Revizie Diesel Euro 5 - Filtru De Particule DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    616 lei am dat si eu pe revizia de 40000km la logan 2 1.5 dci.

    Am schimbat:
    Ulei elf solaris - 165 lei,
    filtru ulei - 20 lei,
    filtru aer - 65 lei,
    cartus filtru motorina - 80 lei,
    placute frana 145 - lei).

    Piese originale luate de mine, iar lucrarea facuta in reprezentanta Dacia.
    sigpic

    Comment


    • #17
      La Dacoserv ulei in motor tot pana da pe afara pun? :P

      La mine ultima data au pus 3,5l de a trebuit sa scot eu acasa 200ml. M-am si certat cu ei la faza asta. N-am mai calcat pe acolo de atunci ... (asta era in 2006).

      Comment


      • #18
        Datorită faptului că la acesta motorizare cutia este altfel etajată (există poze în acest thread care sunt mai mult decât explicite, vezi link), după schimbare turaţia va fi undeva la 1.750 rpm, unde de altfel motorul are si cuplul maxim
        Cuplul maxim e la 1750 rot/min doar la sarcina maxima, la sarcini partiale se muta oleaca mai sus, ca turbina nu are viteza si deci umplerea e deficitara. Nu am condus K9K de 90 de cai dar ala de 65 se simtea foarte comfortabil si cand schimbam 2000-2200 de ture/min.
        Pentru regenerare FAP ajunge o viteza de peste 25km/h timp de minim 3 minute, dar sa si poti mentine viteza pana se termina. Desigur, un regim de autostrada ajuta, si dupa o regenrare, 200 de km nu o mai incearca indiferent unde circuli.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #19
          Regenerarea nu tine cont de turatia motorului? Conteaza doar viteza minima?

          Comment


          • #20
            Pentru colegii care deţin motoare Diesel echipate cu filtru de particule (DPF) este bine de ştiut că începând cu 1 Octombrie 2013 grupul TOTAL a schimbat denumirile comerciale la toate uleiurile ELF, iar uleiul care respectă norma RN0720 (condiţie obligatorie pentru DPF) se numeşte acum ELF Evolution Full-Tech FE 5W30, fără sintagma Solaris care nu mai apare în noua denumire.

            Uleiul pe care l-am pus în motor avea inscripţionat pe bidon data fabricaţiei - Februarie 2014.
            Ataşez şi două poze cu bidonul de ulei ELF inscripţionat cu noua denumire.
            Attached Files

            Comment


            • #21
              Filtru de Motorină Euro5 achiziţionat direct din Service - Dacoserv Militari, după cum se observă nicio diferenţă faţă de acelaşi filtru de motorină, dar achiziţionat online.
              Attached Files

              Comment


              • #22
                Plăcuţe de frână OEM Logan, Dacoserv Militari, preţ - 193 lei
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  Cost total Revizia a IV-a: 564,62 lei (ulei, filtre şi manoperă)
                  Suplimentar faţă de schimbul de ulei şi filtre, în cadrul acestei revizii s-a efectuat şi o desprăfuire a saboţilor de frână spate.

                  Comment


                  • #24
                    euro 5 1.5 dci 90cp

                    Salut! Pentru varianta euro 5 cu dpf, dar de 90 cp difera cumva piesele(cele consumabile)? Eu din ce am vazut par a fi la fel. Merci!

                    Comment


                    • #25
                      Depinde ce variantă de Logan ai:
                      dacă este Ph2 nu diferă, în schimb la Logan2 filtrele (filtru ulei, aer, habitaclu) sunt diferite faţă de ce am prezentat (foto + coduri OEM) în cadrul acestui thread.

                      Comment


                      • #26
                        Distributie

                        Salut! Pentru aceeasi masina de mai sus , logan euro 5 diesel , 65 kw ,PH2, vreau sa-i schimb distributia. As vrea sa imi caut eu piese...de ce am nevoie? curea si rola , dar si pompa apa? curea accesorii? Multumesc !

                        Comment


                        • #27
                          Ori mi se pare mie ori nu dar filtrul de motorina euro 5 seamana foarte bine cu cel de euro 4 :-)))))))

                          Placutele de frana de cine sunt facute?

                          Rolele, curelele, rolele sau rola intinzatoare, pompa apa, antigel si ideal ar fi si fulia de alternator si poti fi sigur ca distributia nu o sa aibe nici o problema

                          Ori pe original ori pe ina si iesi ceva mai ieftin ... iar la curele continental sunt foarte ok ...
                          Last edited by C_Adrian; 31 July 2014, 13:03. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #28
                            Plăcuțele sunt Ate
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Distributie

                              Salut! Role? sunt mai multe care se schimba? cei din service dacia mi-au zis ca in operatia de schimbare intra: curea,rola(nu stiu ce rola),pompa apa,curea accesorii, antigel si ma costa 1200(manopera inclusa). Alte pareri, sfaturi, firme producatoare? Multumesc mult !

                              Comment


                              • #30
                                Efectuat recent revizie la un dci E5.
                                -Ulei Elf 5w30 Full Tech FE-160 lei 5l
                                -Filtru ulei w79 Mann- 28lei
                                -Filtru aer C2511 Mann-60 lei
                                -Filtru polen CUK 26005 Mann-65lei
                                -Filtru combustibil WK9012x-160 lei.
                                ...
                                Pentru distributie la acelasi motor K9K E5 ai nevoie de;
                                -kit distributie 7701477028 curea+rola.
                                -kit accesorii 7701476476 curea+ intinzator.
                                Last edited by IancuMIC; 24 August 2014, 21:49.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google