Benzina + Amestec

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @ dan.gutu - Am vorbit iarasi cu legatura de la Dacia, chestia cu forjatul a zis ca oricum e indicata, chiar si la folosirea benzinei normale.
    @ 827sam - Incep prin a te/va ruga sa va exprimati intr-un mod mai civilizat, nu suntem pe camp aici. Am acceptat si parerile contra, dar atata timp cat 20 oameni dintre care unii sunt din domeniu mi-au spus ca in modul in care as folosi-o eu e relativ in regula, va dati seama ca tind sa ii cred.

    O sa revin cu detalii dupa o perioada, inclusiv in ceea ce priveste noxele (mi-am facut programare la Cj pe luni, daca totul merge bine)

    Comment


    • #32
      Originally posted by 30_VLD View Post
      @ dan.gutu - Am vorbit iarasi cu legatura de la Dacia,....
      Ce inseamana la tine ca "ai luat legatura cu Dacia", in afara de parerea vreunui mecanic caruia probabil ii place si jin-arsu printre altele (nu ca ar fi asta un lucru rau ).

      Daca ai un inscris oficial, o hartie semnata si stampilata de "Dacia" sau macar de reprezentanta Dacia din Turda (daca am inteles bine) cu privire la inovatia ta, atunci stam de vorba.

      Da, deci vrem ceva OFICIAL, te rugam


      L.E. ...mda, vad ca ai editat repede partea cu "am luat legatura cu Dacia"

      Comment


      • #33
        @ kojak - Mergi tu mai degraba la Mioveni si intreaba direct la sursa, cum s-ar spune. Eu poate am motivele mele sa nu intreb "OFICIAL" , iar daca nu esti de acord cu modul in care am actionat eu, esti liber sa faci exact contrarul. In plus, nu toti mecanicii de care te lovesti sunt adeptii "jin-arsului", da' asta e alta poveste. Tind sa ma repet, faptul ca aveti pareri juste si contra e ok, modul in care va exprimati (superioritate) , lasa de dorit. Dar pt asta ar trebui deschis un nou topic, ori cred ca suntem cu totii de acord ca ar fi degeaba.
        ON: Eu am ales sa folosesc acea benzina cum eu am crezut de cuviinta dupa niste sfaturi date la ureche, daca vrei sa spunem asa. Daca merge fara probleme, va anunt, in caz contrar va trimit chiar PM sa fiti victoriosi. Numai bine.
        Cat despre LE facute de mine, nu vad de ce te-ar deranja Credeam ca de-aia sunt facute, sa le folosim cand e cazul.

        @ radu_cornel - Eu am in oras o minunatie de benzinarie din gama "Florea oil" , a carei benzine nu reuseste sa urneasca nici o lampa din loc. Am facut proba cu o sticla (de sticla) curata, uscata, etc si crede-ma ca ceea ce s-a sedimentat e mai mult de cat ma asteptam eu. Drept urmare, fac aproximativ 25 km pt o benzina de calitate, daca nu cumva fac un plin cand am drum la metropole.
        Last edited by 30_VLD; 26 February 2014, 19:51. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #34
          Ocnene, e simplu, io n-am de ce sa intreb "la Mioveni" ptr. ca nu ma intereseaza sa fac "artificii" cu benzina la masina mea
          Daca eram direct interesat fii sigur ca "le faceam" macar un mail.
          In schimb tu nu stiu ce motive ai avea sa nu intrebi (si) "oficial"?

          Nu s-a exprimat nimeni cum spui tu, citez: "cu superioritate"...astea sunt, (fara sa te ofuschezi din nou ) niste mici frustrari de-ale tale.

          Fii mai degajat dom'le, nu te mai incrancena aiurea, ca n-are nimeni nimic cu tine, e masina ta, poti sa-i dai si foc daca vrei...DAR, atata timp cat ai deschis un topic si nu jurnal de bord, ai parte de comentarii si opinii mai mult sau mai putin pe gustu' tau, vrei / nu vrei.
          Da' sunt sigur ca stii si tu treburile astea si nu e nici cazu' si nici momentu' sa-ti tin io teorii.

          Aproape ca-mi devenisesi simpatic, si asta dintr-un singur motiv, si anume ca ma leaga multe amintiri faine de locatia ta si de oamenii de acolo...dar astea sunt deja alte povestiri.

          Hai drumuri bune...si poate deschid astia de la petrom sau rompetrol un peco macar in Vint!
          Last edited by Kojak; 26 February 2014, 22:35.

