Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    am si eu un consum de genu asta dar cred e ceva mai mare cam 4L/100km in conditiile in care am mers cu 80km/h,dar e plictisitor rau de tot,parca mi se rupea sufletul sa merg asa cand deobicei merg cam cu 110km/h in afara localitatilor

    Comment


    • #77
      Originally posted by SUPERCAR
      nu e consumul real,mi se pare mult prea mic,nu te lua dupa ce afiseaza computerul de bord ca nu e chiar asa exact.
      banuiesc ca in afara localitatilor nu ai depasit 80km/h
      Si asa, cat poate sa minta?Nici Viteza nu e cea reala, stiu dar daca iau de referinta CB-ul sunt curios care e recordul pe acest forum!..Apropo' la Mizil CB-ul indica 2.9/100

      Comment


      • #78
        cam cu 0,3L cam asa zic eu cel mult

        Comment


        • #79
          @kenterprise - la tine este si "normal" ca sa mergi asa, ca doar o ai in rodaj, nu? Iar mie la aceiasi turatie si viteza in aceiasi treapta, CB imi arata 3.6 %.
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #80
            Deci tot stau bine, nu?
            Nu e pe degeaba recordul asta ( daca e record!) si ma duc inainte pana scot sub 4/100, medie cu trafic de localitati, in conditii normale de condus...azi am fost nevoit sa intru intr-o coloana si asa am inceput testul asta....ca altfel nu credeam sa-mi dea prin cap sa ating asa consum si tre' sa recunosc ca e plictisitor!De maine incep testul de consum la viteze mai mari de 100/ora si va anunt ce si cum!

            Comment


            • #81
              Originally posted by FLORYN
              @kenterprise - la tine este si "normal" ca sa mergi asa, ca doar o ai in rodaj, nu? Iar mie la aceiasi turatie si viteza in aceiasi treapta, CB imi arata 3.6 %.
              Nu stiu daca e vorba de faptul ca e in rodaj...anumite opinii sunt chiar contrare : in rodaj consuma mai mult, dar nu iau de bun nici una din opinii ( no offence!) !
              Fac un test cu peste 100Km/ora si apoi doresc sa vad cum stau..spuneam ca nu e pe degeaba! Motorina e de la Rompetrol da mai am ceva "chestii" care tocmai pentru asta sunt: reducerea consumului!Se pare ca lucreaza!Si nu vreau sa fiu secretos dar nici nu fac reclama pe acest forum, ca vreau sa mai intru ...
              Last edited by kenterprise; 28 August 2007, 20:57.

              Comment


              • #82
                mai oameni buni... cum sa consume 2.9 l/100km ??? nu-i posibil asa ceva...
                este masina stricata... nici daca opresc motorul si merge la vale nu consuma 2.9 ...!!!

                Comment


                • #83
                  Spune cum si trimit o fotografie cu CB-ul!Azi am realizat acest consum pe ruta Ploiesti-Mizil! Pana la Buzau am sarit la 3.0L/100Km!Da' am si mers cu 100Km/ora intre localitati!

                  Comment


                  • #84
                    consumul real in aflati prin metoda plin-plin,adica la plecare faci plinul si la intoarcere bagi de la aceeasi pompa la aceeasi peco la fel faci plinul si cati litri au intrat atata ai consumat.

                    Comment


                    • #85
                      Eu ca sa verific daca CB imi arata adevarul, am facut astfel: atunci cand mi sa aprins becul la motorina, am alimentat 10 l, am mers pana i-am consumat si bineanteles sa aprins iar beculetul in bord. Faci calculul la cati km ai parcurs cu 10 l , si cam asta'i rezultatul. La masina mea diferenta dintre valoarea rezultata din calculul meu, fata de valoarea data de CB, era de 0.200 ml.
                      Am afirmat intr-un post ceva mai sus ca am avut un consum de 3.6 %, sa stiti ca mi sa intamplat de doua ori, o data pe A2 , si o data pe langa Brasov. In ambele cazuri am observat ca afara era ceva mai racoare, si am banuit ca asta ar fi fost si cauza.
                      Cu stima , FLO.
                      , sunt cu ochii pe voi !
                      :thumbsup:

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by FLORYN
                        Eu ca sa verific daca CB imi arata adevarul, am facut astfel: atunci cand mi sa aprins becul la motorina, am alimentat 10 l, am mers pana i-am consumat si bineanteles sa aprins iar beculetul in bord. Faci calculul la cati km ai parcurs cu 10 l , si cam asta'i rezultatul. La masina mea diferenta dintre valoarea rezultata din calculul meu, fata de valoarea data de CB, era de 0.200 ml.
                        Am afirmat intr-un post ceva mai sus ca am avut un consum de 3.6 %, sa stiti ca mi sa intamplat de doua ori, o data pe A2 , si o data pe langa Brasov. In ambele cazuri am observat ca afara era ceva mai racoare, si am banuit ca asta ar fi fost si cauza.
                        Cu stima , FLO.
                        O sa aplic aceasta metoda si va comunic rezultatul...da' tot am cel mai mic consum de pana acum!

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by 2fast4u
                          mai oameni buni... cum sa consume 2.9 l/100km ??? nu-i posibil asa ceva...
                          este masina stricata... nici daca opresc motorul si merge la vale nu consuma 2.9 ...!!!
                          Am pus ceva poze http://picasaweb.google.co.uk/moldov...nsumIncredibil

                          Comment


                          • #88
                            Ultimul consum 5,55(5)
                            motorina sprint diesel de la OMV. traseu cam 70% oras.
                            MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by kenterprise
                              Se vede clar ca nu ati avut turatia motorului mai mare de 1000rot/min.Asa ca 2.9 este credibil.

                              Comment


                              • #90
                                Pt ultimul consum inregistrat precizez ca am mers putin diferit fata de cum o fac de obicei. Adica am schimbat numai dupa 2500 de ture si am dus frecvent pana la 3500-4000. dar asta singurul experiment pe care il mai fac . De acum inainte o sa incerc sa schimb numai pe la 2500 si in cazuri foarte rare dupa 3500(plecari de la semafor,etc). ca sa ajung iar la 4,5 % consum
                                MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google