Schimb De Ulei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb De Ulei

    vreau sa mi spuneti si mie cum se face schimbul de ulei detaliat la modelul preferance

  • #2
    Pai prima data iti iei ce iti trebuie, mai exact 3.3L ulei, filtru de ulei SI FILTRU DE AER.
    Apoi chede de surub baie, patrat de 8mm (daca nu ma insel), dai drumu la ulei, scoti filtru de ulei, mai lasi sa curga pana schimbi filtru de aer.Apoi pui filtrul de ulei nou sus dar nu ca inainte sa pui putin ulei in filtru sa se umezeasca garnitura si ce i pe acolo!!! Strangi fil;tru cu mana , strangi busonul de la baie dar nu exagerat de tare (cu simt), pui 3 l de ulei si vreifici nivelul apoi mai completezi pana la nivel ok!
    Bafta
    MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

    Comment


    • #3
      sau te duci la un service sa faci schimbul si tragi cu ochiu pentru data viitoare

      Comment


      • #4
        cred ca se poate inchide aici.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • #5
          Cristian, gasesti aici tot ce te intereseaza

          Comment


          • #6
            eu am strans asa la mana si apoi putin cu cheia ca sa fiu sigur ca nu curge (filtrul de ulei) in rest a fost chiar usor

            Comment


            • #7
              Mai exact vreo 3L de ulei si dupa urmezi instructiunile din postul #2
              Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

              Comment


              • #8
                3.3l cu schimb de filtru ulei , si 3 l fara schimb filtru ... nu se merita ca sa nu schimbi filtrul ... oricum eu am cumparat anul trecut 4 L deci anul asta iau numai 3 L am in garaj bidonul si mai are cam 750 ml.

                Comment


                • #9
                  sal,sunt cam nou pe forum ,am avut si eu o probleama cu pompa de apa dupa un an de zile (masina noua) si multe altele la ea ,acum vreau sa schimb ulei-ul si placutele de frana dar nu stiu de care sa-i pun (marca uleiu-lui si placutele ,motorizare 1.4)

                  Comment


                  • #10
                    la o prima cautare=>

                    Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.


                    Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.
                    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google