Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ATENŢIE ce garnitură luaţi pentru termostat. Neapărat aia pe care scrie renault (am găsit cu 7 lei după) nu alta "că merge" (la 1,5 lei) cum am păţit eu.Ăsta era motivul pentru care mai cobora la 2 liniuţe chiar dacă schimbasem termostatul şi antigelu şi începuse şi să picure pe la blocul termostatului. Trebuia să ascult mecanicul şi să o refolosesc pe aia veche. Acum e ok.
    Last edited by Iuga; 13 December 2010, 20:30.

    Comment


    • cristi asa merge masina de cand am luat-o de la reprezentanta. daca nu s-a intamplat nimic pana acum, poate sa apara vreo problema?

      Comment


      • Salutare. Am o intrebare ca tot nu m-am luminat inca: Este musai sa am 4 liniute continuu? Eu am diesel si stiu ca se incalzeste mai greu. Vara urca la 4 liniute fara probleme si ramane pe loc, dar acum nu mai urca deloc la 4, decat foarte rar. Ar trebuii sa-mi fac griji ?

        Comment


        • dion mie nici vara nici iarna nu urca la 4 liniute

          Comment


          • @alex125 - Eu sunt nelamurit daca trebuie musai sa urce la 4 liniute, fie iarna fie vara (mai greu iarna, doar la un drum mai lung presupun, nu stiu). La tine se pare ca este o problema, dar eu nu sunt in masura sa ma pronunt. Sunt novice in ale mecanicii auto, in general co tot ce tine de auto. Noroc cu colegii de aici, ca astfel .......

            Comment


            • Originally posted by Dion View Post
              Salutare. Am o intrebare ca tot nu m-am luminat inca: Este musai sa am 4 liniute continuu? Eu am diesel si stiu ca se incalzeste mai greu. Vara urca la 4 liniute fara probleme si ramane pe loc, dar acum nu mai urca deloc la 4, decat foarte rar. Ar trebuii sa-mi fac griji ?

              Exact asa am si eu cu toate ca am schimbat termostatul care era defect si nu-mi urca niciodata pe 4 linii..de cand l-am schimbat urca acum ..dar greu dupa 15 km sau mai mult si asta in functie de vreme ..
              Allways on the move ...
              http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

              Comment


              • Originally posted by mihai_u View Post
                Exact asa am si eu cu toate ca am schimbat termostatul care era defect si nu-mi urca niciodata pe 4 linii..de cand l-am schimbat urca acum ..dar greu dupa 15 km sau mai mult si asta in functie de vreme ..
                Eu, zilnic, spre si dinspre locul de munca fac c-am 15 km si abia daca se incalzeste motorul. Nu-mi pot da seama daca am o problema cu termostatul. Astept o iesire la drum lung sa vad ce se intampla. Vara urca la 4 destul de repede.

                Comment


                • daca dupa 15 km apa este tot cu 2 linii la termostat e buba schimbal si apoi pleaca la drum cu toate ca la dci se duce cam greu dar se strica si el

                  Comment


                  • cele euro 4 au un defect la termostat si care consta in faptul ca intre t max si t min plaja este foarte mare deschide la max95 si inchide la 76 ceea ce este mult de aici rezulta acele doua linii pe indicator
                    rezolvare termostat de la dez. care sa fie din maxim anul 2006 si gata patru linii garantat

                    Comment


                    • db-75-mai ai perfecta dreptate asa este

                      Comment


                      • multumesc ,,,,,,,,,,,,,,,,,

                        Comment


                        • si a mea ca in 5 ani jumate nu a urcat deloc la 4 linii si nu am patit nimic, poate sa se mai intample ceva acum? nu am schimbat termostatul. numai bine

                          Comment


                          • Pai mai Alex nu e de bine ,ar trebuie sa faci un test sa vezi care e buba . Daca nu se ridica la 4 liniute motorul nu merge in parametrii iti consuma mai mult si uzura creste in sezonul rece. Probabil s-a blocat termostatul pe deschis si tot timpul lichidul de racire foloseste circuitul mare iar motorul nu ajunge la temperatura optima din aceasta cauza.
                            Bafta !
                            sigpic

                            Comment


                            • Și eu am această problemă. Din discuțiile avute cu alte persoane, am înțeles că datorită temperaturii scăzute de afară este posibil ca motorul să nu se încălzească suficient pe distanțe scurte. Eu personal m-am gândit să-i pun o bucată de carton în fața radiatorului.

                              Comment


                              • de ceva vrteme ( de cand cu 0 grade, urca cam greu la 4 grade. masina e totusi de 3 ani . un termostat gates este 48 de lei, deci nu e o avere.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google