Vreau Sa Imi Iau Un Dci De 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    si eu as recomanda dieselul ca masina de zi cu zi...desi am benzinar.
    dar..tre sa iti aloci o mai mare suma de bani la revizii...
    in rest..ca masina de zi cu zi...e de zeci de ori mai placuta la condus ca un benzinar.
    aici ma refer strict la cuplu.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #47
      Din cate am inteles acum se fac odata la 15 000km reviziile la diesel...eu zic e mai mult decat ok,iar pretul lor nu are de ce sa fie mai mare ca la benziare...tot uleiul ala si filtru de ulei si de aer...nu e nimic special,doar filtrul de motorina oddata la 20 000km sau poate la 30 000km mai nou in rest acelasi lucru ca si la benzinare.
      In rest numai avantaje,consum mic,cuplu imens,reprize superioare benzinarelor,practic masina ideala pentru o familie sau chiar si tineri care stiu ce vor de la o masina.

      Comment


      • #48
        @SIC nu mai lauda cea frana de motor la DCI ca nu e chiar asa de "violenta" fata de MPI. Nu laud benzinarul meu (nici nu am de ce), dar DCi-ul este bun pentru consum si doar atat! Tractorasul este bun daca iti scoti banii din el, daca il folosesti de plimbare si servici nu e bun deloc, pot sa faca posesorii de DCi tumbe ca tot nu ies mai ieftin ca MPI-ul (repet, doar daca fac bani cu DCi, adica foarte multi kilometri). Vedeti chiar si pe forum probleme cu injectoare, turbina, pompa de motorina... Am un prieten cu DCi si am facut un calcul cu el(ia picat injectoarele la 90.000), abia dupa 150.000km a ajuns sa fie avantajos DCi-ul, asta numai numai cu injectoarele busite! Stiu ca sunt off-topic si ca o sa ma injure astia cu DCI-ul lu' taticu dar eu am verificat ce am scris...

        Comment


        • #49
          30000 pe an este bine?Cei 4-5 de pe forum sint multi?Probleme la MPI-ul lui mamica nu sint?Esti absolut sigur ca la 90000 vor pica injectoarele tuturor dci-urilor?
          Pentru initiator,ia dci 85 fara nici o retinere deoarece nici un MPI de la logan nu se va putea tine dupa tine fara sa-i para rau de cit il costa benzina.

          Comment


          • #50
            Pai depinde de unde alimentezi cu motorina...ca daca pui motorina cu mizerii e normal sa pice injectoarele, dar daca alimentezi de la peco(firme cunoscute..Rompetrol,OMV) si nu conduci ca un mos cu ea sa infunzi turbina nu vad ce probleme poti sa ai cu un dci.
            Eu am peste 40 000km si nu am schimbat nimic...doar ulei si motorina am investit in el ba numai zic ca cu vreo 20 000km in urma mai e si cu presiunea marita in pompa de injectie si turbina si vad ca inca se mentine bine...consum in oras 5% si in afara la fel la 120km/h.

            Comment


            • #51
              Originally posted by mariandci View Post
              nici un MPI de la logan nu se va putea tine dupa tine fara sa-i para rau de cit il costa benzina.
              intr-adevar, ce sfat "inteligent"; de asta sa-si ia dCi85. :-)

              daca faci mai mult de 45.000-50.000 se merita, da.

              Eu de exemplu urmeaza sa-mi achizitionez un nou Logan si acesta va fi sigur dCi85 deoarece voi face mai mult de 50.000Km/an.

              @SUPERCAR, 5% la 120KM/h ... "sure" :-P (nici cand dati sfaturi nu puteti fi corecti ?)

              S.
              Last edited by Silviu; 29 July 2009, 23:48.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • #52
                @marinadci: momentan, motorizarile dci70 si 65 au fost cele cu cele mai multe probleme semnalate pe forum.
                Pana acum nu am auzit nimic de cel de 85 cai cu probleme aferente. Poate nu au.
                Pt consumuri, viitor propritar sa se uite pe thread-ul specific, si sa faca o medie. Asa se aproprie de adevar.

                Comment


                • #53
                  Si eu am acest motor, dar pe un clio, spre exemplu SUPERCAR ne spune ca uleiul si filtru de aer este acelasi insa uitam aici de filtru de motorina (destul de pretentios la schimb cat si la pret), domnul SIC ne spune ca frana de motor este mai apreciabila decat la mpi, parerea mea nici gand, e probat de catre d-voastra ?, pentru ca eu chiar ma oftic uneori cat de repede poate scade viteza mpi-ului fata de dci, iar d-ul MARIANDCI pune cireasa pe tort si ne spune ca niciun mpi nu va sta in fata lui, pariu cu tine ca nu-i asa ? Cat despre 5% la 120 am unele rezerve, chiar destule, de ce ? eu n-am reusit nicodata 5% la 120, basca mers cu el vreo 60.000 km, aproape zilnic.

                  P.S. Sper ca initiatorul sa-si fi achizitionat aceasta echipare, raman un fan al acestui 85 diesel, absolut raportat la nr de km parcursi pe an, parerea mea cu cat ne-ndreptam spre un 20000-25000 km (avand in vedere ca pretul motorinei este destul de apropiat al benzinei, nejustificat) atunci inclinam balanta spre el, dar parca tot cele mai mari "electrosocuri" le traiesti pe benzinare.

                  Fi-ti chibzuiti, probati, puneti cifrele pe hartie (in ipoteza ca nu vor exista alte probleme de ordin tehnic) si-apoi trageti o concluzie.