          Comment


          • #35
            Nici pe mine nu ma intereseaza sa fac artificii cu benzina la masina, dar ma repet, nu mi-e de ici, de colo sa arunc 130 litri de benzina (care dupa spusele altora, cica anul viitor nu mai puteau fi folositi ca "expira" uleiul respectiv). Mi-am zis sa incerc, atat aici cat si practic. Cat despre "legatura de la Dacia", e un mod de a spune , si credeam ca e evident faptul ca nu dau detalii dintr-un motiv anume. Oricum, sa auzim numai de bine.
            Drumuri bune si tie.

            Comment


            • #36
              daca stai sa te gandesti ca is altii care au bagat motorina si au amestecat cu benzina si a mers oarecum cu ea diluata , e ok .
              Ti-am scris mai sus care sunt riscurile, dar daca e vorba de caz izolat ,adica consumi aia 130 L si pa , dup-aia cu benzina buna ...sincer nici eu nu i-as arunca
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #37
                Nu ii consum eu toti, desigur. Deocamdata e totul ok ,am mai facut un plin de la OMV (s-a mai diluat situatia in rezervor) . Mi-a pus Dumnezeu mana in cap ca a venit unu si a luat 40 litri pt o defrisare undeva , deci aventura se termina curand. Mersi de sfaturi.

                nu mai cita postul anterior.
                Last edited by Cristi_Xp; 28 February 2014, 00:28.

                Comment


                • #38
                  Am ajuns si la final . Am avut in weekend cateva drumuri mai "solicitante" d.p.d.v. al numarului de kilometri si am epuizat benzina respectiva. ( care mi-a mai ramas dupa imparteala in stanga si-n dreapta). Deocamdata nu am observat vreo problema la masina, merge si suna la fel. Mentionez ca am completat intr-una cu benzina de OMV, in speranta ca se va dilua cat mai mult.

                  Comment


                  • #39
                    bravo tie, macar ai scapat de o cheltuiala o perioada.
                    vezi mai incolo daca e sa fie ceva, daca nu ...sanatate si la gara. ce era sa faci cu ea? s-o torni la canal? LoL
                    eu as fi bagat fara nicio grija la drumurile in afara localitatii unde se ating temperaturi superioare in motor si nu cred ca mai are timp sa depuna nici pe dracu.
                    daca vezi ca o ia pe ulei motorul, baga o conserva de curatitor de segmenti la un schimb de ulei si aia e. poate il aduci pe drumul cel bun.

                    Comment


                    • #40
                      A vazut mandra mea in perioada asta turatii cu care nu s-a mai intalnit pana acum. Oricum, ma bucur ca am reusit sa trec cu bine hopul asta mic, drumuri bune si fara incidente.

                      Comment


                      • #41
                        Intreb si eu ca un nestiutor: daca in cazul acestei benzine nu se stie ce reactii chimice au loc in catalizator cu care catalizatoul nu e proiectat/ invatat... Ce se intampla in cazul GPL ului?
                        Nu sunt tot niste reactii chimice necunoscute pentru catalizator?
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • #42
                          Pai rolul catalizatorului e...
                          Gazul are temperatura de ardere un pic mai mare si arde mai curat , fara cenusa , deci macar in teorie face bine catalizatorului.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by skd_ozenel View Post
                            bravo tie, macar ai scapat de o cheltuiala o perioada.
                            vezi mai incolo daca e sa fie ceva, daca nu ...sanatate si la gara. ce era sa faci cu ea? s-o torni la canal? LoL
                            eu as fi bagat fara nicio grija la drumurile in afara localitatii unde se ating temperaturi superioare in motor si nu cred ca mai are timp sa depuna nici pe dracu.
                            daca vezi ca o ia pe ulei motorul, baga o conserva de curatitor de segmenti la un schimb de ulei si aia e. poate il aduci pe drumul cel bun.
                            daca se merge cu benzina buna nu cred sa fie probleme
                            30_VLD nu lua motor flush sau aditivi de ulei deoarece arunci banii pe fereastra, efect zero

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by stelco adi View Post
                              daca se merge cu benzina buna nu cred sa fie probleme
                              30_VLD nu lua motor flush sau aditivi de ulei deoarece arunci banii pe fereastra, efect zero
                              Nu numai ca e efect 0 dar iti mai si umfla garniturile, engine flush mface mai mult rau decat bine
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #45
                                Eu n-am luat nimic,aditivi si minunatii , mi-am facut doar "necazul" cu benzina respectiva, slava Domnului , fara nici o problema.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google