Viteza Maxima Logan 1.6 Mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by fanrenault View Post
    165 asa,cu a 5-a pe gaz de la 100 km/h,nespus de lejer Cand era noua nu ajungea asa de usor la viteza mare Motorul e matur

    Da cum,gazu este cotat ca avand puterea calorica mult mai mica decat cea a benzinei,si tu spui ca de la 100 pana la 165 pe gaz lejer... asta da,daca i ai pus boostere

    Comment


    • Originally posted by dr_mke View Post
      Compresorul inghite cam 4 kW din cate tin eu minte. Afectarea reprizelor cu pedala la podea este nesemificativa, lucru demonstrat destul de clar anul trecut prin vara de mine si aleXpeed, cand am filmat niste reprize cu AC_ul cuplat. Se deculpeaza in momentul in care pui pedala la podea, nu ? Reprizele au iesit idem fara AC.

      Hmm, sincer eu acum aflu ca A/C-ul se poate decupla singur in ture blana, n-am fost atent si n-am fost curios sa incerc, voi vedea cu proxima ocazie.

      Ne-am vazut live pe undeva? Eu unul nu-mi amintesc.

      Singurele reprize filmate de mine au fost cu dci-ul lui taicamiu cand era tema de cuplu cu acceleratii intre 90 si 130 km/h in a 5-a, care era mai tare, 16v sau dci.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • si eu am prin 260 pe a2. 130 la dus si 130 la intors
        Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

        Comment


        • Originally posted by AL.RoKr View Post
          Da cum,gazu este cotat ca avand puterea calorica mult mai mica decat cea a benzinei,si tu spui ca de la 100 pana la 165 pe gaz lejer... asta da,daca i ai pus boostere
          Indodeauna radeti cand spun ca trage tare cu gaz,eram cu a 4-a de la 100 la 165 pe ceas nu cu a 5-a ,chit ca mergea si cu a 5-a,pai fi sigur ca mergea Tu ai gaz? Si eu eram sceptic gpl inainte sa imi pun,ca vezi doamne nu o sa mai traga

          Originally posted by darksid3 View Post
          Da, se decupleaza in anumite situatii DAR daca acele situatii nu sunt intrunite se simte prezenta AC-ului...chiar daca nu se simte in latenta masinii, se simte prin dezactivarea lui (masina mai fasneata)

          PS: AC-ul il simti si la peste 400 de cai. Lucru testat de mine.
          Nu cumva a fost metoda placebo? Din muti cai sa scazi putin nu se simte,dar din cai de genul asta de masini 1.6 1.4 1.2 1.5 (logangolfclioetc) se simte

          Originally posted by darksid3 View Post
          ...si vin 70% dintre useri si spun ca le trage masina mai prost de la AC (unora le e frica s-o tureze mai mult de 3500). Ii trimitem la tabla?
          Un prieten care are 1.4 ,spuna ca e putoare masina,ma da nu o calca nici daca ii pui catusele ,poate sa o accelereze pana in 4500 linistit.

          O contradictie : Am spus ca ajunge usor la 165 km/h cu gaz ca nu are aceeasi putere..... dupa care am spus, referitor la cel de mai sus care a zis ca si la 400 de cai se simte diferenta,eu am spus ca doar de la astea cu cai mai putini daca iei din ei se simte dar din cai multi nu
          Last edited by fanrenault; 1 March 2011, 00:17. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • anul trecut pe E85 am reusit performanta de 175 Km / ora in drum spre Marasesti si mai aveam pedala dar era cu familia si deja era prea mult...
            sigpic

            Comment


            • Din +400 cp m-as mira sa se simta daca lipsesc cativa Kw consumati de compresor, chiar si pe cronometru.
              sigpic

              Comment


              • Se simte...mai ales cand esti obisnuit cu masina, iar de asta iti dai seama DUPA ce-ai oprit climatizarea.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • ieri pe dn7 am atins 167 km/h cca1km,nu sunt pt. viteza si nu mai fac teste niciodata,cred ca aveam tensiunea 20/12,am fost atat de concentrat ca nici nu am auzit motorul!!!!!!!!!!!!

                  Comment


                  • Originally posted by cargo61 View Post
                    ieri pe dn7 am atins 167 km/h cca1km,nu sunt pt. viteza si nu mai fac teste niciodata,cred ca aveam tensiunea 20/12,am fost atat de concentrat ca nici nu am auzit motorul!!!!!!!!!!!!
                    Aerul intra pe sub masina........... Stiu cum este,deaia ii las garda d esol mai joasa.Cand e vant tare afara e cam ciudat..... la viteza..... Dar se descurca masina................

