Consum Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Daca nu il arde si nu se vede pe unde pierde mai exista posibilitatea ca din cauza vascozitatii mai mici (5W in loc de 10W) sa se duca in intercooler. Temperatura apei se ridica la 4 linii repede? ca in cazul asta Intercoolerul nu mai functioneaza in parametrii normali deoarece s-a redus suprafata de lucru a schimbatorului de caldura.
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #62
      Originally posted by johan View Post
      Recomandarea era pentru service
      Iar in privinta uleiului trebuiesc respectate normele uleiului pt dci ACEA B3 sau API CF
      .........................
      Ei (uzina) spun ca B4, dar nu cred ca sughita nici cu B3

      Comment


      • #63
        Foarte rar imi urca apa la 4 liniute, eventual vara cand merg bara la bara prin oras

        Comment


        • #64
          Originally posted by valli View Post
          Johan - dupa cum spui tu atunci ar insemna ca si la mine consumul de ulei sa fie din cauza uleiului de proasta calitate?
          Cunosti pe cineva la service care ti-a confirmat astfel de cazuri in care consumul de ulei se datoreaza uleiului de prosta calitate?
          Spun din experienta nu trebuie sa-mi confirme nimeni
          ce tip de ulei ai bagat in motor ?

          Originally posted by Octavian___31 View Post
          Ei (uzina) spun ca B4, dar nu cred ca sughita nici cu B3
          La mine in carte scrie ACEA B3
          Last edited by johan; 28 February 2010, 01:39. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #65
            johan- la 15000 mi-au bagat Texaco halvoline 5W 40. Am mai auzit de la cineva cu experienta ca uleiurile produse de Texaco is slabe si de aceea is mancate, dar as fi vrut sa aflu si parerea altora.

            Comment


            • #66
              consumul de ulei est dat de :
              -uzura motorului, dar in majoritatea cazurilor relatate in topic sunt masini noi cu citeva zeci de mii de km, deci nu e cazul.
              -calitatea uleiului (marca)nu se compara un ulei cu norma API CF cu unul API CI-4 Plus, ultimul fiind de top.
              -durata de exploatare a uleiului in motor (un an, doi sau un numar maxim de km).
              -regimul de mers (turat, normal, subturat, sarcina maxima, heavy duty, etc).
              -turbina, uzura (pierdere pe la axul turbinei).
              -vascozitatea uleiului, exemplu 0w 30 (ulei subtire) cu un 20w 50 (ulei vascos).
              -sistemul de recirculare a gazelor (EGR defect, epurator)
              Dar interesant este ca sunt fabricanti care admit in manualul masini un consum de ulei.Spre exemplu volkswagen admite un consum de pina la 1 litru la o mie de km.

              Comment


              • #67
                Originally posted by valli View Post
                johan- la 15000 mi-au bagat Texaco halvoline 5W 40. Am mai auzit de la cineva cu experienta ca uleiurile produse de Texaco is slabe si de aceea is mancate, dar as fi vrut sa aflu si parerea altora.
                Elimina una dintre cauze daca nu vrei sa ai si alte probleme Schimba uleiu cu specificatia producatorului si mai vorbim

                Comment


                • #68
                  Originally posted by dani030669 View Post
                  Daca nu il arde si nu se vede pe unde pierde mai exista posibilitatea ca din cauza vascozitatii mai mici (5W in loc de 10W) sa se duca in intercooler. Temperatura apei se ridica la 4 linii repede? ca in cazul asta Intercoolerul nu mai functioneaza in parametrii normali deoarece s-a redus suprafata de lucru a schimbatorului de caldura.
                  Uleiul ajunge in intercooler doar cand axul turbinei are joc si pierde pe acolo.Dar cantitatile sunt mici, iar curentul de aer care trece prin intercooler pentru racire (asta e functia intercoolerului) antreneaza la o talpa si uleiul din intercoler.Acesta patrunde in motor impreuna cu aer, motorina se produce o detonatie mai mare si mtorul cedeaza.
                  Cam aste e pe scurt fenomenul de distrugere a motorului cauzat de pierdere de ulei pe la axul turbinei.

                  Deci ce ai vrut sa precizezi e cu totul altceva.

                  Comment


                  • #69
                    Eu cred ca amandoi bateti campii.
                    ECUFix
                    Please don't visit my homepage!

                    Comment


                    • #70
                      Explica si de ce

                      Comment


                      • #71
                        Pai cum micsoreaza temperatura apei suprafata de lucru al intercoolerului?
                        Iar motorul nu se distruge din cauza ca mai papa ulei ajuns in admisie. Crapa atunci cand "o ia pe ulei" din cauza ca ramane fara ungere.
                        ECUFix
                        Please don't visit my homepage!

                        Comment


                        • #72
                          Aceeasi problema cu consumul de ulei o am si eu !!!! Diferenta este ca eu am motorizare 1.4 benzina + gpl..... Dupa primele 2 schimburi de ulei ( primul din fabrica si al 2-lea la prima si ultima revizie la ei ...) care au fost DACIA OIL , am trecut pe ELF excellium 5w40. Am observat ca dupa aproximativ 10.000 km si cam 7 luni, nivelul pe joja de ulei era la mijloc ( intre min. si max.) desi la schimb a fost la nivelul maxim. Am completat cam 0,7 litri - atat mai ramasese in bidonul de 4 litri - pana a ajuns aproximativ la nivel max pe joja. Cu primele 2 schimburi de ulei n-am avut aceasta problema .... la urmatorul schimb voi trece inapoi pe DACIA OIL sa vad daca il mai consuma in halul asta !!!!!

                          Comment


                          • #73
                            givali de cand ai consumul asta de ulei ai fost la service sa intrebi daca e normal? mai ales la un benzinar, la diesel se stie ca ar consuma mai mult ulei dar la benzinar nu ar trebui sa ai asa un consum.

                            Comment


                            • #74
                              nu am fost la service pana acum ..... Raman la varianta cu un schimb de DACIA OIL si daca mai constat ca il consuma si pe acesta , atunci ma duc la service ...

                              Comment


                              • #75
                                Givali , sa urmaresti acum dupa ce s-a incalzit vremea daca mai scade nivelul de ulei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google