Intrebare La Vitezometru ..nu Ridica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare La Vitezometru ..nu Ridica

    Salutare
    Nu imi indica in bord cu ce viteza rulez si cred ca e traductor de la cutie de viteza ..acuma întrebarea mea este
    Daca dau senzorul jos si il curăț si il pun la loc oare ajută? Sau trebuie lipit cum au facut alti pe youtube
    Multumesc frumos la toti

  • #2
    Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Atentie astea se pot repera. Am păţit-o şi eu, traductorul ăla are un microcircuit pe el..posibil să se fi întrerupt undeva din cauza vibraţiior. Se rezolvă cu un letcom (pistol de lipit). Bineînţeles poate sa fie şi alt defect dar electricianul care mi l-a reparat (pe loganul vechi) mi-a spus că ăsta e cel mai des defect.

      Comment


      • #4
        Asta si zic ca nu am pistol sa lipesc si daca il dau jos
        Să-l spăl...curatat tot oare schimba ceva sau tot nu merge ?
        Am învârtit de el ieri si am pus pe cineva in mașina sa-mi zică daca misca acul din bord și nu misca
        Cand pun contactul și apas pe butonul de la bord sa dau la computerbord ridica normal si vitezometru si turatia
        Doar in mers nu ridica virezometru de nici un fel

        Comment


        • #5
          dacă ai invartit la el scos şi la bord nu indică nimic atunci foarte probabil sa fie ce am zis eu..Dar atenţie, ăla care statea în maşină trebuia să aiba contactul pus..sau să dea cheie la maşină. Dacă contactul e in pct mort oricum nu-ti indica nimic. Aia ce ai verificat tu cu butonu de la bord e doar un check computer instrumente, nu are legatură cu ce transmite senzoru.

          Comment


          • #6
            am reparat destule,deci trebuie sa refaci lipiturile si pe urma mai merge o buna perioada sau nu merge deloc si atunci nu mai ai ce sa-i faci.ATENTIE mare dupa ce refaci lipiturile se verifica sa nu fie continuitate intre cei 3 pini altfel arzi procesorul placii de la ceasuri.neaparat la refacerea lipiturilor se foloseste din abundenta flux (sacaz)altfel ai refacut lipiturile degeaba

            Comment


            • #7
              Va multumesc pentru răspunsuri
              Mai bine cumpăr unu nou si imi vad de treaba )

              Comment


              • #8
                Si eu am avut probleme cu senzorul captor viteza.
                Cand motorul era rece indica viteza, iar dupa ce se incalzea motorul la vreo 10 minute de condus, nu mai indica viteza.
                Am rezolvat cu reinprospatarea lipiturilor celor trei pini de pe placuta verde electronica, conform filmuletelor de pe NET.

                Comment


                • #9
                  Și eu am adăugat fludor pe lipiturile captorului, așa cum arată pe youtube. Doar 2 lipituri erau în locuri mai dificile și le-am lăsat așa. Sunt 6 luni de atunci și nu mi-a mai făcut probleme.

                  Comment


                  • #10
                    Salut! Si eu am probleme cu indicatorul de viteza. La un drum lung scade acul de kilometraj la zero pentru un timp, apoi isi revine. Am gasit si eu pe youtube cum trebuie curatat captatorul. Intrebarea mea este unde anume este pozitionat? Si cum procedez la scoaterea lui? M-am uitat eu pe la motor dar nu l-am gasit. Logan 1.5dci, 65 cp din 2005. Va multumesc!

                    Comment


                    • #11
                      E infipt in cutia de viteze.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google