Zgomot Ciudat La Motor (in Sarcina)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Kojak View Post
    In afara de disconfortul acustic, efectele sunt distructive ptr. motor pe termen mediu / lung in cazul detonatiilor ocazionale?
    Cel mai grav lucru care se poate intampla este spargerea pistonului; pe termen lung, poate aparea uzarea cămășii cilindrului și a cuzineților, fisurarea izolantului bujiilor.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #17
      Ideea e ca detoantiile astea ocazionale (apar in special in sezonu' cald, la vit. mari cu pedeala-n blana in tr. 5) la am de cca. 100.000km incoace. Pana acu' motoru' merge ceas, e cazu' sa ma-ngrijorez de acu' inainte? Bujiile au aratat intotdeauna impecabil cand le-a schimbat, nuanta aia de maro - caramiziu, f. curate.
      Benzina folosita, doar CO 100, omv...d-asta si frustrarea, ca am detonatiilea astea in sezonu' calduros cu tot cu benzina asta premium.
      Remapare facuta la 50.000km
      Last edited by Kojak; 5 February 2014, 19:49.

      Comment


      • #18
        Din ce am tot citit, in unele cazuri de remapare mai...agresiva daca pot spune, se plang unii despre asfel de manifestari; mapa de fabrica e totusi mai permisiva.
        Nu cred ca se rezolva decat cu alta mapa; cu reglajul la bujii, la fel nu cred.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #19
          Nu vreau alta mapa...m-am obisnuit cu asta / sunt multumit de cum trage, d-asta ma gandeam ca exista si solutii alternative cu rezultate concrete. Se pare ca nu...

          Comment


          • #20
            Acu am vazut discutia, subscriu la parerea lui Iancu, mapa e de vina. Ar putea fi "indulcita" la sarcini si turatii mari totusi.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google