Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 70 km in total prin Bucuresti la inceputul lui Decembrie aglomeratie vineri dupamasa-seara si mai liber sambata pana seara, consum cu caldura AC si consumatori GPS + ionizator + incarcator USB tel mereu in el + detector radar = 11 %. cu resoftare. in aglomeratie am vazut cum urca spre 12%. PS: a inceput de la 22% media si a scazut repede la 16% dupa care nu am mai avut nervii necesari sa urmaresc CB.

    Comment


    • Mie imi place sa urmaresc cb dupa un drum in afara de ~30km, ce frumos creste el in 15km, plini de semafoare, de la 6,5l pana la 9l/100km
      Eu ma uit mai mult la litri consumati ca sa imi fac o idee cam cati mai am in rezervor dar asta in afara orasului, sa stiu daca mai alimentez sau nu.
      Last edited by bad_hrc; 19 January 2013, 08:59.

      Comment


      • sincer nu mai bine te uiti la liniutele de pe bord sa iti dai seama daca bagi benzina? Sau bagi doar cand ajunge la 1l?

        Comment


        • De cand am masina doar de cateva ori s-a aprins becul de rezerva si dupa cum bine stii 1 linie semnifica 5 litri dar de multe ori dupa ce alimentez poate sa indice 5 linii si una sa se stinga dupa nici 5km, deci linia aceea s-a aprins pentru ca in rezervor erau 25,5l in rezervor. Din cauza asta prefer indicatoarele analogice.

          Comment


          • si tot nu vad din ce cauza trebuie sa urmaresti litrii consumati daca stii exact cat are o linie si nu astepti sa ajungi la pompa. Iti propui sa alimentezi cand ai cel putin 15 L si cand scade la 2 linii tragi la benzinarie sau sunt asa rare benzinariile incat pe o raza de 100-200 km nu gasesti benzinarie si sa ai mereu peste 15 L? Mai stiu eu pe cineva care avea peste 15L in rezervor si zicea ca nu mai are benzina ca el nu merge cu 2 liniute niciodata ca nu e bine. Idioti sunt astia de la dacia si toti in general ca nu au pus sa se aprinda pompa de la 30 L ca sa stam mereu cu 30L sa nu traga de pe fund pompa.
            Last edited by o8MeLC; 19 January 2013, 13:54.

            Comment


            • Nu te mai gandi ca bag 5 litri in rezervor si vreau sa vad cand ii consum ca sa alimentez din nou 5 litri. Ma uit la cantitatea consumata in momentul in care plec la un drum lung si am facut plinul pana in buza. Daca la dus imi scad 4 liniute la intoarcere vor scadea 5 din cauza alora 3-4 litri alimentati fortat si voi ajunge acasa pe rezerva. Imi este mai usor sa stiu exact daca imi ajunge benzina si sa alimentez, daca este nevoie, la plecarea spre casa decat sa mi se aprinda becul de rezerva la intrarea in bucuresti si sa merg cu morcovu prin aglomeratie.

              Comment


              • Nu te poti uita pur si simplu la autonomia afisata de CB daca tot zici ca nu astepti sa ti se aprinda becul de rezerva?

                Comment


                • Ma uit ocazional dar nu ii dau importanta deoarece din cate stiu eu CB pune si rezerva in calculul autonomiei ceea ce mai mult ma induce in eroare ca in realitate trebuie sa mai scazi 150-180km din ce afiseaza cb.

                  Comment


                  • Eu nu ma mai uit la consum ca mai rau ma enervez. Pe timp de iarna, in oras nu scade de 11-12 nici daca o rogi frumos. La drum intins e altceva, dar cam rar in cazul meu. Cat despre nivelul de benzina, n-am lasat-o niciodata pe rezerva. La o liniuta i-am pus benzina mereu. Fiecare cand vrea.

                    Comment


                    • si asta cu umplutul rezervorului pana in gura nu am inteles-o niciodata...adica in cazul in care era benizna pe terminate si era ultima alimentare din viata puneam si in gura si tineam pana cand mai facaem 200 m cu masina dar in cazul in care avem benzinarii la fiecare colt de strada nu vad rostul umplerii pana in buza avand in vedere ca risti sa se blocheze plutitorul pe maxim si sa astupi teava de retur... Fiecare face ce vrea si cand vrea doar ca unii fac unele lucruri care nu sunt normale.

                      Comment


                      • Adevarat. De ce sa o umpli pana in gura nu stiu. Mie personal, poate e doar impresia mea, imi place cu mai putina benzina, ca e masina mai usoara si are un demaraj mai bun.

                        Comment


                        • Sa vezi cu benzina deloc ce usoara e...

                          Comment


                          • Originally posted by o8MeLC View Post
                            si tot nu vad din ce cauza trebuie sa urmaresti litrii consumati daca stii exact cat are o linie si nu astepti sa ajungi la pompa. Iti propui sa alimentezi cand ai cel putin 15 L si cand scade la 2 linii tragi la benzinarie sau sunt asa rare benzinariile incat pe o raza de 100-200 km nu gasesti benzinarie si sa ai mereu peste 15 L? Mai stiu eu pe cineva care avea peste 15L in rezervor si zicea ca nu mai are benzina ca el nu merge cu 2 liniute niciodata ca nu e bine. Idioti sunt astia de la dacia si toti in general ca nu au pus sa se aprinda pompa de la 30 L ca sa stam mereu cu 30L sa nu traga de pe fund pompa.
                            Au ars destui gplisiti pompa mergand cu 8 litri in rezervor....
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Hai ma fi serios, te-au mintit. 8 litri de benzina inseamna cantitate mare si arhisuficienta pentru a raci o pompa de benzina ... daca s-a ars inseamna ca au mers cu mult mai putini litri in rezervor.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • la supernove se ard pompele la 2 luni. Lumea nu merge cu combustibil putin pentru ca nu se raceste pompa ci pentru ca ia de pe fund mizeria, ca si cum pompa aceea nu trage mereu de pe fund... noaptea mintii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google