Test De Compresie La Un Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Mie la 220 mii km numi papa gram de ulei,eu am luato de noua si stiu cum sa mers cu ea si ce piese de schimb sau folosit.

    Comment


    • #47
      Pai teoretic asa si trebuie dar uite ca is si anumite exceptii care vorba producatorului se incadreaza intr-un consum normal de ulei, din cate am observat nu is singurul care ma confrunt cu astfel de probleme.

      Comment


      • #48
        eu la vechiul dci aveam un consum de aprox 800ml ulei per 10.000 km (uneori mai mult cand mergeam preponderent in oras). asa a fost de la inceput. nu am considerat ca ar fi ceva in neregula, mai ales ca a tinut fara probleme vreo 85 mii km, cand incepuse sa faca pompa putin span si am preferat sa vand masina decat s-o repar. ideea e ca si in cartea tehnica parca scria ca un consum de genul asta, chiar mult mai mare ar fi normal. nu mai am la indemana manualul, dar asa imi aduc aminte ca citisem acum cativa ani despre dci.
        2L ulei la 10 mii km e putin cam mult, dar asa-s unele dci-uri. consuma mai mult din nascare.
        Last edited by zeegermans; 28 April 2012, 22:09.
        internal combustionizer

        Comment


        • #49
          Cam aceiasi probleme sunt si cu injectoarele unele cad si de doua ori in 100 mii km si altele cazuri fericite precum eu n-am unblat la ele si nici la pompa de inalta,si chiar sunt decis in caz de ma va lasa se merita sa investesc 3 sute de euro si sa mai merg cel putin 100 de mii de km.

          Comment


          • #50
            Daca te lasa injectoarele sincer nu cred ca o schimbare de supape de retur le vor face sa mai tina inca 100k km.
            ECUFix
            Please don't visit my homepage!

            Comment


            • #51
              ba, tin si-ti zic din proprie experienta. am reconditionat injectoarele la 80k si acum am 170k si dau pe retur exact cat au dat si cand le-am refacut.... deci se poate.....prima data le-am "terminat" cu motorina din cariera......
              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

              Comment


              • #52
                Tin ma cum sa nu daca pui supape de retur originale e ca si cum ai cumpara injectoare noi.

                Comment


                • #53
                  Asa e, numai sa nu intre si pompa in ecuatie.
                  ECUFix
                  Please don't visit my homepage!

                  Comment


                  • #54
                    PaI, DACA AI DAT JOS MOTORUL DE PE MASINA, SI MAI ARE PE EL ELECTROMOTORUL, AI PUTEA SA FACI UN TEST DE COMPRESIE.pROBLEMA ESTE CA EFORTUL PE CARE TREBUIE SA IN INVINGA MOTORUL ROTINDU-SE ESTE MAI MIC, CA NU AI CUPLATA CUTIA DE VITEZA LA EL.

                    Comment


                    • #55
                      Bun si atunci omu ce tre sa faca,sa schimbe cumva motorul cu tot ca sa-l mai tina 100 de mii,schimbare de supape de retur s-au injectoare noi tot aia e.

                      Comment


                      • #56
                        compresie Logan 1.5dci 2006 65cp ~ 80 000 km
                        Attached Files

                        Comment


                        • #57
                          Imi pare rau ca adresez aici o intrebare pentru motoarele cu benzina . nu am gasit topic de benzina ... , cati bari trebuie sa fie pe fiecare piston la o compresie de 9.5:1 . Este vorba de un Logan 1.4 benzina .

                          Multumesc , o seara placuta .

                          Comment


                          • #58
                            Vreo 12 bari.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #59
                              ok multumesc o sa va zis ca o sa iasa.. masor azi.

                              Comment


                              • #60
                                salutare tuturor, eu am masurat compresia la benzina 1.4 au iesit cam la 9,5 toti 4 cilindrii, pareri.........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google