uzura prematura a cauciucurilor spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    masina mea luata de noua din reprezentanta, condusa doar de mine si sotie(sotia merge doar cu mine in masina), are puntea spate stramba! roatile spate au convergenta dereglata, cel mai accentuata este la roata stanga.
    chestia asta am depistat-o anul trecut cand am ATINS cu roata dreapta fata(sters in lung cu viteza de maxim 5km/h), o bordura si s-a dereglat convergenta rotilor fata.
    roata spate este dereglata in limite(roata stanga avand valoarea aproape limita), si cred ca este compensata in rotile fata; d-asta se face geometrie computerizata, sa calculeze convergenta in asa fel incat sa se compenseze unghiurile dereglate din spate...asa ca nu va luati dupa meseriasii care regleaza convergente cu tije si rulete.
    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

    Comment


    • #32
      Du-te nene si fa-ti geometria. Degeaba ne dam noi cu parerea. Te duci faci geometria si vezi ce si cum. Nu stiu ce tot vorbeste lumea aici de unghi de alunecare, si alte bazaconii.
      Sunt 3 unghiuri mari si late care trebuie verificate: unghi de cadere (care, posibil la tine sa fie vinovat), unghi de convergenta (paralelismul dintre roata stanga si roata dreapta), si unghiul de fuga (care nu uzeaza cauciucul).
      Si ar fi bine sa te duci sa iti faci geometria la cineva care aparatura 3d. Este foarte precisa.
      sigpic

      Comment


      • #33
        parca pe spate nu ai ce sa reglezi la logan sau gresesc?

        Comment


        • #34
          Eee...daca vrei se poate regla, ca doar suntem romani. Nu reinventam noi roata? )
          sigpic

          Comment


          • #35
            Originally posted by Pacco View Post
            Du-te nene si fa-ti geometria
            NU SE POATE REGLA GEOMETRIA SPATE!
            spune unu care a trecut pe la service in vederea reglarii geometriei fata si a identificat probleme la geometria spate!
            in nici un caz nu m-as baga sa fac surubarii ca se duce dracu integritatea "sigurantei"...parerea mea.
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • #36
              Se poate regla, ca nu vrei din nu stiu ce motive e altceva. De putut, se poate.Nu exista nu se poate...
              sigpic

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google