Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by throwerb View Post
    deci
    am mers pe autostrada 2 ore,.....
    i-am dat 150 si am mentiunut constant
    resetat compu si mers 10km. cb spune 5,6. daca CB minte, asta e alta problema!
    Da-mi consumul la 2 ore sau macar 200 km, ca poate ai prins 10 km de coborare si cu vant din spate, si atunci poate consumai si 4,5. Consumul depinde (indiferent de viteza), si de conditiile de rezistenta la rulare (vant din fata/spate, panta, tren de rulare, suprafata de rulare...), "adicata" la aceeasi viteza poti avea diverse pozitii ale pedalei de acceleratie, prin consecinta alta cantitate de motorina injectata.
    De ex. un MCV dci 70 pe autostrada la 150km/h constant consuma mult peste 8/100 din cauza "aerodinamicii" perfecte a masinii si a masei proprii mai mari.
    Concluzia: nu da consumurile pe 10 km, eu de ex am mers cu un MCV 70 dci cu 3,6/100 pe sosea nationala. Dar am mers 25 de km si a fost un test "cum sa consumi putin si sa te enervezi la maximum". In mod normal la stilul meu de mers consum dublu.

    Comment


    • Poti s-o mai zici o data...ca de ieri ma lupt cu morile de vant )))
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • nu trebuie sa te lupti cu morile de vant! ca nu ti-a declarat nimeni razboi!

        Comment


        • Originally posted by throwerb View Post
          Inca o precizare

          de la poiana Tzapului pina la intrare in Ploiesti (mers ca sa zicem asa nitel la vale pina la un moment dat)
          Precizeaza pe la ce moment pe acest traseu nu e vale, ca eu n-am observat!
          Cand mai mergi baga GPS-ul sa urmaresti si altitudinea. Pentru cine nu cunoaste, cobori cca 600 m pe cca 60.000 m, adica ai o panta medie de 1% pe tot drumul! Iar de la Sinaia la Comarnic, pe Posada poti sa si opresti motorul daca te tin franele si vrei sa te injure toti. Spune-ne ceva interesant!
          Iar 5.6/100 in Bucuresti...inseamna ca ori e defect CB, ori mergi cu mocanita...subturata.
          Last edited by detail; 15 May 2009, 21:28.

          Comment


          • ei asta nu!
            nu merg subturat!

            ii dau blana in a 2-a si a 3-a si ff rar bag a 4-a in oras. Asa ca nu!!!

            daca vrei si ceva dovezi nu am nimic im,potriva sa ne plimbam nitel

            Comment


            • Ma faceti invidios sa aud asa consumuri dar pe alta parte ma bucur ca nu am luat disel!

              Comment


              • Originally posted by throwerb View Post
                nu trebuie sa te lupti cu morile de vant! ca nu ti-a declarat nimeni razboi!
                Era o exprimare plastica, iti dai seama
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by throwerb View Post
                  ei asta nu!
                  nu merg subturat!

                  ii dau blana in a 2-a si a 3-a si ff rar bag a 4-a in oras. Asa ca nu!!!

                  daca vrei si ceva dovezi nu am nimic im,potriva sa ne plimbam nitel
                  Ce intelegi prin blana, ca doar nu e pe benzina... Dupa 3800 ii dai cam degeaba in oras...

                  Comment


                  • Colegul Trowerb.

                    1. Nu ma lua de dusman.
                    2. Da am citit bine titlul thread-ului, dar (am mai repetat asta) vreo 2 ani de zile tot am tinut in frau un 1.5 85 (preponderent clio).
                    3. La postul 453 ne-ai spus ca cb-ul arata la 80 km/h 3.5 (ceea ce eu cred), iar la postul 510 ne spui 2.8.
                    4. Cum spuneau si colegii si din ce ai prezentat si tu, ceva nu se pupa acolo. La 100 ne spui 4.5 l, iar la 150 ne spui 5.6. Daca am face un grafic de la 80 la 100 cresterea de consum ar fi exponentiala, corecta dupa parerea mea, iar de la 100 la 150 graficul o ia razna, scade subit cresterea consumului in timp ce fortele de frecare cresc, rezistenta la inaintare creste si ea, dar cum naiba avem o crestere de consum atat de mica? stiind faptul ca "motorul" este mai chinuit, nu ar avea nevoie de ceva mai mult carburant ?
                    5. Ai calculat consumul si la pompa ? Ti-au dat aceleasi cifre ?
                    6. Sincer si fara suparare nu cred nici 5.6/100 in Bucuresti cu a 2-a si a 3-a blana. Daca tu-i dai a 2-a si a 3-a blana si obtii 5.6, unii din noi (printre care si eu) cum naiba obtinem 6.4 - 6.6 la schimburi de 3000 - 3500 ?

