Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am zis eu mai demult. Si la mine si la virtualmansorin, la 140km/h constant, aveam consum instant de 7,9-8%. Valabil si inainte si dupa remapare.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Viteza medie pe bord 127 km/h??? Roma-TM??? Cu scuze, dar nu pot crede asta.
      Eu stiu cat am tras de masina mai cu pretentii sa scot 100 media pe autostrada (cu tot cu opriri)

      PS: motoru' de 1.4 pe autostrada la 140 ia sub 8% (7,5-7,6%)
      Pe drumurile noastre 1.6 ia mai putin, pt ca 1.4 se chinuie mai mult sa ajunga si sa pastreze viteza asta, pe autostrada se schimba situatia.

      Comment


      • 1.6-le meu n-a fost incercat pe autostrada decat la 165-170km/h, unde-mi lua cam 10-10,5%. Sincer ma cam indoiesc ca 1.4 consuma cu 0,5% mai putin decat 1.6 la viteze mari.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Eu nu am dovezi concrete, iti spun ce am vazut pe CB cand am fo cu un prieten in Ungaria (spre Budapesta). La 140 ii arata 7,3-7,6

          Comment


          • Consum instant? Sau mediu? Daca era mediu, pe cati km?

            Comment


            • Mediu i-a iesit 7,4%, km nu stiu exact, ~350-400 km.
              Mers 120-140, preponderent 140 (ii place tare mult acolo) cu urcari mici si la 160.
              La 140 asa ii arata 7,3-7,6

              Comment


              • Motorul 1.6 consuma mai putin la viteze mari decat cel 1.4,asta e dovedit ....Iar 1.4 e avantajat doar in oras unde la viteze mai mici are consumul mai mic,atat.

                Comment


                • In oras 1.4 consuma mai mult chiar decat un 1.6 16v. E bun, daca mergi seara prin oras ca altfel...
                  Dar sa revenim la topic consum 1.6.

                  Comment


                  • Eu am 3500 km cu ea iar consumul mediu e de 7,2l/ 100 km! E mult?
                    sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                    Comment


                    • Depinde de traseul pe care l-ai adoptat: preponderent urban respectiv extraurban. Oricum consumul e bun, tinand cont ca motorul abia acum se "lasa".

                      Comment


                      • 16v consuma mai mult decat 1.4 in oras. Stiu sigur, ca doar platesc eu benzina comparabil cu 1.6mpi...Despre care ar trebui sa vorbim noi aici.
                        Last edited by Seba; 3 July 2008, 16:26.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___30 View Post
                          Viteza medie pe bord 127 km/h??? Roma-TM??? Cu scuze, dar nu pot crede asta.
                          Eu stiu cat am tras de masina mai cu pretentii sa scot 100 media pe autostrada (cu tot cu opriri)

                          PS: motoru' de 1.4 pe autostrada la 140 ia sub 8% (7,5-7,6%)
                          Pe drumurile noastre 1.6 ia mai putin, pt ca 1.4 se chinuie mai mult sa ajunga si sa pastreze viteza asta, pe autostrada se schimba situatia.
                          Tavi tu multe nu poti crede ...

                          atat am avut viteza medie. La intoarcere am facut opriri putine...Si nu vad cand opresti cu ce te afecteaza ? Vbim de 1700KM nu de 300KM ... Conteaza prea putin 3 opriri ....

                          Cand mergi cu 140 145 nu vad ce ti se pare aiurea viteza 127KM/h medie ... Mai ales ca am mers mult noaptea cu autostrada libera ... (de multe ori tineam 140 pe GPS ... Deci probabil preponderent aveam 147 pe bord)

                          Iar consumul este ok. Am declarat: consum mediu de 7.9L/100. (aici intra si perioadele cand am mers mai incet dar si cand i-am dat 160 165....)

                          Cu consumul resetat (asta cand m-am dus la Roma) la 140 pe bord ai 7.8-7.9L/100 (atunci cand iti arata oarecum instant o perioada ... Daca-l resetezi in mers)
                          asa ca 1.4 la 140 7.6L/100 ma indoiesc ....

                          S.

                          P.S.: Tavi am testat si diferentele dintre GPS si kilometraj si reconfirm, dupa 110km/h pana la 165 e diferenta de 7-8 KM in orice plaja de viteza(e fixa, nu creste nu scade). Pana la 110 e diferenta de 5! :P am si un filmulet dar din pacate neavand o camera de filmat GPS-ul iese alb (de la luminozitate) si nu se vede.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Marea majoritate a km sunt parcursi in interior! Nu oras!!!
                            sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                            Comment


                            • Viteza medie cu care mergi? Daca mergi preponderent cu 120-130 e bun consumul.

                              Comment


                              • @lucialina In interiorul cui?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google