Intrebare De Baraj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare De Baraj

    Original a fost postat de dory_nkm
    Salutare tuturor.Sunt nou in club , si am o pbl. cu masina .De ceva timp .de ceva timp acul de la kilometraj , a inceput sa isi faca de cap.Cand coboara , cand urca , sa fie de la gropi sau , care sa fie cauza .MULTUMESC tuturor celor care incearca sa imi dea un sfat

  • #2
    nu e din cauza gropilor,este din cauza unu motoras care trebuie curatat!o sa ma int si sa o sa iti spun mai multe!
    Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

    Comment


    • #3
      Stiu eu ce are............................................... ................e stricat!!!!!!!!!!!!!!!

      Comment


      • #4
        @sholo4ever: un raspuns la obiect si foarte clar.Specific varstei tale fragede...

        @dory_nkm: nu am avut asemenea problema,dar din ce am citit pe aici,cred ca ar fi vorba de motorasul "pas cu pas" sau de senzor de turatie..da un search si sigur gasesti relatari.Noroc!

        Comment


        • #5
          *

          Originally posted by pipan View Post
          nu e din cauza gropilor,este din cauza unu motoras care trebuie curatat!o sa ma int si sa o sa iti spun mai multe!
          Multumesc . Si inca o dilema :crezi ca este normal ca nici cdb sa nu mai functioneze normal?

          Comment


          • #6
            Pe cutia de viteze ai un senzor numit Captor Viteza care transforma miscarea pinionului din cutie in impulsuri nu stiu de care impulsuri care dau informatia la vitezometrul tabloului de bord , il verifici pe ala , adica ii cureti mufa ca altceva nu prea ai ce sa repari la el , altfel ar fii bun altul macar de proba. Un spray de contacte in mufele tabloului de bord desi nu prea cred ca e de acolo ca e destul de uscat , in ultima instanta tabloul de bord e defect, in special motorasul acului vitezometru . Poti face si un test static al ceasurilor de bord sa vezi miscarea acelor si sa tragi cu urechea la zgomotele angrenajelor motorasului.
            Pain brings out the truth in us all...
            ...how much truth can you stand?

            Comment


            • #7
              cel mai sigur, pune-o pw tester ;). te scapa de multe cheltuieli inutile

              Comment


              • #8
                Originally posted by dory_nkm View Post
                Multumesc . Si inca o dilema :crezi ca este normal ca nici cdb sa nu mai functioneze normal?
                Ai umblat cumva pe la tabloul de bord ? Cred ca una din mufe sau amandoua nu sunt cuplate bine.Care anume informatie de la cb da eronat ?
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • #9
                  Oricum motorasul pas cu pas e exlus,nu are nicio treaba,iar senzorul turatie la fel.El nu are probleme cu motorul,ca i se ineaca,ii moare sau scad turatiile pana se opreste din cate am inteles eu.El merge normal,insa acul vitezometrului a luat-o razna.
                  Subscriu ce a zis EUGEN2008.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by pipan View Post
                    nu e din cauza gropilor,este din cauza unu motoras care trebuie curatat!o sa ma int si sa o sa iti spun mai multe!
                    Multumesc pt sfat pipan ,voi mai incerca

                    Originally posted by Pacco View Post
                    Oricum motorasul pas cu pas e exlus,nu are nicio treaba,iar senzorul turatie la fel.El nu are probleme cu motorul,ca i se ineaca,ii moare sau scad turatiile pana se opreste din cate am inteles eu.El merge normal,insa acul vitezometrului a luat-o razna.
                    Subscriu ce a zis EUGEN2008.
                    Asa si este , nerge cat merge , cad , iar isi revine ,culmea este ca nici km, nu mai sunt cei reali

                    Originally posted by dan.gutu View Post
                    Ai umblat cumva pe la tabloul de bord ? Cred ca una din mufe sau amandoua nu sunt cuplate bine.Care anume informatie de la cb da eronat ?
                    Nu am umblat nici cum ,cand incepe sa functioneze km trajul , imi indica si un consum destul de mare , cred ca asa simte cdb, si imi face consumul total
                    Last edited by dory_nkm; 26 March 2010, 09:32. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      si eu am aceeasi problema...la drum lung coboara brusc si apoi isi revine la viteza potrivita...cine are idei ce ar putea fi...
                      Race me 2 tha` hill . . .

                      Comment


                      • #12
                        o masa imperfecta la tabloul de bord, sau firul verde din mufa gri, pinul 22 daca nu ma insel, nu face contact calumea. nu va luati dupa posturile de mai sus, unde lumea confunda motorasul pas cu pas de reglaj al ralantiului cu motorasul pas cu pas ce "plimba" acele pe bord. verificati masa la tabloul de bord, si firul verde, din mufa cd-layerului. acel fir vine de la senzorul de viteza de pe cutia de viteze. daca ori sensorul, ori firul nu sunt ok, bordul va afisa magarii.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          In marea majoritate a cazurilor e de vina captorul de pe cutie (la masinile de dinainite de 2008, ca la cele mai noi info vine din ABS). Vreo 250 de lei cu inlocuire si sters defectul din injectie la reprezentanta.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #14
                            Din ABS ? Logica ma indeamna sa nu cred asa ceva.

                            Comment


                            • #15
                              Stai prost cu logica inseamna. Vezi poate de indeamna schema electrica sa crezi asta.
                              Sau poate ai vazut vreun megane 2 cu captor pe cutie si eu nu stiam....
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google