Lucruri Care Nu Va Plac La Dacia Logan Facelift

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai si mie imi scartie scaunul sofer, dar nu am probleme cu reglajul pe inaltime, are trei pozitii si se aude un tzac cand intra in fiecare. Si am mai sesizat de curand un inconvenient cand merg cu ~10Km/h pe un drum mai de periferie se aude un scartzait de arcuri pe spate. Ea are 600km si nu stiu daca e normal sa mai faca zgomote pe spate pana iese din rodaj...

    http://www.youtube.com/watch?v=Uk1t2-tQXTU

    Comment


    • La mine se aude scartaitul acela cadn merg incet si pun frana si porma dau drumul a frana se aude. Am vazut de afarase aude destul de tare. Eu am 12000 cu ea din primavare este luata.

      nu imi place la logan ca se adunam (mai ales acum toamna) foarte multe frunze un scobitura acea de langa parbriz unde sunt prinse si stergatoarele.
      1.5 dc

      Comment


      • @gabriel.Alecu: Mai mult ca sigur sunetul e de la arcurile de la portbagaj, in cazul asta nu e nici o problema.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • Mersi Andrei

          http://www.youtube.com/watch?v=Uk1t2-tQXTU

          Comment


          • @mae desi nu-i strict de phase 2 chestia cu frunzele si pe mine ma dispera.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • Originally posted by mae View Post
              La mine se aude scartaitul acela cadn merg incet si pun frana si porma dau drumul a frana se aude. Am vazut de afarase aude destul de tare. Eu am 12000 cu ea din primavare este luata.

              nu imi place la logan ca se adunam (mai ales acum toamna) foarte multe frunze un scobitura acea de langa parbriz unde sunt prinse si stergatoarele.
              Scartaitul care apare la franarea la viteza mica se datoreaza faptului ca arcurile fata nu au teaca, cel putin asa mi-a aexplicat un mecanic Dacia.

              P.S.: Si da, faza cu funzele este chiar nasoala.
              sigpic

              Comment


              • Gabriel.Alecu stai linistit ca imi facea si mie cand aveam 850km dar s-a mulat pe drumurile patriei si nu mai face :P (ma refer aici la scartitul ala de arcuri). pai si tin sa te contrazic....pana iese din rodaj e normal sa mai faca cateva zgomote...ca e noua....a iesit de pe poarta Dacia...si nu s-a intalnit cu drumurile..acum saraca...pana isi da seama ca e pe drumurile din Romania...scartie...cel mai bine...ia si fa o plimbare la drum lung cu ea...pe un drum E .....sa vezi cum se simte.

                Eu acum am 1700km cu ea....si o am de 12 zile
                Last edited by JmEk; 28 October 2008, 13:04.
                Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                Comment


                • Mie nu-mi place de nici o culoare ph2....Au vrut sa o schimbe dar nu au reusit prea mare lucru!!
                  baieti,scartaitul acela e de undeva de la placute nicidecum de la arcuri.Incercati si cu masina pe loc sa faceti pedale la frana si o sa remarcati ca si asa scartaie.Am un prieten mecanic si mia zis ca nu am cei face numai sa le las sa se mai uzeze placutele

                  Comment


                  • Alex_comisaru....Iar te contrazic....La mine daca o lasam pe loc drept si ma duceam in spate si ma lasam pe ea (practic o balansam putin ) se auzea de la arcuri...Nu de la frana......;) insa acum nu se mai aude.
                    Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                    Comment


                    • Salutare dragi colegi forumisti, posesori de Logan.De curand am devenit si eu posesorul unui Logan Laureate 1.4 facelift.Acest facelift mi se pare foarte reusit, masina este frumoasa si la exterior si la interior, singurele lucruri care nu ma multumesc sunt" manerele'" de la usile din spate, portbagajul care se inchide greu , prin trantire ferma, dar sa zicem ca e nou si va functiona mai bine dupa putina uzura desi nu cred,insa ce ma dezamageste cel mai mult este motorul care nu trage deloc parca e sleit de puteri nu ajuta deloc la un demaraj mai sprinten, mai am o Skoda Fabia cu motorizare mai mica 1,2 care ii da clasa motorului de 1,4 de pe Logan,dar este motor german si se cunoaste banuiesc,astept ca dupa rodaj, in timp poate va trage mai bine,in rest masina este ok pentru o Dacie.Cu respect, numai bine.

                      Comment


                      • Bine ai venit catalin1980, si eu am pe logan facelift motor de 1,4 si asa am zis si eu cand l-am cumparat ca trage greu dar dupe ce faci 3000 de km o sa vezi cum trage, acum am 3000 de km si parca e alta masina, se tureaza mai usor si trage mai bine nu te speria asa sunt toate la inceput, dar dupa ce ii faci rodajul schimba vitezele la turatii mai mari
                        4000-4500 rot/min si sa vezi cum se duce.
                        sigpic

                        Comment


                        • " In rest masina e ok pt o Dacie"
                          Masina asta, de departe nu mai este Dacia din era comunista.
                          Iar referitor la performantele dinamice, motorul de 1.4 este superior celui de 1.2 de pe Fabia.
                          PS: mioriticul din noi refuleaza: "este motor german si se cunoaste."

                          Comment


                          • Originally posted by catalin1980 View Post
                            ,insa ce ma dezamageste cel mai mult este motorul care nu trage deloc parca e sleit de puteri nu ajuta deloc la un demaraj mai sprinten, mai am o Skoda Fabia cu motorizare mai mica 1,2 care ii da clasa motorului de 1,4 de pe Logan,dar este motor german si se cunoaste
                            Si eu am tot 1.4 si pot spune ca nu este deloc atat de "moale" pe cat ma asteptam din spusele "cunoscutilor". Intradeavar in primele sute de km este putin mai crispat, insa dupa 5-600km este destul de ok. Demaraj sprinten... Depinde cu ce compari, deoarece nu vei avea niciodata demarajul unui motor de peste 100cp, insa motorul asta se comporta mai mult decat decent iar consumul este destul de bun. Cat despre "motor german" permitemi sa rad
                            sigpic

                            Comment


                            • Inca un lucru care nu-mi place la PH2. Din cauza ornamentului "cromat" de pe portbagaj, in momentul cand ridici capacul, apa acumulata la imbinare se scurge toata in interiorul portbagajului.

                              Comment


                              • Ciudat ce zici tu ... Hellbera .. La mine nu se intampla acest fenomen . Si am prins cateva ploi bune pana acum iar de dat jos nu prea ma mai dau deja am 2200 km
                                1.6 MPi Icy White

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google