Cu Sau Fara Ulei 2t In Combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu pun uleiul in rezervor, ca atare, apoi alimentez peste. Cred ca se amesteca in felul asta.

    Comment


    • Sa nu mai pui asa. Incearca si vezi ce se intampla daca ai mizerie in motorina si pui ulei peste. Se aduna ghem. Si nu se mai amesteca.

      Comment


      • si cum sa puna ?! sa ia motorina numai la canistra si sa se chinuiasca cu palnie...etc ? parca iti vine sa te lipsesti

        Comment


        • Asta e metoda cea mai buna. Am incercat in toate felurile. Asta e cel mai sanatos mod de amestec. Daca il torni direct in rezervor si acolo ai mizerii o sa se formeze aglomerate care nu se mai amesteca nici cu lingura. Indiferent daca e vara sau iarna, indiferent de unde pui motorina...

          Comment


          • Sunt in proportie de 75% hotarat sa incerc si eu combinatia asta. Acum am 134000 km. Sa vedem ce o sa iasa.

            Comment


            • Originally posted by Fyrestarter View Post
              Daca il torni direct in rezervor si acolo ai mizerii o sa se formeze aglomerate care nu se mai amesteca nici cu lingura. Indiferent daca e vara sau iarna, indiferent de unde pui motorina...
              Si eu am facut asta la primele 4 plinuri... Dupa care mi-am oprit in masina un bidon gol de ulei gradat din 50 in 50 ml, in care pun din timp portia de ulei 2T masurata si cand ma duc la pompa, pun intai vreo 0,5l motorina in bidon, il agit sa se amestece, il vars in rezervor si pe urma termin de alimentat.

              Comment


              • ulei 2t

                eu zic sa puneti aditiv de ungere testati in laborator,gen: liqui moly,metabond,etc. nu fac reclama

                Comment


                • Ulei 2T din Benzinariile Petrom (este mai ieftin) si supermarket Kaufland...
                  Merge de rupe .....
                  Ceva de genul uneori....
                  1.5 dCi COLD START PROBLEM ''SMOKE'' WHY??? ZIMNY SILNIK KOPCI PO ODPALENIU DLACZEGO???

                  Comment


                  • Dupa toate peripetiile pe care le-am avut cu pompa de injectie azi am bagat pentru prima data ulei. Proportia e de 1 la 200. Am bagat 20 l si 100 ml de ulei. Prima impresie e buna, dar motorul era cald. Sa vad maine dimineata mai ales ca se anunta la noi multe grade sub minus.
                    PS: ulei Mol Dynamic sprint doar ca nu este albastru ci culoare normala, ca orice ulei.

                    Comment


                    • nu conteaza daca este colorat sau nu, important e sa faca ungere si sa fie mai fluid nitzel decat ala de la petrom...
                      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                      Comment


                      • pana la urma care e cel mai bun ulei 2T pentru dci-uri ? Mol dynamic sprint, motulul postat de dark, liqui moly ... sau care ? stie cineva ?

                        Comment


                        • Mai mult conteaza norma. Prea putin producatorul. Eu folosesc dinamic sprint de la mol si are norma jaso-fc. Doamne ajuta...

                          Comment


                          • si eu tot de la mol pun norma jaso fc/fd.pun de aprox 35.000
                            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                            Comment


                            • si obiectiv vorbind, se simte vreo diferenta ? sau e mai mult placebo ?

                              Comment


                              • placebo sau nu, am refacut injectoarele acum 90k de km si dau pe retur tot cat au dat si in ziua cand am montat noile supape...acum trage si tu concluziile...
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google