Merita sa cumperi un dCi 85 CP decat un 1.6 16v?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Razvan_DUB View Post
    La 180-195 km/h iti ia minim 10- 11 L...hai sa fim seriosi
    La viteza aia ai consum ~20... Esti la peste 4500 rpm. Pe treapta 1 si 2 ai consum si de 40 in blana...

    Comment


    • @D-FENS asta nu inteleg baietii de aici ...ca sa amortizezi cei 1000 de euro trebuie sa faci peste 25000 km pe an....asta inseamna 5 revizii la 2 ani si lista continua....chiar nu mai am chef calculez ca oricum nu rezolvam nimic....cei care vad numai inainte asa vor ramane....parerea mea sincera ...un diesel nu isi mai merita banii in ziua de azi

      Comment


      • Poate mai sunt personaje care afirma ... mi'as lua diesel pentru sunetul motorului ...

        Comment


        • Eu mi-am luat diesel dintr-o gluma...doar ca sa-l oftic pe tata si sa nu se mai laude cu al sau 1.6 16v

          oricum masina merita toti banii... pentru oricare dintre motorizari...
          Dacia Logan MCV 1.5 dC 85 CP
          sigpic

          Comment


          • Nu va mai luati de consumul ala de 6,6 mesiu, daca omul n-a resetat CB de cateva luni, bucata aia de 200km chiar si cu consum de 15% nu i-a afectat prea mult media. ganditi-va in loc sa vorbiti si sa declansati scandaluri. la 170 pe autostrada, loganul ia 10,5-11%, asta pe consum instant, verificat de mine.
            zice bine darkside si nu e singurul, dar multi nu vor sa priceapa...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Seba tu nu raspunzi la intrebarile mele si a lui SoNyKeL. Alea de la o pagina in urma.. Posturile 178 si 179.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • Trebuie sa te gandesti inainte sa iei o masina ce vrei sa faci cu ea. Daca mergi 80% din timp in oras - clar iti iei o masina minca, un sandero, un matiz, un golf, (categori diferite dar am dat doar exemple) daca iti place sa pleci din aoras ori de cate ori ai ocazia. Si urasti trficul din oras atunci iati un logan, un passat, octavia, etc

                asa si la motorizari- daca crezi ca vei merge cu viteza, daca vrei accelerari puternice fara ca sa te uiti la consum deloc dar sa ai performanta maxima iei 16 v, daca vrei puteren acceleratii, dar te mai uiti si la consum si cam ti se bulbuca ochii cand arata cb 10% atunci iei diesel dar cu ideea ca la un moment dat motorul nu te mai ajuta datorita acelor grafice care zic multe pt cei care le inteleg. Daca esti mai linisti sa conduci relaxat, cu conteaza ca faci o ora in plus pe drum (depinde de distanta) atunci merge si 14 benzina fara probleme.

                marea intrebare este : ce vrei sa faci cu masina???? Este pus gresit intrebarea cu ce e mai bun ?
                1.5 dc

                Comment


                • Dci 85 cp este o masina ideala pentru familie.Am facut din 19 ian 2008 pana azi 19000 km ,consum mediu 4,7/100.Nu sunt vitezoman dar nici nu merg ca melcul.

                  Comment


                  • E un consum mediu foarte bun- dar ai mers majoritatea km- in afara oraselor- altfel paote nici nu a fi facut atatia km cu ea si consumul asta..

                    oricum e un consum foarte bun.
                    1.5 dc

                    Comment


                    • Originally posted by vulpea View Post
                      Am facut din 19 ian 2008 pana azi 19000 km ,consum mediu 4,7/100.
                      Eu, cu 1,5, 70 CP, am in jur de 5.8 l (consum mediu)
                      Km sunt facuti in proportie de 75% in oras.
                      Consumul mediu il am datorita tuturor bonurilor de carburant pastrate (am un fisier in excel cu mai multe date...) si autonomiei actuale.

                      Permite-mi sa fiu sceptic la consumul tau "mediu" de doar 4.7. Daca era in proportie de 80-90 % in afara...Mai-mai sa accept, insa...Convins sunt de existenta multor km in oras cu masina ta.
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • 60% din km sunt facuti in afara.Consumul mediu a rezultat din:toate bonurile de carburant adunate,l motorina adunati/km facuti.Asa cum se stie consumul este influentat de mai multi factori.

                        Comment


                        • Eu cred ca se merita Dci in cazul in care ai mult de alergat.Personal,prefer pe benzina pentru ca nu fac prea multi km pe an.Mai e o chestie care ma da inapoi,e mai scump decat 16v,parca 1100 euro.
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • Eu am cu motor de 1.5, motorina, 85 cp. Consum mediu oras, 5.6 la suta. In 4 luni, am facut 12000km. Se cunoaste f bine diferenta fata de benzina la costuri carburant. Eu uit cand ii fac plinul, sincer. E un kissfm.
                            Tacanit intre volan si scaun...

                            Comment


                            • Sincer daca o masina diesel e mai buna ca una pe benzina, e aceeasi marca eu .........
                              sigpic Alexandria

                              Comment


                              • Commonrailul, dupa 10 ani de la dezvoltarea lui inca nu si-a demonstrat fiabilitatea pe deplin, deci inca nu a convins din mai multe puncte de vedere.Singurul lucru demonstrat este consumul dealtfel de neegalat dar in cele mai multe cazuri pretul a fost platit in alta parte adica elementele componente.
                                FIAT in colaborare cu Magneto, Marelli si Elasis au avut o idee geniala dar costul acestei idei este inca prea mare pentru 99% dintre noi.
                                Dintre cele doua motoare din titlu eu l-as alege pe al treilea .....benzina turbo, cel mai bun compromis la ora actuala.Consumul la acestea este putin mai mare dar fiabilitatea lor a fost deja demonstrata .
                                Last edited by Cromatic; 16 November 2008, 22:47.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google