Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Parerea mea e urmatoarea: la un consum dat de fabrica de 5.8l/100km in oras mi se pare anormal sa scoti in conditii de oras 5.1-5.2l/100km deoarece o explicatie destul de elocventa pt acest consum este mersul subturat...asa ca...
    Easy 1.5 DCI

    Comment


    • #47
      mmm da. aici sar putea sa ai dreptate... el este modelul ala vechi de om... (are 50 de ani...) merge f calm si cred ca are un stil de condus cam ca taximetristii :p
      poate ca prinde el drumul liber si asta e motivul... si eu cu avensisul in ultima vreme am 8.7 in oras si crede-ma nu merg subturat... ba chiar supraturat
      (de obicei sta pe la 9-9.5-10)

      Comment


      • #48
        @andrei - ms de info (CB si buton geam);

        Cu consumul, eu stau super ok. Am 445 km cu masina si CB indica 5.3 % !
        Asta numai in oras ! Intr-adevar fiind in rodaj nu am depasit 2500 r/min si 105 km/h dar este super ok ! Motorina pana acum am bagat de la Petrom Euro4.
        Offtopic.
        E cineva care i-mi poate spune unde gasesc ceva elemente de tuning in ARAD ? Dar geamuri fumurii ?

        MS

        Logan 1.5dci Ambition

        Comment


        • #49
          Mers subturat?

          Nu merg subturata cu ea in nici un caz. Un rodaj bine facut se cunoaste. Chiar daca in carte zice sa o ti 1500 Km in rodaj eu am tinut-o 3000 Km. Si credeti-ma consumul mediu sta la 5,1l / 100 Km si am deja 13000 Km cu ea.
          Eu sunt din Targoviste si sa nu credeti ca traficul e mai lejer ca in Bucuresti la orele de varf. Cat despre condus, conduc destul de sportiv si in nici un caz nu o tin subturata.


          AMBITION 1.5 DCI

          Comment


          • #50
            Sa mai zic 1 data: consumul dat de constructorul masinii e un consum sa zicem de 5.8l in conditii urbane normale si un stil de condus normal...acum stim cu totii subiectivitatea cuvantului normal dar presupunem ca normal inseamna schimbat viteze intre 2100-2500rpm...(observati abuzul cuvantului "normal" dar e normal sa tot zic normal pt ca vorbim de normal ) )
            Acum e normal sa scoti un consum cu 200-400ml de combustibil sub 5.8 accelerand usor si treptat .. mai lasand-o sa "curga" pana la stop...si mai ales ETC. Dar eu zi ca obtinand un consum cu mult mai mic decat cel specificat se datoareaza nu intotdeauna celor mai bune metode de economie..
            Easy 1.5 DCI

            Comment


            • #51
              rog sa va abtineti sa comentati consumurile postate.

              daca doriti sa discutati despre factorii care influenteaza consumul deschideti un topic separat.
              Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
              10.000 km - 22.01.2007

              Comment


              • #52
                ieri am facut un drum constanta-brasov(plus plimbat prin traficul din brasov vreo 25km) si retur inapoi acasa in constanta.
                am avut asa estimativ cam 60L la plecare si la intoarcere mai am 2 linii la motorina,deci sa zicem ca am consumat cam 45L.
                pe A2 mers cam cu 155-160Km/h de la un cap la altul si la intoarcere cam cu 140-150 ca erau ceva masini de politie pe drum,pe centura bucurestiului am facuto in 1 ora jumate la dus si la intoarcere in 1 ora,mergeam numai cu viteza 1 cu opriri din metru in metru(un adevarat calvar acest drum),iar alte drumuri nationale cam cu 130Km/h iar in localitati cu viteza legala adica 50 sau unde permitea 70km/h.
                Last edited by SUPERCAR; 26 June 2007, 11:27.

