala merge daca esti un pic atent.
          masina se tine stock ca asa ii cea mai buna

          Comment


          • In sfarsit te-ai potolit cu fel si fel de "aplicatii" pe loganul tau
            Tu ai mai dat cu UNSOARE FLUORATA in capul bujiilor sau a bobinelor cand le-ai schimbat @Alessandro ?
            Last edited by Ivan Marian; 28 October 2011, 11:31.

            Comment


            • Lasati omul in pace... Nu e cazul sa faceti misto sau sa radeti.

              A testat omul remapari si diverse imbunatatiri recomandate pe forum si intre posesorii de masini.

              Macar omul a realizat ca remaparea nu a adus plusurile pe care le astepta. Sunt altii care isi fac remapare, pun un filtru sport si o toba care urla mai tare si chiar cred ca masina lor e muuuult mai dinamica/puternica... fiind vorba mai mult de o iluzie auditiva si "indemnul sonor" de a fi mai tot timpul cu piciorul in pedala de acceleratie... Practic nu masina e mai dinamica prin cresterea performantelor motorului ci stilul de mers, cu pedala la fund...

              Cred ca ati vazut diverse masini pe bulevarde ... cu un zgomot de ai fi zis "acuma trece unui cu 120 km/h" si cand colo apare cine stie ce BMW sau Logan cu o toba galagioasa care ruleaza cu 60 sau 80....

              Comment


              • sa zic ca am articulat peste o masina un 16v remapat, nu are rost ca imi pun forumul in cap.
                singura modificare care se merita cu varf si indesat si din toate punctele de vedere este scoaterea catalizatorului.
                16v trage mai bine cu niste bujii bune, un ulei esteric, un filtru in permanenta curat decat remapare filtru sau toba sport

                P.S. eu nu am avut unsoare fluorata nici din fabrica. se gasesc tot felul de unsori conductoare si izolante pe str Maica Domnului
                Last edited by alessandro; 28 October 2011, 11:57.

                Comment


                • La mine remaparea se simte. Cam o masina jumate pe 402m. Nu e spectaculos dar este ceva acolo.

                  Cat despre 1.4 vs 1.6 16V, nu are sens comparatia, cand am condus 1.4 am ramas masca cat de puturos e, daca nu ii dai blana de abia se misca. Chiar si resoftat diferenta intre ele e foarte mare. 1.6 16V incepe sa traga decent de la 2500 RPM iar de la 3500 RPM in sus trage foarte bine.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • In privinta comparatiei 1.4 mpi versus 1.6 16v - confirm ce spune Shakar...

                    La regimuri de turatie uzuale/normale 2000 - 3000 (3500) 1.4 mpi se misca foarte slab. Nu veniti cu "se misca vioi", uitand sa spuneti ca ati piscat acceleratia pana la 5000 rpm...

                    Comment


                    • Masina a fost sa zic o combinatie (masina veche + diferenta de bani). In legatura cu remaparea sunt chiar curios de ce exista nemultumiti la 1.6 16v, la 1.4 s-a simtit foarte bine si de-asta sunt asa hotarat(oricum o fac la Doc). Am schimbat filtrul de aer singur(am pus Mann). Urmatorul pas va fi ulei + filtru ulei + bujii, dar sa mai vina niste banuti.

                      Comment


                      • Originally posted by alessandro View Post
                        P.S. eu nu am avut unsoare fluorata nici din fabrica. se gasesc tot felul de unsori conductoare si izolante pe str Maica Domnului

                        Si sa inteleg ca nu ai pus niciodata asa ceva in gura bobinelor sau in capul bujiilor ori de cate ori ai schimbat bujiile ?!?
                        Last edited by Ivan Marian; 28 October 2011, 15:07.

                        Comment


                        • am schimbat bujiile o singura data. nu nu am pus.

                          pana la urma unsoarea asta ce rol are ? sa izoleze sau sa conduca curentul mai bine ?

                          Comment


                          • Tu ai mai debransat borna bateriei cand le-ai schimbat ? Sau ai facut-o pur si simplu fara a mai scoate plusul bateriei?
                            Din cate am mai citit are rol de a izola contactul dintre bobina si bujie ca sa nu intre apa/condens acolo si sa oxideze in timp si mai are rol de a nu se descarca curentul la masa,,adica sa fure curent!
                            Last edited by Ivan Marian; 28 October 2011, 15:14.

                            Comment


                            • Voi vorbiti serios, sau la misto? Acolo unde trebuie sa ai contact electric cat mai bun (intre contactul bujiei si cel al bobinei), in nici un caz nu s-ar pune o vaselina care sa izoleze.
                              Last edited by ion_R5; 28 October 2011, 17:02.

                              Comment


                              • am gasit la un magazin o vaselina pentru imbunatatirea contactelor electrice de mare voltaj. o fi buna ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google