Capacitate Baie De Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by lenush64 View Post
    ... Excesul de nivel de ulei in motor,favorizeaza patrunderea unei cantitati marite in camera de ardere(fara a distruge simeringurile,neaparat) ...
    aha!!! deci ungerea pistoanelor se face prin scufundarea bielei si probabil si a pistonului direct in baie, in ulei, apoi pistonul se duce repejor pe pozitie ca vine biela sa-l impinga in sus. iar daca in baie e mai mult ulei decit prevede legea, vai , se inunda camera de ardere...
    daca nu am inteles corect , ma poti corecta , te rog?
    sau stai ca mai am o idee: daca inseriez cu baia de ulei inca un vas de vre-o 30 litri , sa zicem , pe principiul vaselor comunicante, ah stii ce e aia banuiesc, s-ar chema ca am un vol de 30 si ceva de litrii si atunci e clar, numai ulei o sa iasa pe esapament.
    sau...iar am inteles gresit? hai , te rog, explica tu in cuvintelele tale... dar vezi cum faci cu batutul campilor.

    Comment


    • #17
      Originally posted by IancuMIC View Post
      Poate sa explice cineva, in cuvintele lui, cum se arde uleiul in exces, din carter? Exces insemnand o cantiate mica, nu sa umpli baia de ulei.
      Tare sunt curios.
      ti-l pompeaza prin circuitul de gaze de carter in admisie, doooh. Reniflardul ala separa picaturi de ulei din volumul de gaz, daca vine garla ajung in admisie instant.
      Fenomenal cum va pricepeti voi mai bine ca orice producator de motoare care pune acelasi avertisment in orice manual de utilizare.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #18
        Asta e ca in povestea cu drobul de sare. Am mers cu 8 l de ulei in loc de 5.5, fara sa stiu ca a comis o Dorel de la bmw. Am aflat 7000 de km mai tarziu, cand am schimbat uleiul la revizie. Trei ani mai tarziu si cativa zeci de mii de km, motorul mergea normal, dpf ul era in parametri, toate la locul lor. Refuz sa cred ca 200-300 de ml de ulei in plus, poate sa creeze atata deranj, in ideea ca nu vorbim de cote de Formula 1
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          Originally posted by einstein1984 View Post
          ti-l pompeaza prin circuitul de gaze de carter in admisie, doooh. Reniflardul ala separa picaturi de ulei din volumul de gaz, daca vine garla ajung in admisie instant.
          ce? ce? ce? ce? cum? cum? cum? cum? ce zici bos, ne explica si la creierilii noastre? si asa, mai pa cuvinte d-astea eftine ca sa sa priceapa si capetilii astia mai asa, mai di colea, ca sigur ie mai multe, ce inseamna un cuvint ca asta, adica Reni-bla bla bla.
          Ia-o ca o gluma. No offence.

          Comment


          • #20
            200-300 nu, dar daca deja vorbim de litri in plus...
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google