                    Originally posted by darksid3 View Post
                    Se simte...mai ales cand esti obisnuit cu masina, iar de asta iti dai seama DUPA ce-ai oprit climatizarea.
                    Dar ce marca/model e masina ta de 5,7 ? :P

                    Originally posted by dragos79 View Post
                    anul trecut pe E85 am reusit performanta de 175 Km / ora in drum spre Marasesti si mai aveam pedala dar era cu familia si deja era prea mult...
                    Nici nu ma pot gandi ce se intampla cand facem accident la viteze dinalea,indiferent de masina
                    Last edited by fanrenault; 1 March 2011, 16:04. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • n.am gaz,si sigur nu o sa pun...

                      Comment


                      • merge foarte bine fara gaz...nici eu nu am de gand sa imi pun

                        Comment


                        • viteza maxima

                          Originally posted by Octavian___32 View Post
                          Burtosu :Man, ai incercat o sg data masina si acum esti un pic dezamagit.
                          Eu ti-am spus ca e ok, tu acu (si stai sa vezi, sigur apar si alti Schumacheri) te uiti la cat au prin altii si nu ma mir sa apara viteze de 190 la 1.6 mpi.

                          Eu ti-am spus, fara vant si mers cu ea un pic in vale s-a dus 1.4 la 175, irelevant. Uita-te la Raduprov, i-a aratat 190 pe ceas, de asemenea - apa de ploaie.
                          Mers pe drum drept, portiune dreapta acceptabil de lunga s-a dus asa (la fiecare incercare cam alte viteze): 150, ~158, 165 si cel mai fericit caz (cred ca nu batea vantul, nu aveam bagaj - singur in masina si benzina buna ) 170 am vazut acul - dar asta o sg data pe portiunea aia. In rest destul de greu 160, cam pe acolo poate un 1.4 real si mi se pare ok pt cat e de inalta.

                          Nu are rost sa mai faci incercari (doar daca te manca talpa) - dar daca vrei, ia-o singur, baga-i benzol bun si in zile diferite fa probe, ai sa vezi a treci si de 170. E arhisuficient.

                          Pe mine mai mult ma intereseaza la o masina NU cat prinde, sa fie la naiba limitata la 150, dar sa stiu ca pana acolo rupe asfaltu .
                          computerul de bord si indicatoarele, intr-adevar apa de ploaie - consumul instant, sau cel fix, viteza de pe km - indica niste valori, relative, obtine prin calcul, pe un stand de probe, prin defractii si inversii matematice - deci nu are rost sa va luati dupa ele, acele valori sunt pur informative. in realitate, viteza din ceas este cu 6.91 km mai mica decat cea pe care o indica (daca ceasul va arata 60 km/h, in reaalitate mergeti cu 53km/h. viteza maxima a loganului echipat cu motor de 1.6 8v, este 172 km /h, in conditii de clima normala si asfalt uscat - testat de mine in germania la kohln, 2 persoane in masina. fara ac, (- consum la 150 km/h, mers constant - 10.3 l/%). la 1.4 nu stiu cat este vit. maxima , in aceleasi conditii, dar va spun sigur ca 185 / 190 km/h, sunt povesti, puterea la roata a motorului de 1.4 este cu 12%mai mica de cat la 1.6, si scade in raport cu uzura motorului, deci pura fictiune.

                          Comment


                          • vantul conteaza f. mult. conduc ocazional o skoda 1.9 tdi si daca ai vant puternic din fata, abia trece de 160. fara vant, am vazut 200 pe ceas.
                            de curand am scapat de vechiul logan 'dizal' si am luat un 1.6 8v. chiar sunt curios ce stie si cat de mult e afectat de vant.
                            internal combustionizer

                            Comment


                            • Anul trecut in octombrie pe A2 am mers cu 190km/h singur in masina si vreo 20kg bagaj.
                              Mentionez ca era 190 pe ceas ca nu am avut tupeu sa iau mana jos sa ma uit la GPS.
                              PS. consumul instant dupa vreo 2 minute de mers constant sa stabilizat la 26l/100km.

                              Comment


                              • Salut toti colegii mai fratilor eu sincer nu a vrut mai mult de 165ora nici impinsa cred sa fiu eu mai ghinionist succes
                                Last edited by Seba; 27 May 2011, 18:27.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google