Intrebare Despre Sistemul De Franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    chiar si in gol trebuie sa ai frana pe spate,e indicat pe undeva la vreo 900N pe roata

    Comment


    • #47
      Trebuie sa tina dar sa nu blocheze (am zis aprope de loc nu stiam ce valoare), nu are voie sa blocheze roata spate . Daca rotile spate s-au blocat, masina fuge de spate.

      Comment


      • #48
        ai perfecta dreptate insa pe portiuni de drum cu aderenta scazuta se blocheaza si spatele,sau la o apasare mai violenta a pedalei de frana

        Comment


        • #49
          Am gasit si eu verificarile ce se fac pentru compensatorului (limitator) , sper sa se inteleaga . Asta e treaba service-urilor de cartier, nu cunosc chestii elementare si nu au nici maca bunavointa sa citeasca un manual , lucreaza ca la vechea dacie si din auzite.
          Attached Files

          Comment


          • #50
            fof:....toata chestia e de la aerisire.....daca aerisirea...nu este facuta cum trebuie...e normal sa fie cursa lunga a pedalei......frana nu mai tine cand placutele de frana sunt duse...dar in cazul tau nu e valabil....

            Comment


            • #51
              si de ce anume ar fi facut aerisire la inceput?doar nu a inlocuit nimic inafara de discuri si placute

              Comment


              • #52
                nu cred ca ar fi o problema cu aerisirea pentru ca pedala e ferma, franeaza bine, eu unul merg pe varianta repartitorului care nu isi mai face bine treaba. Saptamana viitoare ma duc din nou la ei...pentru a treia oara si sper sa ii dea de cap. M-am interesat de pretul unui repartitor nou acesta fiind 55 lei in magazin.

                Comment


                • #53
                  la 500 de intalniri pe mine de ce nu ma intrebi cum sta treaba cu franele ca iti spunea ca trebuiesc aerisite in x,iar treaba cu pompa de frana mai mare nu are treaba,ma refer la upgrade intre logane,van mcv si berlina,decat in momnetul in care ai van si trebuie incarcata cu marfa sa aibe forta pt a opri si greutatea in plus
                  sigpic
                  Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                  pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                  Comment


                  • #54
                    de cand pana cand e pompa de frana mai mare?si crede-ma ca se poate aerisi si ca la berlina ca tot acelasi drac e

                    Comment


                    • #55
                      Felicitari FOF-ule pt acest topic, e prima oara cand aud de aerisire in X si pe deasupra si functioneaza... stiam de acea problema si eram curios daca ai rezolvat problema . Bafta si sanatate maxima
                      sigpicBIKER INSIDE

                      Comment


                      • #56
                        55 lei un repartitor de frana? E din lemn sau din piatra? Te sfatuiesc sa ai grija ce pui pe masina in contextul in care unul original bate spre 3-400 lei , inteleg ca ala original e scump dar asta e mult prea ieftin
                        Pain brings out the truth in us all...
                        ...how much truth can you stand?

                        Comment


                        • #57
                          la masinile cu abs nu ai repatitor.
                          si da , am rezolvat cazul cu aerisirea in X , multumesc colegul care a pus schema pe pagina (daca nu gresesc)

                          Comment


                          • #58
                            baieti am si eu o problema.AM un dci de 70 cp cu aprope 36000km.precizez ca nu am schimbat nimic la el in materie de frane.dar de ceva timp,cand pun frana mai burc,blocheaza roata stanga fata.de la ce sa fie?masina nu are abs fiind modelul laureate.multumesc pentru viitoarele raspunsuri.

                            Comment


                            • #59
                              cum adica blocheaza , nu trebuie sa blocheze roata cand apesi tare? mai ales daca nu ai abs dupa cum zici.
                              sau vrei sa zici ca nu o mai deblocheaza ?
                              posibil sa fie pistonasul plin de mizerie si sa nu mai revina in locasul lui.

                              Comment


                              • #60
                                este posibil sa ai etrierul blocat,scoate roata si desfa etrierul,ai doua suruburi de 8 cu cap hexagonal de 13 si vezi daca ,culiseaza usor pintenii de ghidaj ai etrierului(bolturile in care sunt infiletate suruburile de 8)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google