Consum mediu Logan 1.5 dci 65 cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 1.5 DCI View Post
    Aici puteti discuta despre consumul mediu al loganului 1.5 dci 65 cp. Rog pe cei care posteaza despre consumul mediu sa precizeze o serie de elemente care sa ne dea o idee despre conditiile in care s-a realizat acel consum.
    Precizarile minime cred ca ar fi urmatoarele:
    1. numarul de kilometri pentru care s-a realizat respectivul consum mediu (rog sa ne abtinem de a posta consumuri medii realizate pe mai putin de 200 - 250 km);
    2. metoda utilizata pentru calculul consumului mediu (informatie luata din CB, metoda plin - plin, alte metode de calcul);
    3. proportia intre kilometrii efectuati in regim urban si cei in regim extraurban. De preferat de precizat si orasul/orasele in care s-au efectuat kilometrii urbani. Si traseul urmat pentru cei extraurbani;
    4. motorina folosita;
    5. stilul de sofat.
    Mentionati si alte elemente considerate de voi ca au avut o influenta semnificativa asupra consumului mediu realizat.

    Rog sa ne abtinem de a comenta posturile altor membri in acest thread (pentru ca de regula discutiile despre consum degenereaza iar pentru comentarii personale exista PM).

    Posturile care nu vor respecta cele scrise mai sus vor fi sterse, eventual notificati userii respectivi sa le completeze.
    Nu va mai prostiti atata cu consumul; ce folos ca iti consuma 4,8 sau 3 sau 5% daca atunci cand ai o problema la motor bagi bani in el cat o cisterna de benzina?? Daca tragi linie dupa o reparatie mai serioasa la motor, incepi sa regreti ca nu ai un motor de 3000cm cubi pe benzina. Am mers cu un C5 motor 4000 pe benzina consum 11-14litri/100, nu exista termeni de comparatie.

    Comment


    • Originally posted by Ampt View Post
      Cu ce regim de viteza te-ai deplasat ?
      nu am menajat-o deloc ,adica pe autostrada nu am scazut deloc sub 130 km/h media fiind undeva la 140-145 km/h ,iar in afara in functie de cat imi permitea drumul ori de cat de aglomerat era undeva la 100-120 km/h asta extraurban tin sa precizez insa ca o mai si lasam din cand in cand "sa se odihneasca" undeva la 70-80 km/h pe distante de cativa kilometri.
      sigpic

      Comment


      • Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Transfagarasan - Sambata de Sus + retur pe acelasi traseu.
        4 persoane in masina + ceva bagaje(destul de putine, maxim 20kg toate), AC foarte putin la dus in schimb la intoarcere cam 3/4 din drum

        ~650 km(cu tot cu ce ne-am mai fatait putin prin zona Sambata de Sus + 15 km azi spre servici&retur)
        Medie consum: 5.1%

        La dus 120 pe autostrada si legal in orase/sate la intors 140 constant pe autostrada si in rest conform indicatoarelor

        PS: la intoarcere era o coada incredibila intre Balea Cascada si Balea Lac(s-a stat ca in traficul infect din bucuresti la ore aglomerate, adica bara la bara vreo 3 km pe serpentinele in urcare fix dinainte de Balea Lac)
        Last edited by god; 29 August 2011, 22:21.
        ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
        Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

        Comment


        • am sesizat o mica deferenta la tipul de motorina, eu alimentez de obicei Rompetrol Efix insa cand am alimentat de la Petrom (am adaugat peste 2 litri de efix din rezervir) de multe ori la acelasi tip de mers, am observat, consumul scade cu 0.2% ~ 0,3% cand folosesc Petrom (nu ma zgarcesc si alimentez tot de la Rompetrol efix, celelalte statii doar facultativ). Deci Efix Rompetrol este ars mai repede. Eu sunt de parere ca la calculul consumului conteaza si daca era Petrom, Rompetrol, Luk Oil...
          sigpic

          Comment


          • tg-jiu- craiova-caracal-tg-jiu-petrosani-obarsia lotrului-ranca-crasna
            3 persoane in masina + 3 saci grau in prtbagaj
            Attached Files
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • cu ce viteza ai mers de ai scos asa consum mic?
              Last edited by 77sky; 30 August 2011, 23:40.

              Comment


              • RYCHY88 am observat si eu treaba cu diferenta de consum in functie de motorina folosita.
                Eu vreo 2 ani jumatate am bagat motorina de la OMV si PetromV apoi aproximativ 1 an si jumatate Efix Diesel de la Rompetrol iar de cateva luni am trecut la motorina de la Petrom(nu PetromV sau OMV ci Petrom simplu-din cate imi aduc aminte este acelasi carburant ca si la celelalte statii din "coalitia" omv-petrom).

                De 2 ani de cand folosesc jante pe 16 vara(si cauciucuri 205/55/16) am observat si de aici o usoara crestere a consumului.
                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                Comment


                • Si care se "ardea" mai repede, cea de la Rompetrol sau cea de la Petrom ?

                  Comment


                  • Originally posted by Catalin88 View Post
                    cu ce viteza ai mers de ai scos asa consum mic?
                    pai pana la petrosani intre 80-110km/h
                    iar pe munte cam cu tr a 2a la urcare si la coborare a 3a.
                    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                    Comment


                    • @popavlm : Cred ca acesta e consumul pe care il da si cartea !
                      Cati kilometri are masina si ce an de fabricatie este ?!

                      Comment


                      • are 150000km ,e din 2006 si e resoftata la dimsport stg2
                        Last edited by popavlm; 1 September 2011, 07:22.
                        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                        Comment


                        • Si eu scot consum la drum lung de 3,9-4,1 L/100, mers cuminte intre 80 si 100 km/h, fara accelerari bruste, si cu cat mai multe recuperari la coborare cand am consum instantaneu zero, nefolosind acceleratia deloc. Am versiunea 65 Cp feb2006 116700 KM fara AC.

                          @ AMPT La ROMPETROL EFIX consumul este cu o idee mai crescut, din cauza aditivilor de curatare sau de ardere mai puternica.
                          sigpic

                          Comment


                          • la drum intins am scos cel mai putin 3,7 si distanta a fost tg-jiu-costinesti,
                            dar in ruta mea de mai sus am avut si 80 km de munte adica o parte din transalpina
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Originally posted by Ampt View Post
                              Si care se "ardea" mai repede, cea de la Rompetrol sau cea de la Petrom ?
                              Cea de la Rompetrol insa diferenta nu era extraordinar de mare.
                              ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                              Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                              Comment


                              • Multumesc frumos pentru raspunsuri !
                                Nu am resetat C.B-ul de cand am luat masina, momentan am 8.000 de kilometri si un consum mediu afisat de C.B de 4,7 litri la 100 km.
                                Ponderea urban / extraurban ar fi de 50 / 50 %, nu merg subturat, vitezele le schimb la 2.500 rpm (chiar si mai mult cand este nevoie).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google