Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La magazinul respectiv 1 l antigel glaceol rx tip d marca dacia era 19 ron iar acelaşi dar marca renault era 27 ron. Doar ambalajul era diferit. Şi cum ala original tot fără garnitură este? Cu cupru la mijloc sau plastic? 89 grade?

    Comment


    • Da cel original se vinde fara garnitura, sunt cateva poze puse de mine la postul #547

      Termostatul din poza este cel care a fost pe masina,
      Last edited by jelly; 9 December 2010, 22:41. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Deci garnitura e refolosibilă ? Ai idee cât costă ea? Eu credeam că trebuie să fie montată pe termostat. Mai învăţăm că daia apelăm la forum nu să râdem de novici.

        Comment


        • Nu stiu ce sa zic unele persoane zic ca nu e refolosibila si se inlocuieste, altele ca mai merge acum fiecare face ce crede el ca este bine. Pretul unei garnituri cred ca mai mult de 1 leu nu face si da garnitura se monteaza pe termostat

          Comment


          • Mulţumesc jelly. Abia aştept să mă duc sâmbătă la mecanic că numai liniuţe visez deşi azi cineva după ce a tot pipăit la furtunele sistemului de răcire şi a văzut că merge şi ventilatorul mi-a spus că termostatul şi sonda sunt ok. Problema ar fi antigelul pe care nu l-am mai schimbat (doar completat) şi verificat la revizii (ultima acum 5.000 km).

            Comment


            • Cu multa placere si te asteptam sa ne spui pareri dupa vizita la service

              Comment


              • maine o sa fac si eu un test cu ddt-ul , in mers , sa vad ce probleme am , sonda sau termostatul.
                am impresia ca nu prea imi urca la 4 linii , si cand urca , daca merg normal , imi scade la 2.
                dar nu sunt sigur , ca nu am avut un fix sa ma uit la linii.

                Comment


                • Termostatul original este cu garnitura. Punct. Si pretul este 40-50 lei. La Braila la reprezentanta este 42 de lei. Garnitura inclusa.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • In Bucuresti nu am auzit sa se vanda termostatul original cu garnitura, poate doar in Braila cine stie. Punct

                    Comment


                    • Am fost ieri la reprezentanta Dacia si am cumparat un termostat de origine cu 38 lei.Am intrebat si de garnitura dar nu mai aveau.Se vandu-se ultima chiar in ziua aia.Deci garniturile sunt separat !
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by jelly View Post
                        Da cel original se vinde fara garnitura, ...........
                        Termostatu original (Vernet France) se vinde cu garnitura.
                        Daca cretinii de la Dacia il dau fara garnitura e un lucru rau.
                        Sapt trecuta am luat termostat original cu 50 lei cu garnitura desigur, dar in ambalaj Vernet, nu Renault. Este identic si la fel ca cel de pe masina.

                        Garnitura trebe schimbata, cea veche m-am uitat la ea, este tasata si nu mai etanseaza bine, este la acelasi nivel cu flansa.
                        Daca nu aveti garnitura noua, e bine sa bagati ceva silicon sub garnitura veche (inclusiv la suruburi/in gauri, mie pe acolo mi-a scapat).
                        Altfel...o sa strangeti pana rupeti suruburile (cum a facut CristiXP) si tot va scapa lichid.

                        PS: mai bine cautati termostat original in cutia producatorului pentru ca vine si cu garnitura, decat in cutie de Renault care vine fara garnitura...inuman.

                        Comment


                        • Da uite ca eu nu stiam asta eram ferm convins ca termostatul vine fara acea garnitura. Termostatul cel nou este identic cu cel vechi care a fost pe masina Thomson parca scrie pe el, si asta nu-i original? Revin cu pozele
                          Attached Files

                          Comment


                          • Eu zic ca , "cretinii de la Dacia " il vand cu garnitura cu tot , observ ca de regula in Bucuresti se intampla sa se vanda fara. Poate "aresteaza " vre-unul garniturile pe acolo ca are nevoie de ele si le vinde fara!
                            Pain brings out the truth in us all...
                            ...how much truth can you stand?

                            Comment


                            • Am sunat la Dacia si am lamurit problema.Se vand doua tipuri de termostate pt logan:cel vechi cu codul stiut si fara garnitura-mai ieftin,cel nou cu codul 8200772985 mai scump dar cu garnitura.Ca si calitate au confirmat ca ar fi aceeasi.Garnitura singura cica se ridica la aproximativ 20 lei....daca o gasiti.Deci cine a luat fara garnitura si nu gaseste de cumparat ce face??Merge pe garnitura veche sau "o imbunatateste" cu ceva silicon?
                              sigpic

                              Comment


                              • Ce va tot stresati (bucurestenii) cu reprezentantele. Cumparati de la Dacia Shop cu tot cu garnitura.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google