problema in timpul mersului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pai daca e fonta e ciudat, pt ca roata se tine in cele 4 suruburi si alea au filetu in tambur, cum nu se fisureaza la socuri? din cate stiu fonta e foarte rezistenta la temperaturi, atata timp cat nu apar dilatari sau contractii bruste care sa o fisureze... curios
    Don't touch! Never ever steal
    Unless you're in for the kill

    Comment


    • #17
      Eu n-am contestat ca nu e din fonta, dar are si niste fier si alte metale (Al, Mg si C) in compozitie. Fonta simpla nu ar rezista, de la un soc (termic sau mecanic) s-ar fisura pentru ca e foarte casanta.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #18
        Stati linistiti ca oricum e material mai bun ca la Dacia din trecut.Relax...
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • #19
          Originally posted by golanu
          Pai daca e fonta e ciudat, pt ca roata se tine in cele 4 suruburi si alea au filetu in tambur, cum nu se fisureaza la socuri? din cate stiu fonta e foarte rezistenta la temperaturi, atata timp cat nu apar dilatari sau contractii bruste care sa o fisureze... curios
          Spune-i si lui Andrei! El e Toma Necredinciosu!

          Comment


          • #20
            Ce este fonta baieti ? Un amestec de fier,carbon si alte treburi.Atat discurile de frana cat si tamburii spate sunt din fonta care se toarna,apoi se prelucreaza.Cand din turnare apar diferente de omogenitate,atat discurile cat si tamburii sunt pe anumite portiuni mai moi,si se uzeaza mai repede si apare fenomenul de ovalizare.Cand cobori FELEACUL numai pe frana si apoi treci DUNAREA, sau dus dracului si discul si tamburul de frana .Evitati sa treceti cu franele incinse prin balti si lacuri de acumulare.
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • #21
              si chiar daca ar fi ovalizat nu sar legana masina ci sar simtii o bataie in pedala de frina la frinare poate putin dar sa fii in domeniu ai simti un mic zvicnit la frinare (niste suturi)

              Comment


              • #22
                vezi ca e o roata descentrata daca incepe sa ``danseze`` asa cand prinzi ceva viteza!

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google