Problema Instalatie Electrica Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru becul (ledul) martor pe becurile de frână este necesar a se intrerupe firul care merge la becuri. Mai exact se intrerupe firul de la intrerupatorul de la pedala de frana si se ataseaza montajul alaturat, (adică capetele Bobinei de pe Releului REED) , iar capetele Releului REED se leaga la + si - pri rezistenta respectiva si ledul respectiv.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 1 photos.

    Comment



    • Comment


      • Originally posted by Renault View Post
        Sa mai discutat problema si ca sa iti raspund ai cam 2 chestii de facut 1. in spate la stopuri acolo ai masa pentru fiecare stop in parte alea le dai jos si le cureti cu smirglu, wd 40. 2. Dai jos stopurile si le cureti contactele in care se baga mufa (le cureti tot cu smirglu si cu wd 40)
        Aceeasi problema am avut-o si eu, dar am rezolvat-o altfel. Unul din pintenii de la mufa lampii (cel de la masa) era deplasat si nu mai facea contact decat in anumite pozitii. Se putea observa ca si suportul de plastic era topit in jurul lui. Asta presupunea inlocuirea suportului pentru becuri, dar nu cred ca se gaseste de cumparat separat. Ca sa il scot din circuit, am lipit un fir pe lamela metalica care face legatura tuturor becurilor la masa si l-am legat la surubul de masa de (M6) de sub lampa. Acum functioneaza perfect. Nu am putut sa nu observ ce cabluri subtiri au folosit la instalatia electrica cei de la Renault comparativ cu cele de la Dacia 1300 de exemplu, dar trebuia sa iasa o masina ieftina. Sa nu ne miram cand unele masini iau foc atat de usor.

        Comment


        • nu mai speria lumea aiurea,nici un logan nu a luat foc din 2004 de la firele de la stopuri. Esti angajat la service ITP? Ca doar mucosii aia sa mai faca si ei un ban la suprapret sperie lumea
          ​​​​​​

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google