Reparatii necesare 1.6 MPI 2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Daca franezi de la 150 si te opresti direct in boxa spalatoriei si incepi cu un jet pe discuri, da le strici. Daca mergi calm prin oras nu are nici pe naiba.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #92
      Salut baieti si la multi ani!

      A inceput sa se auda un pacanit cand dau de niste denivelari. Acum pe drumurile inghetate si denivelate am chinuit ceva masina.

      Cat m-ar costa un total sa schimb toata bucsaraia? Cu tot cu geometrie, piese, manopera.

      Astept un pret cat mai realist. Multumesc!


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #93
        vreo 300 de euro piese de calitate fara nici o exagerare ( capete, bielete de directie, antiruliu, amortizoare, flanse, rulmeti, bascule), fara manopera, ca asta depinde de fiecare.

        Comment


        • #94
          Am primit oferta de la un magazin: ~500 lei piesele si la service 200 lei manopera.

          Cap de bara stg/dr = 22 ron/buc

          Bieleta antiruliu = 12 ron/buc

          Corp bieleta = 21 ron/buc

          Amortizor fata = 90 ron/buc

          Amortizor spate = 64 ron/buc

          Kit flansa amortizor = 39 ron/buc

          Rulment amortizor = 12 ron/buc

          Bascula dr = 61 ron/buc

          Bascula stg = 61 ron/buc

          Sa merg pe varianta asta?


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #95
            niste preturi normale si bune pentru piese de calitate sunt :

            Cap de bara stg/dr = ~85 lei/bucata lemforder

            Bieleta antiruliu = ~25/buc lemforder

            Corp bieleta = ~100/buc lemforder

            Amortizor fata = ~120/buc monroe

            Amortizor spate = ~100/buc monroe

            Kit flansa amortizor = c ~50/buc cu tot cu rulment amortizor hutchinson


            Bascula dr = ~140/buc lemforder

            Bascula stg = ~140/buc lemforder

            poti cumpara si mai ieftine, dar in niciun caz reperele pe care ti le-a sugerat respectivul, sunt niste mizerii care in 1000 de km le vei schimba din nou
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #96
              Atunci clar astept pana la primavara si iau ceva piese de calitate.


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #97
                "827 sam" perfecta dreptate, daca vrei sa schimbi tot la pretul ala de 500de lei s.ar putea dupa o luna sa vrei sa vinzi masina cu totul ca va trancani din toate oasele, acum sunt sigur ca face atat de rau cum va face dupa ce pui piese de 30 de lei. Sa fim seriosi 50 de lei e un set de bucsi bara stabilizatoare originale, cum naiba sa fie 22 de lei un capat de bara... poate asam care dupa ce lasi dupa butici troncane. Faci ce crezi dar daca nu sunt finante mai bine mergi asa, ca sigur nu se rupe nimic daa inca sunt piesele originale. Am doua loganuri acasa stiu ce vorbesc.

                Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                Comment


                • #98
                  Sunt piesele originale. Deci merg fara grija cu ele ca nu se rupe nimic eu vreau sa previn situatii neplacute, dar nu e de joaca cu piese ieftine, aveti dreptate. Ideea e ca nici nu ma pricep, nu stiu ce rol au piesele respective, ca sa stiu ce defectiuni pot provoca stricarea lor. Si nici nu am dat de vreun mecanic mai amabil sa imi zica ce ar trebui schimbat si ce nu. Daca ii intreb ceva tac din gura. Noroc cu voi de pe forum! Multumesc mult!


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #99
                    Cel mai probabil vreun cap de bara face galagie.
                    Daca sunt km peste 40-50.000 eu as schimba preventiv si bieletele antirului, nu sunt o avere si chiar e o schimbare in bine a comportamentului masinii.
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Capetele de bara le am schimbat acum 30-40k km. Ce am observat de curand, volanul trebuie tinut putin virat dreapta ca am traiectoria dreaptă. Stiu ca atunci cand am schimbat capetele am facut si geometria.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • Inseamna ca s-a facut terci. Posibil si o bieleta sa fi capatat joc.
                        Cu directia o rezolvi elegant
                        Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

                        75*2 + 87*2 = 324 lei cu vreo 70 de lei geometria la autosoft si ceva la manopera, stai linistit multi km
                        eu am 50.000 km cu bielete si capete de bara lemforder si inca sunt fara joc.
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Ca sa schimbi tot ce tine de articulatie + rulmenti te costa in jur de 450 de euro cu piese de calitate/origine fara manopera.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Salutare! Ce fise de bujii sa aleg? Asam la 30 lei sau tesla la 45 lei?

                            Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Daca nu sunt fisurate, rupte, distruse in mod vizibil si ti-a recomandat vreunul sa le schimbi, nu cumpara altele.
                              Daca ti s-a pus piticul, ia de origine de la vreun coleg de pe forum.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Am fost la service si fisa 1 nu este in parametrii.

                                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google