Test De Compresie La Un Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Test De Compresie La Un Dci

    Voi ce spuneti? La un test de compresie se poate observa daca e dusa turbina sau alte probleme care ar duce la consumul de ulei?

  • #2
    nuuuuuu.
    testul de compresie iti arata daca scapa ulei pe la segmenti ...nu are nicio treaba cu turbina.l
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Pai daca testul de compresie a iesit bine atunci nu inteleg de ce mi-au recomandat o solutie care desprinde segmentii de pe pistoane, ca atunci ar fi vazut si ei ca is probleme la compresie si de aceea se pierde ulei

      Comment


      • #4
        Testul de compresie,din cate stiu eu,se face cu injectoarele scoase,si se baga adaptorul de la barometru,iar motorul il invarte electromotorul.
        In acest caz,turbina nu se invarte deloc,deci nu are absolut nici o treaba testul de compresie cu turbina.
        Iara m-am culcat tarziu...

        Comment


        • #5
          cum ai rezolvat pierderea de ulei?

          Comment


          • #6
            cand e dusa turbina ciupeste ceva ulei scoate ceva mai mult fum si are joc in ax-ul cu pale
            Mecanica pentru Dacia si Renault doar in Bucuresti

            Comment


            • #7
              Originally posted by gheumm View Post
              Testul de compresie,din cate stiu eu,se face cu injectoarele scoase,si se baga adaptorul de la barometru,iar motorul il invarte electromotorul.
              In acest caz,turbina nu se invarte deloc,deci nu are absolut nici o treaba testul de compresie cu turbina.
              Perfect adevarat

              Comment


              • #8
                nu neaparat injectoarele , poti si bobinele .
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #9
                  Bujiile.....
                  ECUFix
                  Please don't visit my homepage!

                  Comment


                  • #10
                    mah am gasit aici cum se face testul de compresie in general la motoare http://www.youtube.com/watch?v=ZcyIt...eature=related e undeva pe la 3:50 acolo incepe testul
                    Last edited by bomb; 18 July 2010, 23:19.
                    Mecanica pentru Dacia si Renault doar in Bucuresti

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by $$ilvviu View Post
                      Bujiile.....
                      bujiile le scoti ca sa bagi testerul de compresie .
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        Iexact mai.
                        Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                        Comment


                        • #13
                          Pai asta ziceam si eu
                          ECUFix
                          Please don't visit my homepage!

                          Comment


                          • #14
                            Stie cineva care este compresia la dci de 70 cp minima per cilindru pentru a functiona in parametri normali motorul?compresia producatorului de noua este 17,6:1.

                            Comment


                            • #15
                              ala ce il da producatorul e raportul de compresie , adica raportul volumetric , nu e reprezinta compresia in bar pe fiecare cilindru.
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google