                  Cu bine tuturor,
                  9! 9! 9!
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Silviu View Post
                    @SUPERCAR, 5% la 120KM/h ... "sure" :-P (nici cand dati sfaturi nu puteti fi corecti ?)

                    S.
                    Uite un test facut de mine pe autostrada cu CB resetat.
                    Daca la 100km/h cu 3 persoane in masina,drum drept am consum de 4%...cat crezi tu ca am la 120km/h ?
                    Uite si dovada ca m-ai facut mincinos http://www.youtube.com/watch?v=Xb3TO-6xW64

                    Comment


                    • #55
                      @SUPERCAR,

                      1. consumul nu se calculeaza cu regula de 3 simpla ... daca la 100KM/h am 4L la 120KM/h am 5L ...
                      2. filmul ala nu e elocvent, daca-l resetai nu cred ca statea fix la 4L/100; cateva minute arata consum instant de la resetare (nu poti tine perfect acceleratia oricat ai vrea) ...

                      eu zic sa punem punct aici discutiei ca suntem offtopic si ne luam vreun premiu.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • #56
                        Cum sa nu fie elocvent(CB resetat la intrarea pe autostrada)...daca am mers toata autostrada cu viteza aia si da...normal se mai schimba 4%...4,1% dar mai mult nu(asta in cazul in care nu bate vantul din fata si e vreme normala cum era in dimineata aia in filmulet)...tu esti chiar culmea,se vede ca nu stii cat consuma un diesel
                        Cine are logan diesel indiferent ce model 65/70/85cp poate sa confirme ca ala e consum real pe logan la viteza aia.

                        Comment


                        • #57
                          Lasa nu te mai agita, la 90% din posesorii de benzinar li se par incredibile consumurile (reale, nu fabulele) de dizal, pt ca majoritatea au codus putin sau deloc dizal, sa mearga prin toata tara, prin jumate din Europa si sunt 100% (daca nu sunt carcotasi) ca-si vor schimba parerea.
                          Se face confuzie mare intre un mers cosntant cu 120-130 pe autostrada si acelasi mers pe drumuri europene/nationale, unde te chinui sa pastrezi 120-130.
                          Ca fapt divers, un mpi NU ia mai mult de 6,8-7,0 % pe autostrada constant cu 130. Daca se face aceeasi treaba pe drumuri mai nerorocite de trafic, ia un normal 8%.

                          PS: si acest 4% consum la dizal (pana la 100/h) a fost de multe ori combatut aiurea, dar e cat se poate de real (unde benzinaru ia ~6% daca e constant) si daca se merge cu dizalu ''loganeste'' cum merg benzinarii cu 80-90/h ca sa bata recorduri (si iese tras de par un 5,3-5,7%) iese 3,6-3,7%...de asemenea incredibil dar real ))
                          Chiar nu se vrea a intelege ca asta e marele avantaj la dizal - consumul.
                          Last edited by Octavian; 30 July 2009, 08:30.

                          Comment


                          • #58
                            Nu te necaji pentru ca mai sunt cate unii carcotasi si nu te cred, nu au decat sa-ti verifice spusele. Eu vreau sa confirm consumul dat de catre tine. Eu personal posed un Hyundai Accent 1,5 CRDI (110 CP) dar conduc si Logan-ul tatalui meu (1,5 DCI 70 CP) si nu am putut niciodata pana acuma sa scot cu Hyundai-ul consumul pe care are l-am scos cu Logan-ul (scuze de off topic). Cu Hyundai-ul am inregistrat in jur 5,5 l la viteza de 90-100 km/h si in jur de 6-6,3 la 120 km /h, consumul la Logan este cel dat de colegul nostru, eu nu doresc decat sa-i confirm spusele. Logan-ul are intradevar un consum inpresionant de mic (cel putin pentru mine, pentru ca am cu ce sa-l compar). Nu am condus din pacate un Logan 1,5 DCI 85 CP, dar cine are ar putea sa dea un consum pentru el, as fi curios sa stiu. Sper ca nu v-am suparat cu nimic.

                            Comment


                            • #59
                              dCi 85 consuma mai putin decit dCi 70. La capitolul consum cred ca sunt cele mai bune de pe piata la ora actuala.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by SUPERCAR View Post
                                Cum sa nu fie elocvent(CB resetat la intrarea pe autostrada)...daca am mers toata autostrada cu viteza aia si da...normal se mai schimba 4%...4,1% dar mai mult nu(asta in cazul in care nu bate vantul din fata si e vreme normala cum era in dimineata aia in filmulet)...tu esti chiar culmea,se vede ca nu stii cat consuma un diesel
                                Cine are logan diesel indiferent ce model 65/70/85cp poate sa confirme ca ala e consum real pe logan la viteza aia.
                                Consumul ala il cred la 100KM/h (am zis doar ca statea prea fix la 4L/100, dar daca ai mers all the way asa atunci da, cred) DAR la 120KM/h doar 5% nu cred (sunt zeci de posesori dCi85 care spun ca de la 110KM/h in sus consumul creste bine).
                                De asta ziceam ca nu putem calcula consumul cu regula de 3 simpla...

                                @OCTAVIAN___30 eu stiu ca dieselul are un consum mic. De asta urmatoarea masina va fi un diesel (ma rog asta si in plus numarul mare de km pe care o sa ii fac anual) dar nu-mi plac afirmatiile de genul "daca la 100KM/h am 4L/% la 120 cat crezi ca am ?"; sa fim corecti all the way nu numai unde ne convine.

                                Si cu asta, eu am incheiat pe acest subiect ca nu vreau sa dam in Diesel vs Benzina.

                                S.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google