Problema Motoras Inchidere Usa Dreapta Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    se pare ca problema a aparut si la mine , doar ca la mine e mai grav usa dreapta spate nu se mai descuie deloc nici din cheie nici din telecomanda ,ce trebuie sa fac?

    Comment


    • #47
      Aceeasi problema o am si eu..golanul meu e din 2005,doar ca mie nu mi se deschide nici o usa din spate din telecomanda..doar pe modul manual ca la vechea dacie.. cand urca cineva stau sa ma intind sa deschid.Mai devreme m'am pus sa descfac o usa ..am scos actuatorulu ,l'am demontat din carcasa lui si l'am conectat dupa la mufa actionand inchiderea din cheie..nu mai are vlaga deloc in el sa se miste acel brat da sa impinga aceea tija.Deci singurul lucru este sa cumpar 2 motorase,daca are cineva de vanzare rog sa imi dea un pm ! Multumesc anticipat .

      Daca e cineva din Constanta si are nevoie sa demonteze o usa,va ajut cu ceea mai mare placere,am zis ca nu o mai montez inapoi..mare bataie de cap !

      Comment


      • #48
        Exact asa patesc si eu , pe spate doar manual mai incui si descui, si imi este sila sa demontez usile, nici nu siu cum scot motorasele alea de acolo

        Comment


        • #49
          am si eu o problema cu actuatorul usa spate dreapta cand masina este uscata merge ok de fiecare data cand o spal sau ploua afara nu mai inchide dar deschide ok ,intrebare merge actuatorul de pe stanga pe dreapta adica sunt universale ? mersi.

          Comment


          • #50
            Eu am scapat de toate problemele dupa ce am demontat sistemul acela de acolo si l-am curatat bine de praf, inainte sa cumparati alt actuator incercati si varianta asta.

            Comment


            • #51
              am facut si treaba asta si nu a avut nici un efect ,am rezolvat problema cu alt actuator sh. care lam procurat de la un ph1 ca sunt mult mai bune piesele ca la ph2.

              Comment


              • #52
                Pare-se ca partea dreapta de la Logan e cea cu belele. Ba e portiera dreapta, ba e semnalizarea dreapta spate care o ia razna in perioada cu umezeala.
                La mine sunt ambele.

                Din ce am vazut, sstemul actuatorului e destul de incomod de montat la loc. Tata mare mai cumpara masini frantuzesti/produse de frantuzi..

                Comment


                • #53
                  La mine problema e strict din motoras, nu din tija sau rotite. am pus motorasul pe usa din stanga si functioneaza cand vrea el, probabil e pe moarte. La fel scoate acel sunet si are cursa mai lunga decat ar trebui. Exista de cumpart doar motorase? Daca da, ce tensiune si intensitate au, stie cineva?

                  Comment


                  • #54
                    Se gasesc de cumparat motorasele exact pentru yala de Dacia. Vreo 30-35 lei bucata.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #55
                      Dupa 11 ani a cedat actuatorul din portiera stanga spate ...intrebare pot schimba actuatorul doar daca desfac surubul de 8 care il tine legat de tot mecanismul ?...intamplarea face sa am un actuator prin garaj de la o usa de logan..dar vreau sa scap de a da toate tijele alea din usa jos si sa desfac doar acuatorul si mufa...ce ziceti se poate?

                      Comment


                      • #56
                        Poate cheie de 8mm, că surubul e M5 nu M8 și nu, nu se poate ce vrei tu fără demontare
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • #57
                          Am schimbat actuatorul functioneaza perfect....din curiozitate am desfacut cu greu vechiul actuator spre surprinderea mea era foarte curat nu stiu de ce s_-a stricat...in timpul desfacerii care este foarte greoaie fiind capsulat a sarit piera alba din imagine are idee cineva unde venea pozitionata ? Am sa incerc curatarea motorosasului poate el este blocat !
                          Attached Files

                          Comment


                          • #58
                            Perii terminate, nu ai ce curăța
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • #59
                              posibil sa fie periile ..am identificat unde vine pozitionata piesa care a sarit cand am desfacut actuatorul..atasez poza pt cei care vor pati pe viitor acelasi lucru! piesa este din capatul axului elicoidal
                              Attached Files

                              Comment


                              • #60
                                Va rog sa-mi spuneti daca actuatuarele de ASAM iasi sunt bune de ceva? La mine a picat si cel din fata si cel din spate ambele de pe dreapta.Logan ph2 2008

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google