Vreau Sa Imi Iau Un Dci De 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    acu tu ori faci misto ori ai spulberat aproape toate miturile de pe forum...
    Lukoil aici pe forum cred ca e cel mai criticat combustibil,de la baieti cica ar fi interzis...(cu benzina de la baieti mam fentat si eu...am schimbat o pompa de benzina din cauza asta)

    in schimb cu cureaua schimbata la 90000 chiar cred ca e ok...dar acu as vrea sa vad cati ar risca sa nu o schimbe la 60-70000.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #77
      si eu cu loganul meu 1.6 16 v scot consumuri de 3 l la suta.Ai mai ca avioane dastea am auzit de cind ma stiu aveam colegi care cu dacia1300 iti dadeau niste consumuri si performante de iti venea sa vinzi masina si sa iei dacie asa ca lasai pastia suntem oameni destupati si putem face diferenta intre realitate si aberatie.DIESEL este cel mai tare la consum,putere si cum am mai zis mie nu imi place diesel dar...adevaru este adevar(GLUMEAM FRATILOR CU PRIVIRE LA CONSUMUL DE 3 LA100 ! NU IMI SARITI DE GIT)

      aa si revenind la topic Cumpara ce crezi tu ca este mai bun petru tine, tu vei conduce masina tu dai bani pe ea.Una peste alta loganul este o masina bunicica si dieselul de la logan am citit ca este cel mai economic de pe piata,am citit pe automarket un articol din presa germana sau cam asa ceva.
      Last edited by ronard; 18 October 2009, 16:17. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #78
        Doar la consum e ok dieselul...la putere mai greu. Arata-mi 2 motoare: un diesel si un benzinar, cu aceeasi capacitate care sa scoata dieselul mai mult, aspirate si turbo. Un diesel si la cuplu iese mai slab decat un benzinar daca nu-i pui turbo.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #79
          Originally posted by ronard View Post
          DIESEL este cel mai tare la consum,putere
          Normal, doar are si turbo si intercooler. Ia compara 1.5 diesel aspirat cu 1.4, 1.6, 1.6 16v, cum mai e? La putere, un turbo diesel nu va fi in fata unui turbo benzinar de aceeasi capacitate. Scuzati de offtopic si de faptul ca am citat postul precedent, am vrut sa citez doar fraza.

          edit: nu mai e valabila treaba cu postul precedent, am postat in acelasi timp cu darkside.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • #80
            va spun sincer...si n am de ce sa mint....95% din motorina care am consumat o cu cel de 65 cp a fost lukoil.....iar cu asta de 85cp la 57700 de km cat are pana acum, tot la fel de sincer va spun ca nu cred ca am facut 2 plinuri din alte benzinarii decat lukoil....pana si bonurile(aprox.pe toate) le am ca am obiceiul sa le pastrez...dar intradevar nu i asta cea mai tare motorina, din punctul meu de vedere Agip are cea mai buna motorina, dar e asa de scumpa zici ca i cherosen, iar cand faci km multi pana si la un consum de 5% te utiti la pretul carburantului,nu?

            Comment


            • #81
              si eu am un dci de 85 de 1 an am 17.000km cu el si sunt foarte multumit;)nu o sa ti para rau.numai bine
              http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

              Comment


              • #82
                A trecut ceva timp de cand ai initiat acest topic, ce ai facut, ti-ai luat sau nu dci?

                Comment


                • #83
                  Ah.... daca n-ar fi fost diferenta asa mare intre 1.4 si DCI... ce mi-ar fi placut si mie un tractoras de 85 de manji!...

                  Comment


                  • #84
                    salut. sa nu cumva sa faci greseala sa ti iei diesel daca nu ma crezi o sa simti pe pielea ta dupa exact 2 ani sau mai devreme depinde de ghinion
                    mai bine iti iei pe bezina si ii bagi gaz si iesi ca si cum ai merge cu diesel la consum
                    Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                    Comment


                    • #85
                      Da si strugurii sint acri?

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by razvanypo View Post
                        salut. sa nu cumva sa faci greseala sa ti iei diesel daca nu ma crezi o sa simti pe pielea ta dupa exact 2 ani sau mai devreme depinde de ghinion
                        mai bine iti iei pe bezina si ii bagi gaz si iesi ca si cum ai merge cu diesel la consum
                        Hai sa nu exageram,numai baga prostii la oamenii,eu o am de peste 2 ani(peste 40000km) si nu are nimic,la fel si niste rude de ale mele au de peste 4 ani si nu are nimic...si la fel sunt multi care nu au probleme...daca e sa se strice la fel de bine poti avea probleme si cu benzinarul.
                        La diesel conteaza foarte soferul si calitatea motorinei.

                        Comment


                        • #87
                          razvane te mananca tractoristii acuma

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by razvanypo View Post
                            salut. sa nu cumva sa faci greseala sa ti iei diesel daca nu ma crezi o sa simti pe pielea ta dupa exact 2 ani sau mai devreme depinde de ghinion
                            mai bine iti iei pe bezina si ii bagi gaz si iesi ca si cum ai merge cu diesel la consum
                            De ce sa nu-mi iau dci? Avem un MCV de 85 de cai la serviciu cu aproape 250000km la bord si merge de rupe! Am fost intr-o delegatie, pana la Baia Mare, si m-am indragostit de masina aia! Trage de rupe! Pe serpentine nu i-a stat nimic in fata! De consum nu mai spun nimic... m-a lasat masca (dus-intors, a consumat un rezervor!!!! )! Si ca sa ma oftic si mai tare, la intoarcere, colegul care o are in primire, mi-a dat-o si mie sa ma joc un pic cu ea (nu mi-a dat-o pentru ca e vre-un marinimos, dar era rupt de oboseala) si vreau sa va spun ca asa bine nu m-am distrat niciodata la volanul unei masini! Demaraj puternic, depasiri scurte, viteza destul de bunicica (am atins 170km/h!) si ca sa vina si o cireasa pe tortul asta... e incredibil de silentioasa! Pai cand ajung la 150 cu polizorul meu, zici ca s-au adunat toti dracii de pe lume si urla la mine, nu te mai intelegi om cu persoana in masina!

                            Am uitat sa va spun... mcv-ul de la serviciu n-a vazut service decat pentru a face reviziile si-atat... in rest nimic!

                            Comment


                            • #89
                              eu am si bemzinar si tractoras
                              daca as lua alta masina ar fi diesel
                              sigpic Alexandria

                              Comment


                              • #90
                                Deci masinile de firma nu se strica, asta e dovedit stiintific. Se strica doar daca e a ta si ai grija de ea.
                                La firma care lucrez sunt zeci de dCI-uri alergate, mers cu ele pe santiere, cu diferite stiluri de condus (subturat si supraturat) nici nu vreau sa ma gandesc ce viata au masinile alea. De cate ori ma intanlesc cu colegii de la dep. auto si ii intreb de probleme cu injectoare sau turbine, imi spun ca "nu exista". Asta nu numai la motorinare, dar si la benzinare.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google