Merita sa cumperi un dCi 85 CP decat un 1.6 16v?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Pai in primul rand dci'ul 85cp NU accelereaza usor pana in 170 km/h. Iar 1.6 16v ti'l spulbera pana la viteza aia.

    Comment


    • #92
      Originally posted by cattalin81 View Post
      Ce crezi ca imi iese mie daca isi ia el DCI in loc de 16v daca tot zici ca fabulez?
      Vino si cu niste argumente cand vorbesti de "fabulatii si aberatii" legate de cum merge motorul ala. Dupa parerea ta la ce reprize de viteze se comporta bine DCI85? Pe la 50-80km/h sau la ce te referi? Cati km si pe ce drumuri ai mers cu el ca sa iti dai seama cam ce poate? Ar fi util cui citeste sa vada pareri ale unor oameni care au condus si una si alta in situatii cat mai diverse.
      Offtopic: Distractie placuta la turatii ridicate cu motorul insetat si "net superior" dar ai grija sa nu faci vreo nazbatie incercand sa prinzi viteze la care un DCI nu ajunge doar ca sa demonstrezi ceva.
      Drive safe!

      Si totusi omu' cu topicu' ce mai zice, se contureaza ceva?
      pai sunt fabulatii ... am condus si am vazut ... pana in 120KM/h se duce (si sa tinem cont ca se duce in reprize ... nu constant ...) ... dar de acolo ...

      Offtopic: turatiile ridicate iti dai putere :-) turatiile joase iti dau forta (dar cand s-au terminat turatiile joase ... ce faci ? Ca la dCI turatiile mari nu te ajuta deloc ;-) [tehnic vorbind ...]

      Da chiar, ca bine zici, ce a hotarat intiatorul ? (probabil dupa posturile astea un hibrid ar vrea ... benzina-diesel :P )
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • #93
        Originally posted by Razzvan View Post
        @felixb: accelereaza usorrrrr ... vaiiiiiiiiii . Am mai spus : singurul avantaj al motorului 1.5dci 85cp e consumul . In rest nu se compara cu 1.6 16v .
        Hai sa punem cate 3 pasageri in fiecare masina sa vedem care accelereaza mai usor pana la ce viteza vrei tu. Intr-adevar o sa vezi ca nu prea se compara si o sa ramai surprins ce repede ramane 16v fara aer.

        Vrei motor tare pe benzina? Fugi la un Audi 1.8T si cu el vei manca pe paine o gama foarte vasta de motoare de toate categoriile. Baga-l in Logan si leaga-l bine acolo. Pune-ti pe portbagaj sigla de 1.4 si o sa ramana toti blocati la cum o sa mergi cu masina aia, e posibil as faci si un 1.6 16v daca ai noroc desi ala e cea mai tare inventie din lume din cate zici tu. Poate ai noroc cine stie. Fiecare conduce ce vrea si cum vrea si mai are si cate o parere din cand in cand, e o tara libera !!!
        Singura diferenta e ca unii nu prea au decat tabele din care sa se inspire si povesti de la diversi indivizi.
        Noapte buna ne-am distrat destul pe ziua de azi si maine cam muncim.
        Bye

        PS: Silviu are dreptate, hibrid sau bicicleta zic eu, oricum pe o bicicleta te deplasezi senzational de repede in Bucuresti cel putin.
        Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

        Comment


        • #94
          Frumos spus cattalin81, noapte buna...uitasem 16v parca are peste dci 60-70kg, dar are 105cp(suna bine), e ceva nu?
          http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

          Comment


          • #95
            E normal ca fiecare sa isi laude masina, dar deja se trece la aiureli... cum si la topicul legat de consumul loganului de 1.4....
            peace!
            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

            Comment


            • #96
              Originally posted by cattalin81 View Post
              Hai sa punem cate 3 pasageri in fiecare masina sa vedem care accelereaza mai usor pana la ce viteza vrei tu. Intr-adevar o sa vezi ca nu prea se compara si o sa ramai surprins ce repede ramane 16v fara aer.
              Pai noi ne "dam " 4 in masina ?.. punem doar masina + soferul. Si pe pariu ca si cu 3 pasageri face 1.6 16v.

