Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie nu prea mi s-a intamplat sa dau de loganisti cu 1.4 1.6 sau dci care sa vrea vreo liniutza sau ceva....
    o singura data un pusti cu un 1.4, am plecat mai tare de la semafor si a venit si el dupa mine...nu il inteleg de ce, poate ca voia sa vada care e diferenta sau naiba stie..
    Insa repet in general am observat ca cei cu motoare mai mici pe logan nu prea se iau asa...mereu se dau la o parte cand vreau sa fac o depasire sau eu stiu...
    in schimb cei cu alte marci..dau de din astia intr-o veselie..
    mai ales accent, aveo...si mai ales pe autostrada cand treci cu viteza pe langa ei se gasesc si ei sa accelereze
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • baieti sincer sa fiu mi s-a intamplat si mie sambata cu un prieten cu 1.4
      pe drum inspre disko cu 5 in fiere masina ....am mers normal si el o nenorocea dupa mine...la disco a inceput cu gesturi te fac etc
      la intoarcere ne-am dat sa-i fac pe plac ..dupa ce l-am facut pe 400 m ma ruga frumos sa nu le soun la prieteni ) intelegeti
      eu unu ma alerg de obicei cu masini mai puternice pana in 120 cp gen ford focus ..passat...opel atunci se oftica baietii knd treci cu cotetul (loganul )pe langa ei

      Comment


      • moxu

        Salut p toata lumea.am si eu o intrebare la voi,am un 1,6 16v full am cam 20000 cu el.De cateva zile cum trec de 120km/h incep sa am o trepidatie in volan stie cineva care sa fie cauza.ms mult

        mi-a spus cineva sa echilibrez rotile,am facut si asta dar tot degeaba.Oare sa merg la garantie cu ea
        Last edited by MOXU; 9 March 2009, 09:37. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Daca ai echilibrat rotile si tot asa face....sigur ti le-a echilibrat cum trebuie? La mine vibra la peste 140 , dar nu am facut nimic si dupa un timp a trecut, cred ca era de la noroi sau asa ceva , pe roti pe aripi ( interior ) CRED, nu stiu, a disparut de la sine, am incercat si mai mult ( ca viteza ) si tot nu a mai aparut vibratia in volan. Sa vedem poate mai stie cineva de pe aci ce raspuns sa iti dea.

          Comment


          • in mod normal tremuratul volanului vine de la roata dezechilibrata sau janta indoita. verifica interiorul rotilor, poate sa fie o lovitura pe interior si n-o vezi decat daca dai roata jos. ala de le-a echilibrat trebuia sa vada daca e vreo problema cu janta, nu sa echilibreze ca rusu, numai inainte verifica jantele si mai fa o echilibrare, la alta vulcanizare. daca nu da zero dezechilibru, foarte probabil masina de verificat de la primul service/vulcanizare arata avioane
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • am verificat seba si e la fel,iar masina face la fel
              chiar nu stiu...eu zic ca e rulmentul ptr ca la viteza se aude un huruit pe partea dreapta si vibratie in podea pe dreapta

              seba sau cine are ,am si eu o rugaminte ai sau poti sa imi tr si mie o diagrama de cuplu de 1.6 16v
              Last edited by Seba; 10 March 2009, 02:15.

              Comment


              • moxu

                ms mult pt raspunsuri,dar ce ziceti daca as schimba jantele fata cu spatele innainte sa merg la vulcanizare cu ea?

                Comment


                • Originally posted by bossake View Post
                  Mie nu prea mi s-a intamplat sa dau de loganisti cu 1.4 1.6 sau dci care sa vrea vreo liniutza sau ceva....
                  o singura data un pusti cu un 1.4, am plecat mai tare de la semafor si a venit si el dupa mine...nu il inteleg de ce, poate ca voia sa vada care e diferenta sau naiba stie..
                  Insa repet in general am observat ca cei cu motoare mai mici pe logan nu prea se iau asa...mereu se dau la o parte cand vreau sa fac o depasire sau eu stiu...
                  in schimb cei cu alte marci..dau de din astia intr-o veselie..
                  mai ales accent, aveo...si mai ales pe autostrada cand treci cu viteza pe langa ei se gasesc si ei sa accelereze
                  Pai asa am facut si eu in Braila. Cel cu 16v era in fata eu in spate si am vrut sa vad cum trage. Pur si simplu m-am luat dupa el, nici nu aveam de gand sa-l depasesc. Oricum mi-a placut ca nu se "mocaia" cu ea ci se ducea.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • graficul de cuplu/putere la 1.6_16v...
                    Attached Files
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • mersi seba
                      seba inca o intrebare am scos astazi la un mers constant cu 2000 r/min un consum record de 4,9 % pe linie dreapta fara panta,doar cateva coborari,iar la dus pe ploaie,vant mers constant 6.5.la turatia asta merge motorul subrurat >???

                      Comment


                      • uita-te pe grafic un motor merge bine pe plaja de turatii unde cuplul are valoarea de 85-90% din maxim. fa socoteala, 85-90% din 148 face cam 130-135Nm. de aici rezulta ca motorul va trage bine de la 2000 la 5500 rpm.
                        consumul ala l-a scos si eu si mareom mergand cu 75km/h in tr5. 4.8 parca am scos eu si jiji a reusit chiar 4.7. nu stiu cum, dar l-a scos
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • ms seba
                          deci super consum
                          viteza de croaziera 70 km/h

                          Comment


                          • Da...bun consumu, cat ia dizalu la 110-120

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___30 View Post
                              Da...bun consumu, cat ia dizalu la 110-120

                              octaviane in final e 16v nu e nici diesel nici 1.4 nici 1.6 8v
                              mie unu mi se pare sooper consumul si am mers sa vad ce consum scot..nu ma grabeam


                              daca merg mai sportiv putin craiova - tg jiu scot un 7-7.5%
                              Last edited by speed_shock; 11 March 2009, 12:22.

                              Comment


                              • Pai asta e consuml normal 7-7,5% la un benzinar la drum lung (parerea mea - putin sportiv se duce clar la 8,x % si sportiv 9,5-12%).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google