Intrebare Despre Sistemul De Franare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    incearca cu alt lichid de frana, factory-oem. poate lichidele sport se comporta altfel.....

    Comment


    • #77
      da lucreaza altfel intradevar intaresc pedala si o fac mai ferma

      de cand am pus 660 reactioneaza instant si parca nu se mai apasa asa mult pedala

      Comment


      • #78
        Eu zic ca am schimbat cateva tipuri de lichid pana acum, tu ce zici, Razvan?
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #79
          @dsign Am intalnit si eu odata fenomenul asta --- dupa ce schimbi tot lichidul si chiar si pompa, ramane un segment din cursa "inactiv", iar fermitatea franei e foarte putin mai jos decat la o masina noua.

          Explicatia la care ma gandesc este ca mai raman ceva bule de aer foarte mici prin instalatie - poate chiar in pompa sau repartitor - care nu pot fi eliminate asa usor. Intrebare --- ai toate placutele noi, sau uzate maxim 90%???

          Comment


          • #80
            eu am schimbat lichidul si am facut aerisire in service dacia. pedala a capatat o cursa moarta dar nu cum descrie dani. sa zic intre 0.5 si 1 cm, dar dupa aceasta cursa moarta prinde mult mai bine ca inainte
            am obiceiul sa franez foarte lin la semafoare (adica apas foarte usor pedala) si de aici am observat diferenta imediat ce am facut operatia

            Comment


            • #81
              Discurile fata sunt la al 2-lea schimb de placute, placutele sunt un sfert uzate, discurile de spate sunt in cote iar placutele spate sunt noi, au 2 saptamani.

              Acum ca m-am convins ca aerisirea la pedala nu face rau, voi mai face o incercare. De data asta o sa desfac fiecare racord in parte
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • #82
                si fa cum a zis si cosmin sa desfaci toate aerisitoarele si lasi lichidu sa curga in timp ce mai completezi cu lichid

                Comment


                • #83
                  OK, ar fi fost ideal sa ai si placutele fata noi - dar sunt destul de bune din ce spui.

                  Raman la parerea ca sunt micro-bule le aer ramase captive in pompa si pe unde mai exista praguri de trecere/diferente de diametre in instalatie. Ma cam indoiesc sa poti sa elimini absolut toate micro-bulele... dar mai incearca cu aerisirea. Atentie sa torni foarte usor lichidiul in vas, astfel incat sa nu creeze microbule in vas (cand torni apa in pahar de la robinet ai vazut ca apar bule de aer in pahar) Ar fi chiar indicat sa lasi borcanelul cu lichid 24 de ore nemiscat si dupa aia sa torni - poti folosi o bagheta de sticla introdusa in vasul instalatiei pe care sa se prelinga usor suvita de lichid in borcan in vasul instalatiei de frana. (de exemplu daca ai tinut borcanul de lichid de frana in portbagaj si ai mers mai "nervos" e foarte posibil sa bagi deja lichid cu microbule in vasul instalatiei - si muncesti degeaba la aerisire)

                  Chestia cu turnatul unui lichid peste cel vechi, nu stiu daca e cea mai buna... Nu trebuie contaminat lichidul nou de catre cel vechi, care poate contine particule in suspensie de impuritati si apa.

                  Verifica si racordurile pompei la conductele de frana - sa nu fi ramas aer.
                  Last edited by ion_R5; 7 November 2011, 19:47.

                  Comment


                  • #84
                    incercati lichid 2+2

                    Comment


                    • #85
                      Cand am schimbat lichidul ultima data, am tras lichidul vechi din instalatie cu ajutorul unei pompe de vid, conectata la un compresor. Am scos tot lichidul vechi (care era un DOT4 de Mercedes) si am pus Motul RBF 660.

                      Mersi @Ion, am sa fac aerisire la toate coturile si prin cadere. Oare daca ciocanesc un picut conductele la coturi rezolv ceva???
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        Daca nu ai la indemana instalatia de vid, poti folosi un aspirator de praf.

                        Furtunul il conectezi la un bidonas de plastic, din care tragi un furtun subtire la aeritorul de la etrier. In capacul bidonului poti face un orificiu mic spre exterior prin care sa se echilibreze debitul de aer tras de aspirator (trebuie incercat/probat, astfel incat lichidul care iti vine in bidon sa nu fie aspirat de aspirator--- cel mai bine folosesti o teava de plastic in care te infigi cu furtunul care vine de la aerisitor, iar teava de plastic sa treaca prin capacul bidonului si sa mearga pana aproape de fundul bidonului. Daca ai aspirator la care se regleaza puterea de aspirare, e si mai bine)

                        Conductele nu stiu daca e bine sa le ciocanesti... cel mult asa cu o coada din plastic de surubelnita.

                        Eu zic sa mai mergi cu masina vreo saptamana si sa faci dupa aia aerisirea... Intre timp probeaza frana ceva mai energic decat o faci in mod normal, insa nu exagerat (pacat de anvelopele de iarna, daca le-ai montat)
                        Last edited by ion_R5; 7 November 2011, 20:12.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by ion_R5 View Post
                          OK, ar fi fost ideal sa ai si placutele fata noi - dar sunt destul de bune din ce spui.

                          Raman la parerea ca sunt micro-bule le aer ramase captive in pompa si pe unde mai exista praguri de trecere/diferente de diametre in instalatie. Ma cam indoiesc sa poti sa elimini absolut toate micro-bulele... dar mai incearca cu aerisirea. Atentie sa torni foarte usor lichidiul in vas, astfel incat sa nu creeze microbule in vas (cand torni apa in pahar de la robinet ai vazut ca apar bule de aer in pahar) Ar fi chiar indicat sa lasi borcanelul cu lichid 24 de ore nemiscat si dupa aia sa torni - poti folosi o bagheta de sticla introdusa in vasul instalatiei pe care sa se prelinga usor suvita de lichid in borcan in vasul instalatiei de frana. (de exemplu daca ai tinut borcanul de lichid de frana in portbagaj si ai mers mai "nervos" e foarte posibil sa bagi deja lichid cu microbule in vasul instalatiei - si muncesti degeaba la aerisire)

                          Chestia cu turnatul unui lichid peste cel vechi, nu stiu daca e cea mai buna... Nu trebuie contaminat lichidul nou de catre cel vechi, care poate contine particule in suspensie de impuritati si apa.

                          Verifica si racordurile pompei la conductele de frana - sa nu fi ramas aer.
                          prin fabricarea lor lichidul de frana cat si uleiul de motor sunt concepute sa nu faca acele microbule. daca torni lichid de frana intr un pahar nu face bule, sau fare dar le elimina complet imediat.

                          Originally posted by psanyiro View Post
                          incercati lichid 2+2
                          glumesti ?

                          Comment


                          • #88
                            Lichidul de frana nu favorizeaza inglobarea bulelor de aer, insa nici nu inseamna ca daca torni lichid de frana intr-un recipient, nu apar bule de aer - mai ales daca torni mai de sus.

                            Comment


                            • #89
                              apar dar sunt eleiminate foarte repede. sper sa rezolve dani chiar imi diresc sa rezolve

                              Comment


                              • #90
                                De cand am schimbat lichidul de frana am cam mers peste o luna.
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google