              Comment


              • #97
                Hai sa ne linistim si s-o luam cu inceputul, compara mai intai foile...dci 85 cai putere, mpi 105 cai putere!Pe hartie mpi-ul accelereaza cu aproximativ 3 secunde mai repede, viteza maxima mai mare decat dci!Mpi consuma mai mult oriunde fata de dci, e o diferenta de peste 1ooo euro intre cele doua motorizari, consumabile, revizii mai scumpe la dci!Motoarele pe motorina NU sunt mai fiabile in timp datorita turatiei mai scazute...nu asta e un criteriu!Avand elemente in plus fata de o motorizare pe benzina, apara si riscul de a "pica" ceva mai repede!Asta nu e o regula...e doar o POSIBILITATE!Dci are reprize mai bune, mpi duce mai mult in turatie!
                Vreau sa fie clar: 1.6 16v e MAI PUTERNIC decat un dci 85 cai...de aici totul devine simplu!Nu inteleg de ce ne impiedicam de astfel de aspecte cand producatorul arata CLAR ce face unul sau altul!Mai e diferenta si la CONSUM dar si la pretul de achizitie, revizii, etc!Omul a intrebat ce si cum dar din pacate aici foarte multe raspunsuri subiective!Eu as merge pe benzina dar nu conteaza de ce...conteaza sa vin cu argumente care sa-l faca pe om sa inteleaga ce inseamna...nu sa-l bag in ceatza!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #98
                  Ce polemica pe tema dei 85 cp sau 1.6,16v.cei care spuneti ca 1.6 atinge 170-180 km/h,mai urmariti emisiunile la tv. cele auto,vitezometrul de la logan indica cu 10-15 km mai mult decat viteza reala.eu unul nu am vazut un logan sa "zboare " cu 170 in fata mea,ma refer la 1.6,16v

                  Comment


                  • #99
                    Daca ai fi trait numai pe autostrada era ok afirmatia ta!Faptul ca tie nu ti-a zburat nici un Logan prin fata la 170km/h(mpi sau dci) este irelevant!
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Felicitari darksid3 pentru postul trecut. Esti o persoana cu capul pe umeri ...

                      Comment


                      • Discutati la greu si nu ajungeti nicaieri , nu lamuriti omul . Pt unii este dci-ul mai bun pt ca au ei , pt altii este mpi-ul tot pt ca au ei . Nu sunteti niciunul obiectiv . Sau poate 10% dintre voi .

                        Vulpea , dupa gps-ul meu Loganul indica cu 8 km indiferent de viteza de deplasare mai mult pe bord . Tu de unde ai scos 15 ? Ai gps macar ?
                        B -X X - DDF x 2

                        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                        Comment


