Ploua In Masina !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sincer pana acum , nu am mai auzit de problema asta , dar se pare ca , incet-incet si in Logan intra apa ... oricum , raspunsul lui CeDeBe-L este unul foarte bun si se vede ca stie despre ce vorbeste . Eu sincer nu am avut astfel de probleme pana acum

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Apropo, la mine curgea pe langa antena, de noua, pe langa plafoniera.
      si mie mi s-a intamplat acelasi lucru, cu toate ca surubul de la antena era bine strans, iar capitonajul de pe plafon incepuse sa se umezeasca destul de urat. s-a rezolvat pe garantie, cu un surplus de mastic.
      Stock is boring...
      My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

      Comment


      • Azi dupa cateva ore de ploaie, masina parcata pe plan orizontal, nici macar inclinata. Luni ma duc la garantie. Acum e mai mult ca data trecuta. Se vede clar pe unde a intrat apa. Pe langa cheder si s-a prelins pe mocheta ajungand pe covorasul de cauciuc. Foarte multa apa dupa doar cateva ore de ploaie. Acum ploua foarte tare, mi-e teama maine ca ma dau cu barca in masina....
        Attached Files

        Comment


        • si tocmai ma gandeam sa dau masina de 8 ani sa ma bag la una noua. mai bine mai astept ,cel putin nu intra apa in asta.

          Comment


          • In afara de problema cu aeratoarele din portbagaj pe unde intra apa si pe care am remediat-o, alta problema de genul, m-a ferit Dumnezeu.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Eu totusi nu inteleg cum intra?
              M-am urcat in masina cu o lanterna sa vad exact. Fata de plastic a usii nici nu atinge chederul. Se vede tabla intre fata usii de plastic si chede. Apa curge probabil prin exterior pe langa partile lateral ajunge jos si intra printre cheder si usa. Alt aexplicatie nu am. Clar chederul nu etanseaza bine.

              Comment


              • I-a etanseaza matale bine fata de usa si ai sa vezi ca nu iti mai intra apa in masina, nu schimba chederul de la usa pentru ca il schimbi degeaba.

                Comment


                • Tot cu mastic e etasata fata de usa si pe lgn faza 2?

                  Comment


                  • Din cate stiu da, dar se poate folosi si silicon sanitar.

                    Comment


                    • Intreb ptr. ca ma gandeam ca le-a mai venit mintea la cap si au schimbat sistemu' asta primitiv...dar se pare ca nu.
                      Eu am dat jos tot nenorocitu' ala de mastic de pe fetele de usi si de pe tabla (ce se prinsese)...chinu' dracu' ca afara erau 35gr., greu l-am dat jos. cu diluant si alte nebunii.
                      Am curatat tot si am aplicat un cheder de cauciuc cu profil dublu D cu banda autoadeziva, de termopane. Pe spate am aplicat dublu D-u' o data pe tabla si D simplu pe fata de usa, chiar pe sant. S-au imbinat perfect. Pe fata, in schimb nu stiu de ce, dar nu a mers decat aplicare de dublu D pe tabla, daca mai puneam si pe fata de usa, nu mai clipsa bine fata de usa. Nu am folosit silicon.
                      In fine, eu zic ca etanseaza mult mai bine decat masticu' ala infect care nici macar nu mai era uniform peste tot si era amestecat si cu pamant pe alocuri. O mizerie!

                      *M-am inspirat de la ideea colegului Ivan Marian la partea cu cheder de termopan.
                      Last edited by Kojak; 17 October 2013, 23:33.

                      Comment


                      • Interesant, ai ceva poze cu lucrarea? As fii vrut sa vad cum arata.

                        Comment


                        • Din pacate n-am facut poze.
                          Garnitura de etansate folosita este exact asta:
                          In jur de 44-48lei / 25m
                          Attached Files

                          Comment


                          • Mie imi ploua in masina pe la usa dreapta spate. Sa inteleg ca trebuie sa dau fata de usa jos si sa inlocuiesc acel mastic cu care este etansata fata de usa?

                            Plus ca am gasit si apa in portbagaj...e ok
                            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                            My ride

                            Comment


                            • Ce legatura are masticul ala?
                              Adica apa circula prin interiorul portierei, intre tabla si fata interioara?

                              Comment


                              • De asta zic si eu ca nu inteleg cum intra. Doar nu circula apa prin fata de la usi?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google