Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Hellman
    noapte e mai liber in oras, dar si ziua potzi sa schimbi pana in a 4'a la 5000, si sa ai ceva viteza dar pe riscul tau
    in 4 la 5000rpm ai in jur de 140-150, nu ? daca mergi asa in oras si nu consuma sub 10%, ma gandesc serios ca ai alt motor, nu 1.6 8v... si n-ai specificat ca mergi noaptea (sau, ma rog, poate cel mai mult din drumul in oras il faci noaptea). eu ziua, in timisoara, la orele de varf (8:30 si 17:00, cand ma duc, respectiv ma intorc de la munca) nu ies sub 10% si nu merg chiar agresiv. schimbare la 2800-3000 si nu talpa maxim pana la turele alea. dar traficul fiind de groaza, rar apuci a 4-a cu 60-70km/h, si aia pe distante de cateva sute de metri. cel mai mult 1,2 si 3 folsoesti, si atunci, "papa", frate...apropo, benzina e de 98, de la mol. cand mai gasesc, 99+ de la petrom, dar asta vad ca e din ce in ce mai greu de gasit.apropo, cati km ai cu masina? eu am 30000 si poate bea acum mai mult, inainte de revizie (filtru aer vechi, f probabil imbacsit cu praf, ulei vechi). daca intr-adevar o "talpaiesti" asa bine si consuma sub 10 in oras, incep sa devin invidios pe motorul tau. asta daca nu cumva nu trage calumea si de-aia o forjezi
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #77
      @Hellman, nu te mai da cocos cu consumul tau! Nu-ti dai seama ca esti ridicol? Ce spui tu e imposibil! sau e posibil daca mergi in treapta I la ralanti daca nu ai fost remorcat. Am colegi cu logan 1.6 mpi, renault clio 1.2 16v si sub 10l% nu scot in oras, in afara orasului scade, dar la 130-140km/h consum e undeva peste 7l% (sper ca ai citit bine! "peste 7l%"). Benzinarele consuma carburant mult!, nu te mai amagi cu consumul tau! pentru ca ce ai vazut tu (daca ai vazut consumul ala) e o himera. Ca sa te conving... uita-te la portofel sa vezi ce consum ai!.

      Comment


      • #78
        Deci mers sportiv la un 1.6 (cred ca asa iese si la 1.4) iti iese cam 14-15, asta insemnand talpa...sa nu o cauti sub 4000. Stiu un tip care in 350 km a consumat 50 l benzina...
        Last edited by Octavian; 2 November 2007, 10:01.

        Comment


        • #79
          Originally posted by SUPERCAR
          daca ii dai talpa in adevaratul sens al cuvantului(adica sa schimbi fiecare treapta la 5000rpm) iti mananca mai multa benzina...oricum mai mult de 10%
          cam 12 -14 din experienta iti zic dar merita
          toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

          Comment


          • #80
            Corect. Chiar merita
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #81
              bai hellmane zile ceai facut la masina poate benzina de calitate
              azi avea 8.5 consumu dupa o forja de o ora prin oras si pe varianta in trafic si stat o groaza la intersecitie sub pod

              sigpic

              Comment


              • #82
                Originally posted by virtualmansorin
                cam 12 -14 din experienta iti zic dar merita
                Pai merita ,ca nu ne-am luat 1.6 ca sa ne uitam in portofele
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • #83
                  De ce nu crezi ?

                  Originally posted by virtualmansorin
                  nu va cred ca daca mergeti cu 140 aveti consum mediu de 6
                  am citeva mii de km cu loganul(55000) si daca mergi constant cu 140 veci pururi nu consuma 6
                  daca voi consumati 6 atunci eu consum 4,3 la 140 constant

                  Ambition 1,6 , 8V , pe autostrada la 140 Km / h , 4000 turatii , consum instantaneu 5,8. La mers intins se stabilizeaza frumos consumul.
                  In general CB nu imi indica mai mult de 7,00 media , in general se mentine la 6,5 - 6,7.

                  Comment


                  • #84
                    5.8L la 140km/h deja e prea tare motorul asta )

                    Comment


                    • #85
                      pai sunt multi posesori pe aici de Logan "Limited Edition" si nu ne prindem noi
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by soso693
                        Ambition 1,6 , 8V , pe autostrada la 140 Km / h , 4000 turatii , consum instantaneu 5,8. La mers intins se stabilizeaza frumos consumul.
                        In general CB nu imi indica mai mult de 7,00 media , in general se mentine la 6,5 - 6,7.

                        Cum ai stabilit cei 5,8 l/100km daca la CB iti arata 6,5 - 6,7 ?
                        Eu am obtinut pe autostrada intre 7-8 la 140km/h, cu masina plina + bagaje.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by soso693
                          Ambition 1,6 , 8V , pe autostrada la 140 Km / h , 4000 turatii , consum instantaneu 5,8. La mers intins se stabilizeaza frumos consumul.
                          In general CB nu imi indica mai mult de 7,00 media , in general se mentine la 6,5 - 6,7.
                          ia mai calculeaza o data cu metoda plin-plin sau uita-te cum se scurg banii din portofel, si-o sa vezi ca n-ai consum de 5.8% la 140km/h bah, dar sunteti multi de-astia cu 1.6 care mananca 5% la 120? mai era unu' care la benzinar avea 3.5% la 130km/h... mai dati-o dracu', mai, oameni buni, ca n-au putut aia de la renault pe bancul de probe sa scoata asa consumuri, si voi va gasiti cu ditamai vela de iaht sa consumati asa putin. aveati vreo furtuna in spate, ca altfel nu se poate. hai sa nu ne mai laudam, sau macar s-o facem la limita credibilului.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #88
                            apropo acum serios... cam care ar fi diferentele intre ce zice computeru de bord si realitatea??? adica sa zicem la 10litri consumati pe computerul de bord noi cat avem de fapt???

                            sigpic

                            Comment


                            • #89
                              daca ai pe cb 7,5 consumul real e pe undeva la 7,8 - 8 i;ntre 0,1 si 0,5 la suta in plus e diferenta
                              de la sinaia inspre ploiesti undeva unde drumul era intins si la vale(nu prea se vedea panta dar era) si mie mia consumat la 140 4,2 la suta dar era la vale asa ca nu mai spuneti ca consuma si consuma si din portofel tot atita scoti adica destul,benzinarul ii benzinar nu consuma motorina
                              toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                              Comment


                              • #90
                                eu am consum de 11,2 indicat de CB mers normal in bucuresti...cam mult,nu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google