cum se pot desfunda stropitorile de parbriz?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ce fel de apa pui, direct din dambovita de ai ajuns sa le schimbi de 2x pe an?
    sigpic

    Comment


    • #62
      Originally posted by Danyell View Post
      De obicei le schimb o data de doua ori pe an ca nu costa mult, dar am decis sa ii montez cat de curand un filtru si sa mai scap de griji.
      Foloseste apa distilata, in toate cazurile; e "tiganie" acel filtru, care oricum nu imbunatateste ph.-ul apei.
      Am vazut la masina unui coleg, care avea efectiv piatra, calcar pe acea duza; mi-a spus ca pune apa de la canal, sa nu mai dea bani pe apa distilata
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #63
        Nu-i chiar din Dambovita apa, e de pe langa. Serios acum. Am observat ca de cate ori sta masina mai mult prin parcare de se pune praf pe ea, mai ploua, mai una alta, sau sezon de iarna, etc se cam infunda stropitoarele. Le desfunzi, o datra, de doua ori, la un moment dat le schimbi ca sa nu te mai chinui ca sunt ieftine (5 ron am dat pe ele ultima data). Acum, la faza cu filtru, am impresia ca se mai gasesc depuneri de mizerie si in vasul lichidului de parbriz care infunda stropitorile mai ales daca nu le folosesti zilnic. Si ma gandeam ca asa e mai ok decat sa stau sa desfund mereu cu acu cand ti-e lumea mai draga.

        Comment


        • #64
          Nu stiu cum reusesti sa infunzi diuzele asa repede, eu am din 2004 masina si am pus numai solutie de parbriz cea mai ieftina din aceea la 10 lei 5L din Kaufland, si nu mi s-au infundat nici o data diuzele.

          Ps. incearca sa le desfunzi cu aer comprimat sub presiune, poate merge.
          Last edited by Nepotu123; 16 February 2013, 15:05.

          Comment


          • #65
            Mie mi s-a infundat cea de la sofer dupa ce mi s-a terminat lichidul din rezervor si am tras si ultima picatura. Probabil am tras si niste impuritati de fund. Am reusit sa desfund bine doar o gaura. Pana una alta merg asa.

            Comment


            • #66
              Si mie mi s-a parut ciudat ca se infunda asa repede. Mai ales cea de la sofer. Aia imi face si mie figuri. Asa ca mai astept putin sa treaca iarna, schimb stropitorile, pun un filtru mic si poate reusesc sa desfac si pompa de lichid sa o curat in interior de depuneri. )

              Comment


              • #67
                Nu mai diluati solutiile de parbriz cu apa de la robinet...eu le folosesc ca atare si nu am probleme...de ceva timp am trecut pe duze perdea si sunt foarte multumit

                Comment


                • #68
                  Si eu am diuze tip perdea de vreo 2 ani.
                  Nu mi s-au infundat niciodata, dar folosesc doar lichid de parbriz de calitate, nu din cel de supermarket.

                  Comment


                  • #69
                    Eu am diluat lichidul si cu apa de rubinet cel de calitate si nu sa infundat deloc si acuma folosesc cel mai ieftin lichid de spalat si isi face treaba foarte bine!

                    Comment


                    • #70
                      Apa de la robinet nu am folosit niciodata, doar apa distilata.
                      Pentru vara am o sticluta de lichid sonax de 250 de ml cu dozator de 25 ml concentrat 1:100. A costat vreo 15 lei parca si cred ca ma tine vreo 3-4 ani.....
                      Pentru iarna cumpar lichid concentrat la -60 sau -70 si il diluez tot cu apa distilata pana pe la -25. Asta se traduce in 2 litri de lichid concentrat si o sticla de 1,5 litri de apa distilata - se umple bidonul.

                      Comment


                      • #71
                        salutare. am aceeasi problema, s-a infundat stropitoarea de la sofer si nu reusesc sa o desfund fara sa o dau jos... cred ca o sa o dau jos pana la urma, dar tot la fel imi era frica sa nu rup clemele alea.
                        offtopic: duze de tip perdea de la noile modele Dacia (Lodgy/Logan) de unde pot cumpara? stie cineva?

                        Comment


                        • #72
                          Are evalidaniel la 20 lei perechea.

                          Comment


                          • #73
                            Multumesc Sandu, i-am dat acum pm.

                            Comment


                            • #74
                              Cu plăcere!
                              Am cumpărat si eu de la el si sunt mulțumit de ele!

                              Comment


                              • #75
                                Nu uitati sa puneti capacul dupa ce puneti apa sau lichid de spalat parprizul.
                                Am patit-o eu, am demontat pompa crezand ca e arsa si surpriza, era blocata cu o pietricica.
                                Am remediat problema si acum am grija mereu sa inchid capacul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google