                Comment


                • #53
                  logan easy 1.5 dci ! Sa va spun cum stau cu consumul:

                  Bucuresti - alexandria: consum mediu 5.4 -5.7 l/100km (motorina mol euro5) Nu am depasit 3500 rpm; 110-120 km/h dar au fost si portiuni unde nu am depasit 60 km/h(localitati) AC. ON
                  Constanta - bucuresti: consum mediu 6.8 l/100km (motorina rompetrol euro4)
                  Am mers in mare parte numai cu 140,150 - 160km/h, dar si la mers normal adica, 110-120 km/h nu scadea mai jos de 6.5 l/100. AC. ON
                  Sunt sigur ca si motorina e de vina, dar ce sa facem sa luam motorina mai ieftina pe care sa o consume mai repede , sau mai scumpa pe care sa o consume mai greu?


                  Apropo, nu stiu daca a mai pus cineva aceasta intrebare dar sunt mai mult ca sigur ca este limitata la 158km/h, nu sare mai sus de 3500 - 3600rpm in viteza 5.

                  Este limitat motorul ?

                  Comment


                  • #54
                    @performant nu e limitat,poate ai tu km facuti putin cu ea....sa stii cam dupa 6000 km isi da drumul motorul la performante maxime.
                    Eu am mers pe A2 si am vazut acul la 4000 rot/min cum statea asa ca se poate

                    Comment


                    • #55
                      Eu cu DCI-ul meu am mers pana la 4300rot/min in viteza a 5 putin peste 170km/h pe bord km. parcursi 10.500 dupa prima revizie ulei ELF 10W40 care la primele km am simtit ca este mai gros.
                      Am incercat si cu viteza a 4 si de 4300rot/min nu trece.bineinteles temporar ca suna ca ca unul de F1.

                      folositi butonul Post Reply nu mai dati Quote
                      Last edited by 1.5 DCI; 27 July 2007, 08:56.

                      Comment


                      • #56
                        @performant: Motorul nu este in nici un fel limitat, numai ca aia e limita motorului, deobicei disel-urile au o viteza maxima mai mica decat benzinarele.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #57
                          am fost pana in constanta cu loganul dci la dus, pe a2 a condus tata... in general cu 140 km/h (a atins 1 data si 160) pana pe la castelu unde a inceput aglomeratia... oricum pana in ct am avut medeia de 6.2 l/100km... prin oras am condus eu, a scazut la 6, iar la intoarcerea spre buc... pe a2 am atins topul de viteza al acestui logan :p 170 km/h pe bord si 162 km/h pe gps... un pic peste 4000 rpm... (cu ac oprit)
                          am reusit performanta de a ridica consumul pana la 7 l/100km :p dar am mers cu 150 km/h aproape toata autostrada si 15 min cat am mers cu v max

                          faza tare a fost cand mergeam eu pe banda2 si vine un alt logan din spate si incepe sa faca flash-uri... eu aveam 150, stiam ca nu am unde sa ma mai duc... asa ca am pus semnal dreapta sa trec pe banda 1... ala era 1.6 mpi... a zburat pe langa puturosul nostru dci... eram 3 oameni in masina

                          apropo, nu e cam mult 7l/100km? (pe 501 km)
                          Last edited by 2fast4u; 1 August 2007, 11:16.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by 2fast4u
                            apropo, nu e cam mult 7l/100km? (pe 501 km)
                            eu zic ca nu e mult 7L/100km si sa mergi cu 150km/h si mie tot cam asa mi-a consumat cand am mers constanta-bucuresti cu aceeasi viteza,cam asta e consumul si eu zic ca e bine bine

                            Comment


                            • #59
                              salut ,nu stiu cum scoateti consumurile astea! Sincer!!! Am fost plecat cu Loganul in Turcia, am venit de cateva zile, si vreau sa iti spun ca de la Edarne pana la Instanbul sunt 230 Km, am alimentat la iesirea din vama, inaite de intrarea pe autostrada, iar la iesire aveam un consum de 5.5% , in conditiile in care nu am mers mai jos de 130Km/h si maxim 150.
                              Precizez ca nu am consum instantaneu la CB, masina este luata in aprilie 2007 1.5dci

                              Comment


                              • #60
                                m-am luat dupa cb si era sa raman in pana prostului!!cb imi indica un consum mediu de 4.4% la 1000km parcursi dar dupa buzunarul meu(care e cel mai bun cb) cosumul e undeva la 5.5-6% cu ac si 5% fara ac. daca vreti sa va luati de pe cb treaba voastra dar.... apropo am 1,5 dci 70cp si 1000km parcursi!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google