Butoane pentru geamuri pe portiere !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    mersi. acum am gasit. butonul ma gandesc sa il mut in locul de sub frana de mana, in spatele joystikului de reglat oglinzile(e mai putin vizibil acolo dar in acelasi timp e si o pozitie buna si usor accesibila). Cred ca ambele butoane ar avea loc acolo(pe marginile locului respectiv) pentru cei care vor le mute(e doar o parere).
    Inca mai trebuie sa ma hotarasc daca voi folosi butonul original sau altul.
    Poze voi pune cand va fi gata(cred ca in week-end).
    Apropo, cu ce sa decupez locul butonului?

    Comment


    • #47
      cu un cutter bine ascutit poti sa incerci. dar te sfatuiesc sa dai jos tunelul de la frana de mana si sa tai din interior spre exterior daca se poate.
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #48
        Originally posted by Lucus View Post
        Or merge butoane de la orice masina?
        Nu se potrivesc orice butoane, doar de la Renault si Nissan si poate inca cateva.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #49
          eu am decat pe fata geamuri electrice si vreau sa le mut pe usi dar nu prea stiu unde sa le pun sa fie mai practice ma gandeam sa le pun chiar sus langa geam sa fie mai la indemana nu stiu daca intelegeti unde dar imi e ca se vad urat ....aveti vreo idee sau stiti ce adaptare as putea sa fac cu vreun suport ceva?

          Comment


          • #50
            stiti cumva ce butoane sunt astea? am gasit poza pe net pe undeva si arata destul de bine si ma gandeam sa le folosesc daca gasesc.
            Attached Files

            Comment


            • #51
              pana la urma am gasit la dezmembrari doua butoane cu tot cu suport la 10 zece lei care se potriveau la fix sub frana de mana. am tras fire de la mufele originale(fara sa tai cablurile) si merg perfect. sper sa se vada poza pt. ca postez de pe mobil.
              Attached Files

              Comment


              • #52
                si poza ai facut-o cu butoanele gata in functiune? ca pare sa fie puse de forma. si de pe ce masina sunt butoanele? s-au potrivit legaturile?
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #53
                  am decupat adancitura aia si am potrivit suportul acolo. intr-adevar in poza inca nu era totul gata dar nu difera mare lucru. singura diferenta e ca la final suportul cu butoane vine mai adanc in locasul lui. ledurile care lumineaza erau portocalii(perfect pentru logan) dar eu le-am schimbat cu albastre ca sa mi se potriveasca cu bordul. singura diferenta e ca la fiecare buton exista doar patru contacte si nu cinci ca la logan si in consecinta stau aprinse tot timpul cat este contactul pus sau merge motorul(dar asta nu e o problema). provin de la bmw, modele mai vechi (e36 parca) si exista si varianta cu patru butoane, perfecta pentru cei care au si geamuri electrice pe spate.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by danielliviu View Post
                    Sunt butoane in 2 trepte. La primul click merg normal, la al 2-lea click sunt cu impuls. Trebuie sa mai studiez putin schemele electrice (sunt multe variante) inainte sa am ceva definitiv.
                    Nu ne spui si noua ce ai facut? ai avut timp destul pentru studiu...
                    Multa lume, putini oameni...

                    Comment


                    • #55
                      @bciprian82 felicitari pentru realizare dar vreau sa fac o remarca: Cu ce sunt mai bune butoanele puse sub schimbator decat cele pe consola? Locul este mult mai inaccesibil si eu le vad ca un moft. Nu te supara pe mine!

                      Comment


                      • #56
                        sunt de acord cu tine dar eu sunt taximetrist si la mine in masina intra multi oameni. daca numai jumate dintre ei deschid geamul din dreapta de 20 de ori pe zi sunt sanse mari ca in scur timp sa trebuiasca sa schimb motorasul si in plus sunt sensibil la curent si daca sunt deschise ambele geamuri din fata in 10 minute ma apuca durerea de cap. asa, cu butonul acolo jos(nu am legat decat butonul din dreapta, cel din stanga fiint tot pe consola) nu mai este vizibil si astfel geamul nu va mai fi deschis. manivelele de la geamurile din spate le-am luat jos de tot si astfel numai geamul meu va mai fi deschis si geamul din stanga cand vreau eu.
                        Last edited by bciprian82; 10 May 2009, 09:17.

                        Comment


                        • #57
                          Si pe client il intereseaza ca pe tine te dor urechile? Nu saliveaza cand te vede pe tine cu geamul deschis si el se joaca la butoane degeaba? Oricum ideea este foarte buna si cred ca o sa-si mai puna si altii, da prin locuri mai accesibile.
                          Last edited by vasile78; 10 May 2009, 10:05.

                          Comment


                          • #58
                            pe client nu il intereseaza dar fiecare cu interesul lui. aici intervine butonul respectiv . dar hai sa nu mai facem offtopic. daca mai are cineva idee cum s-ar mai putea monta butoanele sau daca a mai facut cineva modificari in acest sens sa ne arate si noua. o duminica placuta.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by bobo77 View Post
                              Nu ne spui si noua ce ai facut? ai avut timp destul pentru studiu...
                              Am abandonat ideea cu butoanele respective Butoanele sunt cu cate 2 pozitii pe urcare/coborare, dar impulsul este comandat din UCH, nu e asa de simplu ca la logan.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by bobo77 View Post
                                La megan 2 functia de impuls de la butoanele pentru geamuri electrice este data de uch,
                                Eu am zis de la inceput...de cind iti venise ideea.
                                Multa lume, putini oameni...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google