Rezolvare La Tacanitul De La 2000 De Ture Si Clampanit De Avans

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rezolvare La Tacanitul De La 2000 De Ture Si Clampanit De Avans

    70 de lei si ai scapat,injectoarele trebuie reprogramate (recalibrate) cu ajutorul unei diagnoze renault originala dupa un anumit timp de functionare
    Mie imi merge masina acum de parca i am schimbat motoru cu unu nou

  • #2
    Asa ti-au zis meseriasii, ca au recalibrat injectoarele? Le-au dat jos de pe masina?
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • #3
      sau e doar chestie psihologica?
      sigpic

      Comment


      • #4
        nu coane am fost cu masina si persoana mea de fatza si a pus diagnoza pe masina,sa accelerat singura de citeva ori dupa care mergea belea

        Comment


        • #5
          Ala e test de etanseitate, nu e calibrare. Adevarul e ca se schimba mersul dupa test, mai ales daca masina a fost rulata mult in oras inainte de asta.
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #6
            Da, este un test de etanseitate unde se mai verifica si eventualele scurgeri de motorina. Nu este vorba de nici o recalibrare. Acesta de fapt baga aproximativ 1400 de bari in pompa si forteaza regulatorul de presiune si injectoarele. Testul asta ajuta mai ales daca regulatorul inepe sa clantane sau injectoarele incep sa fie mai galagioase. Intra'devar se schimba total mersul motorului dupa acest test. Il recomand, personal fac aceste operatiuni si lumea intr'adevar e multumita de rezultatul obtinut.

            Comment


            • #7
              bravo ady24 despre asta vorbeam

              Comment


              • #8
                testul functioneaza si la cele resoftate?
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Si mie mi au facut testul doar ca mie mi au pus niste eprubete sa vada cat dau pe retur.A pus diagnoza si tot asa s-a accelerat masina de vreo 3/4 ori singura,apoi a luat eprubetele si totul era in normele standard.La mine a fost 30/35 ron nu mai stiu exact.(aveam soft pe masina)
                  http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by unknown View Post
                    testul functioneaza si la cele resoftate?
                    Da, sigur, functioneaza pe absolut orice model, indiferent daca au fost resoftate sau nu.

                    Comment


                    • #11
                      si cum ii zice mai exact? am un prieten care are clip-ul si as vrea sa incerc si eu chestia asta...
                      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by FLR View Post
                        Si mie mi au facut testul doar ca mie mi au pus niste eprubete sa vada cat dau pe retur.A pus diagnoza si tot asa s-a accelerat masina de vreo 3/4 ori singura,apoi a luat eprubetele si totul era in normele standard.La mine a fost 30/35 ron nu mai stiu exact.(aveam soft pe masina)
                        Nu stiu in ce masura acest test poate salva supapele de retur de la injectoare. Din moment ce acestea au un anumit grad de uzura, practic nu mai ai ce sa le faci. Ca fapt divers, inainte de test ti s'a spus ce valori aveau injectoarele ?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by popavlm View Post
                          si cum ii zice mai exact? am un prieten care are clip-ul si as vrea sa incerc si eu chestia asta...
                          Test de etanseitate se numeste.
                          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                          Comment


                          • #14
                            tacanitul ala il am si eu si ma enerveaza rau! ai impresia ca tii motorul in brate... unde se poate face acest test si cat costa? am vreo 74000 km

                            Comment


                            • #15
                              interesant ... prin constanta unde se face?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google