Cu Sau Fara Ulei 2t In Combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ulei 2t in motorina

    Originally posted by dragos firoiu View Post
    Un ulei bun calitate/pret este Mol Dynamic 2t(norma jaso-fc),pe care il si folosesc de ceva vreme.Off:Scuza-ma,nu mi-am dat seama ca aici se discuta despre schimbatul vitezelor!
    Mol dynamic 2t ,norma jaso-fc acuma il face cu norma jaso-fd, deci este sintetic.Acum se arde mai greu si va iesi uleiul pe esapament cum iese la scutere. Asa vad eu la unia care au scutere CU MOTOR IN 2T

    Comment


    • Ma minunez de ce citesc De unde ai dedus ca iese uleiul pe teava, ca la scuter ?
      Uleiurile 2T de calitate sunt concepute pentru catalizatoare, deci continut scazut de cenusa si alte reziduri rezultate in urma arderii, atat in motor cat si in catalizator.

      Personal nu mai continui pe thread-ul asta pentru ca realizez ca, in afara de niste pareri ce vin pe linie subiectiva, folclorica si de ingustime (in unele momente), nu e nimic constructiv. Bagati ce vreti in motoare.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by gelica75 View Post
        stie cineva vreun alt rompetrol in militari ?!
        Poate te ajuta sa intri in randul celor care alimenteaza de la ROMPETROL
        Ghencea (Bucuresti) Sector 6 Bd. Ghencea nr. 154, sector 6, 061699
        [/QUOTE]

        multumesc nu pot sa inteleg totusi de ce sunt asa de putine. si pe iuliu maniu n-au facut nimic, care slava domnului ar face vanzare cu A1...

        Comment


        • Originally posted by big_electro61 View Post
          L-am citit de curiozitate si am ramas neplacut surprins de puterea -efectului Placebo-,si ce priza la public are o idee traznita,ce doreste a rezolva miraculos o problema dureroasa(financiar).
          care efect placebo ? ca se lubrifiaza mai bine pompa de motorina ? sau ca am fost la ITP cu amestec de 2T si au iesit noxele ?
          Last edited by alessandro; 4 July 2012, 08:29.

          Comment


          • Si eu pun ulei 2t si am recunoscut acum mult timp. Dar sa spui ca toti din lume care baga la fel si au simtit avantajele sunt orbiti de o idee preconceputa sau de un efect placebo, atunci cu parere de rau trebuie sa te pun in categoria celor care habar n-au ce vorbesc.
            Nu am incercat si nici nu am sa incerc vreodata sa conving pe cineva ca e bine sa pui sau nu. Ce ma supara e ca, dupa tine, toti care folosesc ulei 2t sunt fraieri. Accepta faptul ca nu sti toate raspunsurile si fi mai deschis altor idei. Pot fi si trasnite... O sa traiesti mai mult si mai bine... Doamne
            Last edited by Fyrestarter; 4 July 2012, 12:02.

            Comment


            • Originally posted by alessandro View Post
              care efect placebo ? ca se lubrifiaza mai bine pompa de motorina ? sau ca am fost la ITP cu amestec de 2T si au iesit noxele ?
              bai alessandro te-am lu-at cu frumosul prin ce am scris mai sus ca fiecare este liber sa faca ce vrea ,tu ce draci de amiaza urmaresti ca vad ca masina ai pe benzina lasai pe astia amarati cu motorina sa isi bata singuri capul ca numai au nevoie de unul va tine ,vezi ca mai zilele trecute scria un coleg ca i sa oprit masina 1,6 16 v poate poti sa iti ajuti colegul mai lasa-ne pe noi.
              PS: celor cu cunostinte gramaticale si care vor si de la alti aceelas lucru va rog sa nu lu-ati in seama ce ati scris ,poate specificati acolo la REGULAMENT ,la mine se mai intampla sa uit virgula si sa scriu la plural sau singular aviz CRISTI XP