                    Te salut si numai bine.
                    9! 9! 9!
                    sigpic

                    Comment


                    • 5.6/100 in Bucuresti se poate scoate cum a fost asta vara in perioada de concedii iulie-august, fara probleme, daca o turezi lent, si nu prinzi multe semafoare. Am reusit performanta asta da' nu m-a tinut rabdarea mai mult de 3 zile...
                      In mod normal la traficul actual, 6.5-6.6/100 schimbat 2500-3000 rpm (si cand ma apuca spumele schimbat la 3500). In iarna tot cu gumele de vara se incadra undeva la 7-7.2/100.
                      Bucuresti Constanta toata autostrada 160 si restul 110-120 in afara si 60-70 in localitati, consum mediu 5.9%. La intoarcere acelasi regim de mers pe bucata Constanta-Cernavoda si 120-140 pe A2 consum mediu 4.9% asa ca 5.6% la 150km/h este putin exagerat.
                      sigpic
                      Ambition 1.5 dc

                      Comment


                      • nu schimb viteza la 3000-3500 pentru ca nu vad sensu
                        ideal este in timp ce schimbi viteza turatia sa nu scada mai mult de 2000 aprox

                        asa ca schimb la 2500 (e cea mai buna oferta) iar asta nu inseamna ca merg subturat
                        subturat este daca schimbi la 2000
                        sau daca mergi cu 1500 sa zicem

                        PS ramane valabil cine vrea sa il plimb juma de zi prin bucuresti sa masuram consumul este invitatul meu
                        sincer (repet: 5,6)
                        o singura data am ajuns la 6 si nitel cand timp de 1 saptamana m-am dus aproape numai in tunari unde stateam pe centura si citeam ziaru la volan alaturi de sute de tiruri si alte masini

                        circul deseori pe: mihai bravu, zona traian, cart 23 august, pipera, cart 23 sept mai trec si prin unirii evident


                        ID mess: throwerb

                        respecte

                        Comment


                        • Cu riscu de a-mi pune pe multi in cap, ma bag si eu: multi spun ca nu e bine sa mergi cu motoru sub turat (adica schimbari de trepte pana in 2500, etc)... Intreb si eu ceva: de ce toata lumea lauda motoarele si masinile din occident?? Ca nu sunt forjate, ca la ei motoare cu 100k-200k, nu-s neobinsnuite, etc... Eu vorbesc in oarece cunostinta de cauza cu referire la francezi. Aia daca ajung cu masina la 2500 de ture, zic ca-i dau in goarna. Or crede ca limitarea la diesel, de exemplu, ar fi pe la 3000, exagerand nitel... Pai.. de-aia motoarele lor nu sunt forjate, si tin, etc, etc... Multi isi baga sau vor sa-si bage tot felul de tuning la motor (printre care si subsemnatul), si apoi intreaba cat ii vor tine motorul, sau daca vor avea acelasi consum.. Pai daca vor consum, de ce sunt interesati de tuning? Ca sa poata sa dea in goarna o data pe luna, cand se vor face cu o dacie, si vor fi mandri tare de asta??? Sau ca sa poata sa faca o depasire o data la 6 luni cand ies din oras?? Cu masina mergi cum vrei, in functie de ce vrei sa faci cu masina (sport sau economie), si de cat tii la ea, sau cata vreme vrei sa te tina.. Sunt curios cati vor fi de acord, si cati vor sari ca arsi, ca ei merg blana cu dci-u, si le mai si consuma 5,5 in oras.... Numa bine!

                          Comment


                          • Nu prea esti explicit!

                            5,6 am zis

                            Comment


                            • N-am fost atent...consumul asta din Buc. il ai de fiecare data cand resetezi CB-ul?Se stabilizeaza la valoarea asta dupa ~200 km parcursi?
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by throwerb View Post
                                deci
                                am mers pe autostrada 2 ore, motoru a ajuns la temp optima

                                i-am dat 150 si am mentiunut constant
                                resetat compu si mers 10km. cb spune 5,6. daca CB minte, asta e alta problema!

                                A scris aici cum a facut ....... Restul e Logan.
                                9! 9! 9!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google