Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andreiGTI
    Demaraj 13,4 secunde motorina OMV
    ce motorina...cumva Sprint Diesel?

    Comment


    • Originally posted by andreiGTI
      numai motorina sprint diesel OMV
      ...

      Comment


      • Originally posted by CAnnabYS
        ...
        Dar care e totusi cea mai recomandat motorina (sa zic asa...) pentru loganul diesel? Am auzit ca e cam nasol sa pui euro 5, pentru ca ungerea e mai slaba decat la euro 4, si nu e indicat... Motorina de la OMV nu am pus niciodata, nici nu stiu unde este in iasi (rusine sa imi fie :P ), insa am auzit ca top diesel euro 4 de la petrom ar fi mai buna...
        Consumul meu e de 4,3% in afara, cu 5 persoane in masina (da` persoane sanatoase, numai eu am 100 kg de muschi ), iar in oras, vad ca acum pe timp rece e undeva la 5,6%... vara am vazut ca statea pe la 4,9%.... Oricum, mult mai bine decat vechea dacie pe benzina, din `89!
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • 495 km cu 29 l de motorina (facuti in weekend-ul asta. Bucuresti-Braila si retur). Vant puternic din lateral-fata, doua persoane, putin bagaj. Viteza maxima 120 (nici nu se putea mai mult, ca ma zburau TIR-urile de pe sosea). Un pic dezamagit de consumul asta, ma asteptam sa fie mai mic, chiar daca batea vantul din fata.
          Ce am abservat:
          Motorina aditivata imi creste consumul cu 1-1.5L% in afara orasului si ~2L in oras, e adevarat, daca ciupesc acceleratia ajung in portbagaj...
          Sunt eu paranoic sau chiar creste consumul cu motorina aditivata?

          Comment


          • Cu cat e mai buna motorina cu atat o arde mai repede si ... scapi de ea

            Comment


            • Originally posted by alinrehau
              Cu cat e mai buna motorina cu atat o arde mai repede si ... scapi de ea
              Asa ca o sa ne axam pe petrol si carbuni....
              Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

              Comment


              • spike in oras cat ai consum?

                Comment


                • Dupa ce am bagat motorina aditivata de la Rompetrol am sarit de 8. Deseara o sa-mi pun de la Euro4 de Petrom, cu asta aveam consum 5.5-6.5 in oras.

                  Comment


                  • Originally posted by ROAD EMPIRE
                    Asa ca o sa ne axam pe petrol si carbuni....
                    Pai pe petrol suntem intr-un fel , mai urmeaza loganul pe apa .

                    Comment


                    • eu cu Efix Euro4 de la Rompetrol am 5.5% in oras ) si daca conduc mai in forja cel mult 6% e consumul.

                      Comment


                      • motorina aditivata de la rompetrol e "efix euro4" sau mai au si altceva?

                        Comment


                        • Originally posted by Sp!ke
                          Dupa ce am bagat motorina aditivata de la Rompetrol am sarit de 8. Deseara o sa-mi pun de la Euro4 de Petrom, cu asta aveam consum 5.5-6.5 in oras.

                          wwwaaaaaaaawwww. spike si ma miram eu defiecare data dc imi da un consum de 8, 10 litri la suta... o fi din cauza asta?... ca e cu aditivi?
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Sp!ke
                            Dupa ce am bagat motorina aditivata de la Rompetrol am sarit de 8. Deseara o sa-mi pun de la Euro4 de Petrom, cu asta aveam consum 5.5-6.5 in oras.
                            Teoretic, cu motorina aditivata, consumul al trebui sa scada, pentru ca are cifra octanica mai mare si arde mai bine... si eu am observat o usoara crestere a consumului cand am folosit motorina aditivata... e ciudat....
                            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                            Comment


                            • Originally posted by unic
                              wwwaaaaaaaawwww. spike si ma miram eu defiecare data dc imi da un consum de 8, 10 litri la suta... o fi din cauza asta?... ca e cu aditivi?
                              Nu stiu ce sa zic... decat sa nu faceti ca mine, faceti cum credeti voi de cuviinta, dar eu unul nu mai bag motorina de la Rompetrol din doua motive:
                              1. E mai scumpa cu 10 bani/litru decat cea de la Petrom
                              2. Se arde foarte repede.

                              Problema cu aditivii e cam ciudata, eu stiam ca daca bagi aditivi in carburant, nu-i maresti cifra octanica ci faci carburantul sa arda fara depuneri. Acum... Dumnezeu stie ce baga astia de la Rompetrol in motorina de arde mai ceva decat benzina, e adevarat ca daca ciupesc acceleratia ceva mai sportiv, MCV-ul meu musca din asfalt.

                              Comment


                              • Exact cu 10 bani o sa scumpeasca Petrom de astazi sau maine, parca!

                                @huzzy1981, daca arde mai bine, inseamna ca arde mai repede. Deci nu vad cum ar consuma mai putin daca arde mai bine

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google