Viteza Maxima Logan 1.6 Mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    185 a mers ambition-ul meu pe A2 cu 2 persoane in masina si full de bagaje, 175 dus-intors szeged-budapesta, fara vibratii. asa ca 170-ul tau e chiar problematic, daca asta e telul, de a merge mai atre de 170. apropo, am avut benzina omv co95, nu mi-a trebuit shell de austria. masina merge, dar tre' sa-i si dai fara mila. si probabil ca depinde si de vant, panta, etc...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #92
      Si la 175 mai aveai pedala sau cum...? Ca asa lasi impresia.
      Am mers si eu pe dincolo cu masini care au viteza constructiva mai mare decat 1.6 mpi, cam greu sa mergi sustinut cu ~175. Sunt momente cand nu mai trage de la 170 si sunt momente cand se duce la 200.
      Pe ruta Szeget-Budapesta e propice de viteza, dar in prezent nu te-as sfatui sa mai mergi asa pe acolo.
      Incearca pe Austria cu vant din fata, sa vezi cum se poticneste pe la 160 si cand ajungi in Germania (pe la Munchen) cum se duce ca proasta la 180-190.

      Comment


      • #93
        de la szeged pana in aeroport la budapesta n-a picat acul sub 170 decat daca trebuia sa schimb banda si venea masina din spate si trebuia s-o las sa treaca. asta primele 3-4 depasiri, ca dupa aia m-am prins ca pot merge pe banda 2. 100km n-a vazut mai putin de 175. acolo a inghetat acul. in ambele sensuri a mers maxim 175. mai aveam pedala, dar nu mai mergea mai tare. 185 a fost recordul ei personal pe A2, pt cativa km, dar greu a atins 185 si n-a putut sustine viteza respectiva. ma rog, cativa km aia cat am incercat eu, oscila lent acul intre 180-185.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #94
          180 am putut sa storc din ea acum 3 zile pe A3 Cluj-Turda...de doua ori. Poate daca a-si fi insistat mai mult mergea un picut (dar dupa parerea mea nu mult) dar nu am avut curaj....peste 160 nu imi mai placea stabilitatea. Am folosit benzina Petrom 99+ ( doar acesta folosesc) am 56400 km pe masina, Filtru de aer MANN, buji Bosch 4 capete si cam atat. Acum trei ani in Ungaria pe M3 tot atat am putut sa prind cu benzina MOL 98...atunci am fost 4 in masina acum eram singur....Eu zic ca Loganul 1.6 mpi can atat poate si gata. Si de ar avea motor mult mai puternic fara o interventie mai majora la stabilitate n-as avea curajul sa ma duc constant cu ea peste 160-170. Pana acolo este OK de acolo in sus ...fiecare pe curajul lui.
          Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

          Comment


          • #95
            Originally posted by Seba View Post
            ....... in ambele sensuri a mers maxim 175. mai aveam pedala, dar nu mai mergea mai tare. .................
            La 1.6 mai e cum mai e (barem se duce la 175-180) dar la leizaru 1.4 e si mai ciudata situatia cand e drum drept din belsug si reusesti s-o stabilizezi (autostrada) si la 160-165 e cam gata, pedala mai este dar degeaba.
            Oricum departe de a avea un confort/tinuta de drum cat de cat ok la viteze de peste 140/h pe autostrada cu utilajele noastre.

            Comment


            • #96
              tinuta se imbunatateste substantial daca schimbi cel putin arcurile cu unele sport. si gumele cu unele de 195/60 sau 195/55.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #97
                scuze de off,seba gumele respective merg si pe janta de tabla stoc?stiu ca vin cu 185,de aceea intreb...am inteles ca si 1.6 se plafoneaza la 160

                Comment


                • #98
                  da ,normal ca merg si te table.
                  sunt logane care se plafoneaza la 160 , nu mia venit sa cred dar eram ca pasager si nu a putut mai mult.

                  Comment


                  • #99
                    Asa e Cata)). Dar nu cred ca 1.6 se plafona la 160.
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • 1.6 nu trage cu mult mai bine decat 1.4 de la acea viteza,asta am vrut sa zic

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        tinuta se imbunatateste substantial daca schimbi cel putin arcurile cu unele sport. si gumele cu unele de 195/60 sau 195/55.
                        Si ii mai pun si niste aripioare si o elice si-o fac avion.
                        Dle, deci fara modificari, ca asa am mers si eu cu un Fiesta modificat cum spui (inclusiv frane modificate) care statea mai bine ca un Focus pe drum, la 140 puteai destul de violent sa tragi de volan si statea ferm pe directie, ''ciudata'' senzatie (venind de pe utilajul meu).

                        Comment


                        • si daca-i bagi un pai in toba si sufli, o faci zeppelin
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • am mers 4 persoane pe A2 in 2007 cu 180 un an mai tarziu pe vant numai 175km/h nu a mai putut mai mult asta este poate alta data cu vantul din spate

                            Comment


                            • am 1.6 mpi vreo 50000 km parcursi invatata mai nervos
                              pe autostrada in germania a urcat pana la 190 dupa care brusc scade la 180 unde poti sa o ti. consum 14 l/100 km
                              dar atentie la soferi neexperimentati ... senzatia care o ai cu logan la 180 este echivalentul cu 250 la oricare alta masina buna
                              trepideaza ai impresia ca mergi in zig zag plus ca loganul are un motor zgomotos in general
                              ii place in jur de 120 maxim 140

                              Comment


                              • 175 km /h cu 1 pasager ...da real e cam 165, in general kam toate au o marja de eroare, unele mai mici altele mai mari. A mea are o marja de eroare 10 km /h noroc cu GPS
                                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google