Se Incing Foarte Tare Plasticele Din Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se Incing Foarte Tare Plasticele Din Bord

    salut. am un logan prestige 1.6 16v ph2. am urmatoarea problema. dau drumul la aer cald mut aerul pe pozitia cap si picioare si dupa 5 10 minute plasticele dintre schimbatorul de viteze si bord se incing foarte tare. dupa mai mult timp de mers se incing foarte foarte tare. am fost la auto marcus (service) si mi au spus ca lipsesc conductele care dirijeaza aerul cald pentru locurile din spate si astfel aerul cald iese in bord. am sunat si la vocea clientului si mi au spus ca nu are absolut nici o legatura cu climatizarea si ca nu au stiut aia de la automarcus. si ca nu exista asa ceva sa lipseasca tubulatura si ca nu exista defapt tubulatura aia. mi au zis sa ma duc la dacoserv dar ca s ar putea sa ma coste. masina fiind in garantie. imi vine sa innebunesc. care sa fie problema ? si ce sa fac ?

  • #2
    Ce inseamna "se incing foarte tare"? Daca mergi cu caldura la maxim si aeroterma la 3-4 e relativ normal ce se intampla, mai ales ca instalatia nu e perfect etansa (iar masina nici atata). Pune caldura la 2 buline mai jos in raport cu maximul, aeroterma pe 2 (cu exceptia zilelor in care masina e inghetata bocna si ai nevoie de calduri) si nu se mai incinge nimic.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #3
      e din ciclu: asa fac toate...ia mergi pe treapta a 2 la aeroterma..vreo 100 de km si apoi pune mana sa vezi cum frige...

      Comment


      • #4
        ce inseamna:
        se incing foarte foarte tare
        ? aceeasi intreabare incep sa se topeasca? inseamna ca nu ai mers vara sa vezi ce fel se incalzeste bordul
        sigpic

        Comment


        • #5
          probabil ca domnu' e la prima masina si nu stie cum sunt plasticele din logan....cum zice si colegu' bogdan....sa vezi vara cum se incing la 60 de grade ;))

          Comment


          • #6
            aeroterma o tin pe treapta 1. caldura pe la 70%. se incinge atat de tare incat mi am stricat un telefon de 15 milioane pt ca l am pus acolo. daca dau aerul sa bata numai pe sus , la cap nu se mai incinge absolut deloc. se incinge numai cand dau pe la picioare, la cap si picioare sau parbriz si picioare

            Comment


            • #7
              daca se dovedeste a fi problema din fabrica, ai putea sa le ceri despagubire si dauna telefonului cu pricina.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Pai hai sa gandim: apa din motor are cam 90 de grade. Difuzoarele pentru picioare sunt imediat unde se termina plasticele consolei centrale. Pe acolo vine cald. Chiar foarte cald. Sa vezi cum se incinge bricheta cand merge caldura. Imi pare rau ca ti-ai bulit un telefon scump, dar chiar nu ai de ce sa dai vina pe masina sau pe producator.

                Completare la Bogdan_1984: nu scrie niciunde ca ala de acolo e loc pentru telefon...
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #9
                  Ca sa verifici daca iti lipsesc plasticele de directionare a aerului spre locurile din spate muta caldura doar pe picioare si verifica daca vine aer sub scaunele fata.Poate esti mai ghinionist si chiar au uitat sa monteze conductele care duc pe sub scaunele fata.
                  MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                  Comment


                  • #10
                    sa se uite si daca e mocheta decupata dar totusi nu se strica un telefon de la aeru ala cald. eu tin microfonu la statie prins de aerator si bate tot aeru in el si nu are nimic.
                    eu zic sa te duci la o intalnire cu loganistii din bucuresti si sa isi dea si ei cu parerea ca asa discutam discutii...

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by JREwing View Post

                      Completare la Bogdan_1984: nu scrie niciunde ca ala de acolo e loc pentru telefon...
                      da, stiu foarte bine, dar poate are noroc...mai stii?
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        nu o dati in discutii off topic cu despagubiri cu telefoane si alte manevre...

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          la service mi s a spus ca lipsesc conductele care ar trebui sa scoata aerul caldsub scaune, pt locurile din spate. ma logan mcv de ce sunt ? am vazut cu ochii mei ca mcv scoate are cald pe sub scaune pt locurile din spate. aeroterma mea este prevazuta cu gaurile pe unde iese aer, aerul iese da lipseste tubulatura care il preia. vara nu se incinge absolut nimic, totul e rece. daca dau caldura pe sus sau pe la parbriz nu se incinge absolut nimic totul fiind perfect. nu sunt la primul logan. mai am un 16v ph1 si un sandero stepway. toate se compotra normal. nu se incinge nimic pt ca m am uitat si nici nu au gauri pt aerul din spate sub scaune

                          Comment


                          • #14
                            eu nam inteles ce masina ai , pai daca in service au zis ca nu ai conductele fa scandal sale monteze daca aeroterma e gaurita ptr alea... oricum astia de al vocea clientului nici nu stiu de existenta lor.

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              cum spunea si antevorbitorii mei asta e din ciclul "asa face toate", cred ca la toti se incing, e normal dar poate la tine e un pic mai grav decat ar fi normal, sau poate dramatizezi tu prea mult
                              conducte pentru redirectionarea aerului spre picioare la locurile din spate nu cred ca are, de fapt sunt singur, adica eu la laureate 16v nu am poate el o avea prestige si are
                              si eu tin telefoanele acolo si le gasesc "fierbinti" dar nu s-au stricat PS am numai nokia

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google