Consum Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    pai da ia ramas si lui 1litru de ulei ,in motoarele noastre intra cam 4,2 litrii.

    Comment


    • #47
      intra chiar 4,4 litri la limita maxima pe joja. pune 5w40 si vezi daca ti-l consuma...daca da treci pe 10w40.

      Comment


      • #48
        Exact asa o sa fac chiar zilele astea si o sa ma asigur cat ulei pune in motor.si daca tot asa se intampla asta e o sa-i completez ulei atunci cand va fi nevoie.numai bine si ms de raspunsuri.
        Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

        Comment


        • #49
          Daca vrei recomandare te pot trimite la cineva de la service
          Eu bag castrol 5w40 full sintetic nu am probleme cu scazutu uleiului

          Comment


          • #50
            Mersi Johan dar azi am rezolvat si eu revizia la un prieten loganar la service.tot castrol magnatec 5w40 am bagat si eu si sincer chiarr e putin mai silentios motorul.sper sa nu mai scada uleiul, o sa-l verific saptamanla.sa auzit numai de bine!
            Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

            Comment


            • #51
              Primul schimb la 8000 km l-am facut cu Mobil Sint S 5W 40. Nu a consumat ulei mai deloc, dar se auzeau niste sunete metalice la motor, parca era prea subtire... Al doilea schimb am pus Dacia Oil 10W 40, motorul se aude foarte bine, martorul de ulei se stinge mai repede, dar am fost nevoit sa completez cu vreo 100 g. As schimba Dacia Oil la urmatorul schimb, dar tot 10W 40 voi pune. Parca se intelege mai bine cu uleiul asta si chiar si cei de la Dacia recomanda aceasta caracteristica.

              Comment


              • #52
                nu stiu ce sa zic,dar consumul relatat de Valli la 9000 de km nu este mult ci este enorm
                eu am un benzinar,am 18000 km fara revizie[mai nou se face la 20000km] si nu a disparut de pe joja nici un mm
                si apropo nu mai bagati in motor toate uleiurile ''de firma' caci motorul renault indiferent benzina/diesel cel mai bine se intelege cu ELF

                Comment


                • #53
                  Asa zici tu, dar majoritatea de pe forum au castrol din cate am citit la threadul cu revizie diesel.
                  Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                  Comment


                  • #54
                    mariandci- zici ca ti-a mancat 400 ml? specifica in cati km ti-a mancat cantitatea asta de ulei

                    johan, spuneai ceva de o recomandare in legatura cu consumul de ulei, ma poti ajuta in privinta asta?

                    pervert_dory tine-ne si pe noi la curent daca dupa schimb iti mai mananca ulei si eventual ce explicatii de savanti iti mai dau ce i de la service daca ii intrebi de ce consuma atat ulei.
                    Last edited by valli; 26 February 2010, 20:32. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #55
                      m-am uitat la ulei ieri la 2 saptamani de la schimb si nu a scazut deloc.cel mai tare raspuns care l-am primit in legatura cu uleiu a fost: Poate ii este foame la masina! na ziceti si voi...
                      Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                      Comment


                      • #56
                        Recomandarea era pentru service
                        Iar in privinta uleiului trebuiesc respectate normele uleiului pt dci ACEA B3 sau API CF

                        Au schimbat uleiul in prezenta ta sau in lipsa ta , ce tip de ulei ai bagat in motor
                        Stiu cazuri concrete de masini care consumau ulei din cauza uleiului prost

                        Comment


                        • #57
                          daca imi este mie adresata intrebarea: da am stat langa masina la prima revizie am vazut bidoanele de dacia oil si mi-a mai si ramas petru completat.a 2-a revizie am facut acum 2 saptamani la un prieten si am bagat castrol
                          Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                          Comment


                          • #58
                            @ valli johan, spuneai ceva de o recomandare in legatura cu consumul de ulei, ma poti ajuta in privinta asta?
                            Last edited by johan; 27 February 2010, 01:27.

                            Comment


                            • #59
                              Astia 400 ml i-a papat cam in 9000 km .Personal nu cred ca este mult,dar la celelalte schimburi dinainte,4 la nr,cu 10w40 nu am vazut consum pe joje.

                              Comment


                              • #60
                                Johan - dupa cum spui tu atunci ar insemna ca si la mine consumul de ulei sa fie din cauza uleiului de proasta calitate?
                                Cunosti pe cineva la service care ti-a confirmat astfel de cazuri in care consumul de ulei se datoreaza uleiului de prosta calitate?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google