                        • Originally posted by cattalin81 View Post
                          Am vazut ca am fost si contrazis dar mi s-a dat si dreptate. Am o parere pentru ca am mers cu toate motoarele disponibile de pe Logan si am plecat de la 1.4MPi pe care l-am condus 1 an de zile zi de zi ajungand la actualul 1.5DCI. Am condus si 1.6 16v si Logan si Megane II sedan. Si fara nici un pasager si cu 3 pasageri fiecare. Se simte diferenta in comportamentul masinii nu la drum intins ci la o depasire, o manevra facuta ca sa profiti de o ocazie sa avansezi, apesi pedala si si vezi ca motorul incepe sa tipe si rectia vine mai incet.
                          Zicea cineva ca vrea o masina care sa te duca de la A la B cat mai repde. Crezi ca un 1.5DCI e lent? Imi pare rau dar te cam inseli aici si daca reperul tau sunt doar cifrele date de producator iti recomand cu caldura sa iei la condus aceste masini, o sa vezi ca cifrele sunt irelevante cand esti fata in fata cu o masina. De ce sa nu te duca o masina de la A la B si repede si economic? Daca pot sa alimentez foarte rar de ce sa nu o fac?
                          Pe autostrada eu nu scad sub 140km/h, viteza la care statea si 1.4-ul comod, dar cand la o asemenea viteza vrei sa faci o depasire cu 1.4 nu faceam iar cu DCI-ul pot sa cresc pana la 170 fara nici un efort si fara sa astept jumatate de minut si sa sper ca bate vantul din spate in momentul ala.
                          Repet: fiecare are ce isi doreste, fiecare are dreptul la o parere si fiecare crede cu tarie ca a lui e cea mai buna.
                          Nu ma intereseza ce o sa fie peste 3 ani in motor, oricum la mine nu apuca sa se depuna nimic pe turbina sau sa adune injectoarele gunoaie pentru ca vede zilnic mers vioi si in nici un caz subturat
                          Legat de zgomot, niciodata nu mi s-a parut deranjant si sa vezi sunete metalice ce obtii cand tragi de un motor benzina fie el 8v sau 16v.
                          La capitolul fiabilitate se stie ca motoarele ce papa motorian sunt ceva mai longevive datorita turatiilor mici la care lucreaza evident, daca sunt ingrijite corespunzator. Daca faci cu un schimb de ulei 20.000km pentru ca zici ca "lasa ma ca mai merge", nu ai cum sa te astepti as duca prea mult.


                          PS1: Sper sa apara si motorul 1.9DCi pe Logan in 3 ani ca sa am un tel spre care sa tind

                          PS2: Cineva a schimbat 6 injectoare in 50.000km taximetrist fiind. Se stie ca ei merg subturat pentru consumuri cat mai mici, se stie ca merg non stop in oras care e aglomerat ca naiba si se stie ca mai baga si motorina de te miri unde pentru economie de bani asa ca...e discutabil ce pateste cate unul. Nu e cazul sa generalizam
                          Din partea mea toata lumea sa aiba 1.6.16v si sa mearga potolit in oras ca sa nu ii consume si eu sa fac slalom printre ei fara sa imi pese
                          Nu am vazut nici macar un 1.6 16v in oras care sa mearga mai vioi!!! De ce oare?

                          Inevitabil sa nu se ajunga la motorina vs benzina pentru ca omu' asta a intrebat.

                          Dar omu' care a intrebat ce mai zice? Si-a luat si el ceva, a luat o decizie? A facut vreun test drive?
                          Probabil ca imi e mai cald cu carnetul in buzunar decat cu el suspendat ( parca in oras e 50 limita de viteza nu? Sau la diesel nu se aplica ca e ''smecheri''

                          Comment


                          • Topicul acesta nu isi are rostu....fiecare cu ce ii place aia isi ia...eu am pus avantaje si dezantaje pentru ambele masini ....asa ar fi trebuit sa faca toti

                            Comment


                            • Originally posted by cattalin81 View Post
                              ...Nu am vazut nici macar un 1.6 16v in oras care sa mearga mai vioi!!! De ce oare?
                              ... pentru ca nu poate?! Daca n-are cu ce, merge si el mai incet saracu'!

                              Comment


                              • Salut... asta e primul meu post, asa ca va rog sa fiti blanzi

                                si eu am 1.5 dCi de 85 CP si k performante mi se pare k e ok... desi cateodata iti vine sa te dai cu capul de toti peretii cand vezi ca computerul de bord iti arata un consum de 7 % (motorina!!), eu cred ca ar trebui sa iti iei masina dupa traficul in care iti desfasori activitatea de sofer pentru aglomeratie iti recomand 1.5 dCi, isi face bine treaba... dar la drum lung iti vine sa-ti cam dai palme cand vezi ca i-ar mai trebui putina putere... si sa nu mai spun de zgomotul pe care il face atunci cand ii atingi limitele...

                                dCi isi face treaba atata timp cat il folosesti pentru ce a fost creat... forta, daca vrei viteza, reprize bune ia-ti un 1.6 16v ca merita
                                Dacia Logan MCV 1.5 dC 85 CP
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google