Soft Motorizare 1.5 Dci Duster Vs. Soft 1.5 Dci Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    buna ziua am si eu duster 1.5 dci 110 hp 4x4 din 2011 cu 67000 km si am o mare problema,masina este pe firma si sunt al doilea sofer de vreo 6 luni problema la ea este ca consuma foarte mult undeva la 13 la suta adica bag motorina de 250 ron la 5 zile si masina nu trage de loc, am fost la doi mecanici si mi sa spus ca este de vina ambreiajul ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat? va multumesc

    Comment


    • #17
      pai daca e ambreiajul inseamna ca patineaza. Adica tu accelerezi brusc si acceleratia urca dar viteza nu. Asta inseamna ca ambreiajul e dus si patineaza. Daca nu se intampla asta nu e ambreiajul si problema vine din alta parte.

      Comment


      • #18
        una e sa-ti consume mult si alta e sa nu-ti traga motorul. poate daca vi cu ceva mai multe detalii si vis-a-vis de consum,si de trasul motorului,in ce conditii, cum ai constatat, etc, atunci se poate da o solutie mai exacta a problemelor.

        Comment


        • #19
          revin cu amanunte despre duster si anume cu trasul masini,in mod normal schimb treapta de viteze intre 200- si 3000 si nu se simte acel zvac al masini in treapate trei am undeva la 40 km pe ora,am fost la adras de pe str brasov unde un inginer a condus masina a vazut ca nu trage si a zis ca este ambreiajul am mai fost la un mecanic si la fel a zis ca este ambreiajul dar ieri am fost la meridian de pe sos pantelimon le-am explicat celor de acolo cum sta treaba dar nu au putut merge cu masina deoarece ploua si a pus testu pe masina si nu a rezultat nicio defectiune si a resetat calculatorul.am plecat de acolo si surpriza masina parca avea alt zvac si anume se simtea o mica diferenta la tras concluzia cred ca este si calculatorul masinii ce ziceti? referitor la consum am zis ca consuma 13% in oras si 9% afara si anume in oras bag motorina de 250 lei iar un 5 zile nu mai am. a si inca ceva masina merge si consuma asa de cand a fost achizitionata sper ca cat de cat v-am lamurit astept parerea voastra

          eu personal nu cred ca este de la ambreiaj deoarece nu patineaza deloc si ma gandesc ca daca ar fi ambreiajul cred ca in cei 67000 de km sar fi facut bucati nu? miros,ulei scurs

          cum am constatat? de la celalalt sofer care a condus masina si cand am inceput sa merg eu cu ea de vreo 6 luni adica masina nu are putere in treapta 3 cu turatie de 2500 am undeva la 40 km pe ora
          Last edited by dudek33; 19 January 2013, 20:02. Reason: Automerged Doublepost

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google