Viteza Maxima Logan 1.6 Mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sigur era impiedicat ala de 1.6

    Comment


    • este pe yotube unu care sa filmat cu 1,4, a filmat in bord 195 pe autostrada dar era resoftat motoru;-) si-am mai auzit la 1,4 din astea cu 180 sau190

      Comment


      • 1.4 astea care duc peste 175 sunt cele cu interne de 1.6 si multe altele (axa sport, serpi, etc), nu doar soft.
        internal combustionizer

        Comment


        • Alea sunt povesti... In primul rand puterea nu ajunge sa ajunga la viteza aia , aerodinamica proasta si asta insemnand plafon inalt si garda mare la sol , pinionul de a5a e prea lung pentru viteza aia asa ca... . Eu unul mai mult de 160-170 nu i-am dat , si aia de control sa vad daca mai poate .

          Comment


          • mai sunt niste aspecte, despre care nu vorbeste nimeni. ca sa poti ajunge chiar si la viteza specificata de producator, e destul de greu si de cele mai multe ori trebuie respectate niste criterii:
            daca filtru de aer e putin murdar (cateva luni e de ajuns) deja nu mai creste bine in ture mari in ultima treapta. (cam asa-i la motoarele aspirate in general)
            daca anvelopele sunt chiar si f. putin dezumflate, iar nu mai ajungi la viteza aia.
            foarte importanta e si temperatura de afara. daca e cald bine, la revedere. pierzi din putere si se observa imediat la motoarele mici cum avem noi.
            alte probleme tehnice, gen bujii vechi, etc, le-am exclus, ca deja e alta discutie.
            pe scurt, nu-i chiar asa simplu sa te sui in masina si-i dai oricand, la orice ora 180 km/h. realitatea e cam alta
            internal combustionizer

            Comment


            • Originally posted by lulu cvc View Post
              este pe yotube unu care sa filmat cu 1,4, a filmat in bord 195 pe autostrada dar era resoftat motoru;-) si-am mai auzit la 1,4 din astea cu 180 sau190
              Da, pe iutub sunt de-a dreptu niste referinte de clipuri...si mai ales din auzite sigur ca merge cu 190/h 1.4 si 1.6 mpi ajunge pe la 210-220/h si 1.6 16V pe la 230-240/h.

              Comment


              • Nu are rost sa intram in discutii . Cred ca stim cu toti ca toti care au kilometraj electronic nu au vazut mai mult de 170 pe bord , restul cu logane mai vechi au eroare de kilometraj de peste 20km .

                Comment


                • asfd, tu vorbesti din auzite sau din incercate?
                  Vezi ca spui tampenii cu eroarea de peste 20km Daca tu ai eroare asa mare inseamna ca ai ceasurile decalibrate rau de tot

                  Tavi 1.6 ajunge la 200 pe ceas, 190 real, la fel cum si 1.6 16v ajunge cu acul in capat, la 210 si are real undeva la 200. Ca le ia mult sa ajunga la viteza aia e partea a 2-a, ideea e ca se poate, nu mai conteaza in cati km de autostrada si cu ce benzina.

                  Comment


                  • Am kilometraj electronic , ceilalti la viteza aia au eroare foarte mare . Fara modificari nu treci de 180-185 la 1.6 .

                    Comment


                    • Uite ca treci, vrei dovada? Cauta in paginile anterioare si o vei vedea de la mine. Golanul e din aprilie 2005. Ce-i drept, fata de multe alte masini, masina a fost ingrijita.

                      Kilometraj electronic au toate, nici unul nu are pe cablu.

                      Comment


                      • astea nu sunt reale . uitate la turometru , in nicio poza nu trece de 5500rpm , adica real 185 , in poza neagra e la 5000 si are 180 unde ar fi trebuit sa aiba 170 defapt , si la 5500rpm 185km/h , iate dupa turatie nu ce iti arata tie , 33.94 este raportul pentru a5a , calculeaza 5000x33.94 respectiv 5500 si vezi ce viteza iti iese . ABERATI CU VITEZA MAXIMA !!!
                        Attached Files

                        Comment


                        • vezi ca unele logane de acolo au pinion tr. 5 lung, deci "se pupa"

                          1.4 cu interne de 1.6: 190 km/h, 2 pers. 10 L gaz, 10 L benzina, fara incarcatura, drum relativ drept, statie . pe GPL s-a oprit pe la 180.

                          Comment


                          • Nu se pupa de loc si nu mai vorbiti prosti . Treapta este oricum foarte lunga si de aceea nu poti atinge 6000rpm ca sa prinzi mai mult iti trebuie o treapta mai scurta ca sa se tureze mai mult nu mai lunga . V-am demonstrat ca exista eroare de kilometraj sau e masluit . La 6000 ar trebui sa ai 200-205 , cand oi aduce tu poza sau filmulet cu a5a la 6000rpm si 200 pe bord la 1.6 eu atunci ii dau foc si imi iau tico .

                            Comment


                            • Eu zic sa pregatesti benzina )

                              Comment


                              • am zis stock....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google