Problema Motoras Inchidere Usa Dreapta Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Motoras Inchidere Usa Dreapta Spate

    am o problema pe care am descoperit-o azi. cand descui usa din telecomanda sau din butonul de pe consola, motorasul face 'galagie'. sunetul il pot asemana cu cel al unei bormasini care 'intra' in lemn. acuma nu va ganditi ca face galagie de imi sparge geamurile. am dat un exemplu ca sa stiti cam cum se aude. am dat jos fata de usa si nu pot sa imi dau seama de unde vine. nu am mai pus fata de usa la loc, si astept de aici niste pareri sau chiar niste idei care sa ma ajute sa scap de sunetul ala care ma calca pe nervi. i-am trimis un pm lui cristi, dar daca nu mai intra azi pe forum, sau pana cand se intuneca, nu vreau sa pun fata de usa la loc fara macar sa incerc sa ii fac ceva. deci astept repede niste idei/sugestii poate scap cumva
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    Cu siguranta sunetul vine de la actuatorul care deschide/inchide usa. Da-l jos si incearca asa sa-ti dai seama ce anume suna la el.
    Toate cele bune
    Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

    Comment


    • #3
      Cand face actuatorul asa e cam pe duca.Acolo inauntru e un pinion si o tija dintata care merg una pe alta,iar sunetul ce se aude e din cauza uzurii dintilor celor doua parti componente,adica patineaza dintii unii pe altii.Deci se remediaza prin inlocuire.

      Comment


      • #4
        Sau incearca sa ungi cu ceva... cred? sper sa nu spun prostie..
        LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
        Enter the Matrix

        Comment


        • #5
          @dany59dddv: ce veste buna mi-ai dat masina abia are un an si nu s-a circulat zilnic cu ea sau sa zici ca a stat cineva zilnic sa se joace la inchiderea centralizata. butonul de la usa 'sare' normal inca. nu am observat sa fie mai lenes. ai idee cat e un actuator pentru usa aia? eu nici macar nu stiu cum arata si unde se afla
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            E un angrenaj melcat din plastic.
            Se inlocuieste eventual cu un actuator universal de 10 lei.
            ECUFix
            Please don't visit my homepage!

            Comment


            • #7
              am fost pe la 9 sa pun fata de usa la loc, si nu a mai facut nimic. nu ma bucur inca, o sa o mai verific zilele astea care vin sa vad daca nu persista. pentru ca de cand am lasat masina la pranz si pana acuma la ora 9 nu a fost atinsa masina, si imi e greu sa cred ca a trecut asa de la sine..
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                alin - daca mai face te duci frumusel la un service sau la un prieten priceput sa-ti schimbe actuatorul (motorasul cu pricina) sau sa-l demonteze pe cel vechi si sa-l greseze. daca ai garantie = inlocuire
                BAFTA

                Comment


                • #9
                  ciusi garantie pe partea electrica. asa ca sunt sigur ca o sa se lege de asta, si o sa spuna ca eu l-am bulit. eu sper sa nu mai faca galagie
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    In primul rand daca e in garantie dute la service cu ea pt ca nu-i normal sa-ti faca asa,dar daca nu-ti face tot timpul mai stai cu el o perioada.Daca-l inchizi si deschizi de cateva ori la rand si nu-ti face tot timpul mai lasa-l,doar daca face de fiecare data atunci ia masuri.Si mie mi-a facut de cateva ori asa la inceput dar acum nu mai imi face,de ce,nu stiu.Actuatoarele-s idem la toate usile nu separat pt fiecare usa.Si daca-l dai tu cumva jos nu-l poti desface pt ca-i capsat.Eu am vrut sa desfac unul stricat si l-am spart ca sa vad ce-i in el ca n-am putut desface niturile alea.Am lucrat si eu la un service dacia o perioada scurta si am gasit stricate la nici 10000 km.Ce ti-am scris pân-acuma e din propria experienta,nu asa doar sa ma bag in seama.Ca doar suntem Loganisti si tre sa ne ajutam.
                    Last edited by dany59ddd; 27 May 2009, 07:32.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by dany59ddd View Post
                      Actuatoarele-s idem la toate usile nu separat pt fiecare usa.
                      Detaliaza te rog.
                      ECUFix
                      Please don't visit my homepage!

                      Comment


                      • #12
                        Nu sunt mai multe modele de actuatoare pt logan,indiferent daca-s„PieseDeOrigine” sau facute de alte firme.Daca te duci si cumperi un actuator din magazin poti sa-l montezi pe oricare din cele 4 portiere ale loganului,nu este anume facut pt una din portiere.Sper ca ai inteles $$ilviule explicatia data.

                        Comment


                        • #13
                          eu nici nu m-am gandit sa il dau jos. cand n-o mai merge incuietoarea la usa o sa vad ce-oi face. momentan nu am mai auzit nimic...sper sa nu mai reapara sunetul
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #14
                            Am scris mai sus ca si la mine a facut de cateva ori mai la inceput dupa ce am luat masina,dar cand aveam de cand sa merga la service nu mai facea.Cand am vz ca nu mai face am zis ca atunci cand n-o mai misca deloc atunci m-ating de el.A mai bâzâit de cateva ori de atunci car deocamdata e functional.Lasa-l asa,cand nu mai misca atunci sa umbli la el.

                            Comment


                            • #15
                              am vazut. am zis si eu ca il las. multumesc tuturor pentru sugestii
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google