Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si ce probleme "consistente" apar domnilor daca se merge cu peste 3000? ca toata lumea zice ce sa faci dr ce se intampla daca NU faci asa...malc.
    eu am mers cu al meu si cu 140, si am pe bord 750km, nu moare da-l dracu)

    Comment


    • Originally posted by RSX
      si ce probleme "consistente" apar domnilor daca se merge cu peste 3000? ca toata lumea zice ce sa faci dr ce se intampla daca NU faci asa...malc.
      eu am mers cu al meu si cu 140, si am pe bord 750km, nu moare da-l dracu)
      f**i motoru! crezi ca-i destul ce se intampla daca nu faci rodaju calumea ? aia de prosti scriu in carti cum se face ? mai in detaliu, in loc sa obtii dupa rodaj o suprafata "oglinda" intre cilindri si piston, toate resturile de prelucrare a motorului o sa-ti zgarie cilindrii, distrug segmente, pierzi compresie si pe urma vii si spui ca masina-i de c***t, ca nu trage, scoate fum si consuma mult...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by Adriann
        Sunt cateva reguli as zice eu.
        Nu depasi in primi 3500Km:
        - turatia de 3000,
        - viteza de 90Km/h,
        - schimba vitezele asa cum sa spus mai inainte.

        Nu uita sa schimbi uleiul dupa 7000Km, "si totul va fi bine" ca in melodie.
        in carte scrie sa nu schimbi peste 3500-4000 rpm si sa nu depasesti 140 km/h
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • Ce e cu asta?http://www.***********/articol/10401...-3-litri100-km DCI e mai tare?

          Comment


          • ca tehnologie, motoarele diesel au avut de la inceput un randament superior celor benzinare. de turbodiesel nu mai vorbim...problema dieselelor (turatia limitata pe la max 5000rpm) e compensat de cuplul mai mare decat al benzinarului. iar aia de-au scos consum asa mic, au imbunatatit aerodinamica masinii, au bagat biodiesel (metanolul ared mai bine decat motorina normala, deci ca si cand ar fi bagat la benzinar kerosen in loc de co95), au schimbat grupul cutiei de viteze si au pus si un alternator mai slab, ca sa consume mai putin din puterea motorului. si inclin sa cred ca masina aia nici ac n-are, numa' sa iasa consum mic. iar ca sa raspund pe scurt la intrebarea ridicata: da!
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Seba, cand se intampla toate treburile care le-ai spus? Deci daca in perioada rodajului salt de multe ori in 3500-5000 risc sa se XXXX motoru'.
              Cum ai facut tu descrierea, imi aduc aminte de setul motor de la Dacia 1300...sau 1310...care intr-adevar, nu aveai grija sporita la rodaj, riscai sa-l ''belesti'' de nou.
              Eu in primii 2-300 km am fost nevoit sa o duc la 4000. Dupa 900 km am dus-o si la 5000(nu des). Ma apropii de 10000 cu ea si nu vad vreo problema la motor si nici nu se intrevede vreuna.
              NU am vazut pana acum un motor de 1.4 (de 1.6 nici nu mai vorbim) bulit, cu set-motor facut varza.

              Comment


              • din moment ce motorul nu vine rodat din fabrica decat "la rece" (5 minute la 5000rpm, fara chiulasa, in jet de apa si ulei), plus ce scrie in manual, inclin sa cred ca pe undeva seamana cu motorul de 1300...nici eu n-am vaz't motor de logan stricat, dar probabil ca toti pe care-i stiu si-au facut rodajul ca la carte. sunt curios de aia care i-au dat forja constant in rodaj cum mai merge motorul pe la 100000-120000km...atunci o sa satim daca conteaza sau nu rodajul. oricum, si-n carte se specifica sa nu exagerezi cu peste 3500rpm, nu sa nu-i depasesti. plus ca-i vorba de rodarea grupului motopropulsor (asta include si cutia) ca ansamblu.dar parca era vorba ca ne intoarcem la topicul de consum, rodajul se discuta altundeva. da ?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Da corect. ) Cu o singura precizare: motorul nu seamana deloc cu cel de pe 1300.
                  Prelucrarea pieselor (cilindrii si toate cele) se face la alt nivel. Nu mai ai pe cilindrii ''zimturile'' alea ca la setu de 1300.

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___28
                    Da corect. ) Cu o singura precizare: motorul nu seamana deloc cu cel de pe 1300.
                    Prelucrarea pieselor (cilindrii si toate cele) se face la alt nivel. Nu mai ai pe cilindrii ''zimturile'' alea ca la setu de 1300.
                    ultimul meu post referitor la rodaj pe topicul de consum: tavi, crezi ca frezele ce gauresc blocul de logan fac gaurile "oglinda" ? si daca da, sigur pistoanele au "oglina" pereche cu cilindrii?...presupun ca asta-i adevaratul motiv pt care necesita rodaj motorul. in rest, de acord cu tine. haideti, va rog, sa vorbim iar de consum....
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • al meu golan in oras cel putin sub 8.3 nu imi scade neam dar la mine poate o fi si de la finala sport
                      atasez si 2 poze cu consumul instant la 140 si 180 km\h

                      Originally posted by Adriann
                      Sunt cateva reguli as zice eu.
                      Nu depasi in primi 3500Km:
                      - turatia de 3000,
                      - viteza de 90Km/h,
                      - schimba vitezele asa cum sa spus mai inainte.

                      Nu uita sa schimbi uleiul dupa 7000Km, "si totul va fi bine" ca in melodie.
                      dacia vine deja cu rodajul facut din fabrica
                      ce zici u acolo e obijnuinta de la batrana dacie
                      Attached Files
                      Last edited by andrei; 22 November 2007, 17:25.
                      CT-42-SMC doar un logan mai galagios

                      Comment


                      • Da are rodaj facut pe banc (ca nu sta nimeni sa se plimbe cu ea).
                        Dar in sarcina ii mai trebuie un pic de rodaj (~3500km) cu respectarea unor parametrii de functionare cum a zis si Cristi_Xp mai sus.
                        Last edited by Adriann; 22 November 2007, 15:54.

                        Comment


                        • Originally posted by SirNenea
                          dacia vine deja cu rodajul facut din fabrica
                          ce zici u acolo e obijnuinta de la batrana dacie
                          ala e rodaj "la rece". daca ar fi gata rodata, de ce scrie in carte cum sa o conduci primii 1000km ? nu cerd eu ca n-au aia ce face si ne indeamna sa conducem incet numa sa nu ne ia vantul vopseaua...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • am si eu o nedumerire am fact comanda d un abs+ 1.6 si vreau s stiu daca am fct o alegera buna e mai bun 1.4 la consum ast pareri
                            ABS+ 1.6

                            Comment


                            • Originally posted by mcnalex
                              am si eu o nedumerire am fact comanda d un abs+ 1.6 si vreau s stiu daca am fct o alegera buna e mai bun 1.4 la consum ast pareri
                              in oras 1.4 consuma cu 0,4-0,5% mai putin decat 1.6, in afara, la peste 110-120, deja se schimba lucrurile, la mers intins cu 140 1.6 consuma mai putin decat 1.4. plus ca se "infige" o idee mai bine. acu tu stii ce vrei sa faci cu masina. pe site-ul dacia ai cifre informative despre consum. aduna un 0,3-0,5 si vei obtine consumul real al masinilor
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Merci q masina pa la munk si plecari p la munte si in afara
                                ABS+ 1.6

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google