              Comment


              • eu folosesc ulei 2t de aprox 35.000 km
                am trecut itp,am spalat rezervor(fara span)
                eu personal pun 50 ml ulei la 20 l motorina.
                din cate am citit pe aici imi dau seama de ce tara asta merge asa.
                bafta all(ultimul meu post aici la uleiuri)
                http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                Comment


                • @ gelica 75

                  ti am spus eu ceva ? ti se pare ca am "comentat" in vreun fel ?

                  cred ca postul meu a fost destul de corect, si iti pot garanta ca nu are nici o urma de sarcasm in el.

                  am intrebat la propriu care efect placebo ... ca nu se simte nimic. nu trage mai bine, nu e mai silentioasa nu nimic. doar se unge mai bine pompa de inalte. atat.

                  Comment


                  • Originally posted by darksid3 View Post
                    Ma minunez de ce citesc De unde ai dedus ca iese uleiul pe teava, ca la scuter ?
                    Uleiurile 2T de calitate sunt concepute pentru catalizatoare, deci continut scazut de cenusa si alte reziduri rezultate in urma arderii, atat in motor cat si in catalizator.

                    Personal nu mai continui pe thread-ul asta pentru ca realizez ca, in afara de niste pareri ce vin pe linie subiectiva, folclorica si de ingustime (in unele momente), nu e nimic constructiv. Bagati ce vreti in motoare.
                    Nu vad rostul uleiului 2t in motorina! Scrie si pe bidon: Raportul de amestec se va alege in functie de recomandarile producatorului motorului. Ce spune producatorul? Ce mai scrie pe bidon? ESTE INTERZISA UTILIZAREA ACESTUIA DREPT CARBURANT IN AMESTEC CU MOTORINA. DE CE ?

                    Comment


                    • Asta pentru ca iei informatia selectiv. Am pus mai sus o poza cu ambalajul de ulei 2T unde NU SCRIE lucrul asta. Normal ca nu se vede rostul uleiului in motorina, e nevoie de 7 facultati de chimie! Bagati motorina Euro 18!
                      Last edited by darksid3; 4 July 2012, 21:08.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • s au dus vremurile cu motorina euro 3 uleioasa. asta euro 5 bine cu proprietati abrazive by default

                        stiu ca era prin giulesti sarbi o pompa unde se gasea motorina euro 3

                        Comment


                        • Originally posted by darksid3 View Post
                          Asta pentru ca iei informatia selectiv. Am pus mai sus o poza cu ambalajul de ulei 2T unde NU SCRIE lucrul asta. Normal ca nu se vede rostul uleiului in motorina, e nevoie de 7 facultati de chimie! Bagati motorina Euro 18!
                          Eu zic ca filtrul de motorina are de suferit,si injectoarele. PAREREA TA CARE ESTE?

                          Comment


                          • Folosesc de mai bine de un an si nu s-a intamplat nimic (si nu-s singurul, sunt din mai toate tarile). Citeste thread-ul de la capat si vezi care e parerea ta, dupa.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • colegul@darksid3,este ca daca nea DIESEL nu a lasat cu limba de moarte ca tr
                              ebuie sa bagam-noi atunci sa nu bagam altceva decat motorina in rezervor. A prevazut sau scris DIESEL sa bagam ulei 2T? Daca cineva are probe reale in ceea ce priveste functionarea necorespunzatoare a motorului dupa folosirea uleiului 2T este rugat sa o faca. In felul acesta ne putem informa toti inainte sa facem niste greseli care le vom regreta mai sus. Daca insa ne limitam doar la experiente in care nu am folosit acest ulei nu cred ca trebuie folosit.
                              Last edited by darksid3; 4 July 2012, 22:22.

                              Comment


                              • 1. Nu mai da Quote la mesajul anterior, este logic ca lui ii raspunzi.
                                2. Nea Diesel a inventat motorul Diesel intr-o vreme cand nu exista carburantul numit motorina, adica Nea Diesel a inventat motorul Diesel sa functioneze pe ulei vegetal.

                                Dupa cum am zis mai sus, daca vreti sa va dati cu parerea, pertinent, macar asigurati-va ca aveti minim de cunostinte necesare!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google