Probleme Ambreiaj

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai cablul se poate si slabi, nu doar gripa, iar rulment de presiune tasat am vazut cu ochii mei

    Comment


    • eu ma refer la faptul ca din moment ce pedala de ambreiaj se apasa greu ,este semn de cablu uzat

      Comment


      • aaaaa...am recitit postul colegului si am inteles
        eu incercam sa explic de ce e moale si tu spuneai de ce e tare pedala, de asta nu prea batea ce spuneam fiecare
        asa da e cablu gripat
        se mai poate pacali o perioada cu spray gresant dat in interiorul camasii

        Comment


        • in legatura cu post-ul se mai intampla cat de gresarea cablului nu are viata lunga dar cred ca tine pana la resurse financiare

          Comment


          • daca ambr e moale la calcare,e terminata placa de ambreiaj ,dintii soarelui numai au o elasticitate dura,in timp se decaleste acest soare al ambr si de aici si pedala moale
            sigpic
            Poate pentru lume ești o singură personă,dar
            pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

            Comment


            • moale e de cand a luat masina,de noua.am fost la reprezentanta si asa era la toate masinile expuse acolo.deci loganurile pana in 2007 au un ambreiaj mai tare?

              vreau sa spun ca loganul din 2007 incoace are un alt sistem de ambreiaj?
              Last edited by adrian2010; 20 September 2010, 12:24. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • habar n-am cu siguranta, dar e posibil
                apropo....din cate stiu un face-lift a avut loc in toamna 2006, nu in 2007

                Comment


                • si de ce nu il reglezi sa tina mai de jos?

                  Comment


                  • Originally posted by AGV
                    La mine tine cam sus sau mi se pare mie?De multe ori nu il apas suficient si carai cutia,mai ales cand schimb in graba
                    E normal sa-l mai ''carai''.
                    Cu timpu trece, serios ))

                    Comment


                    • ca sa nu mai deschid un tread separat o sa intreb aici deoarece tot de ambreiaj ma leg.
                      Si-a demontat cineva candva cumva cutia de viteze?
                      sigpic

                      Comment


                      • a mea nu,cutiile altora da ,de ce intrebi

                        Comment


                        • Originally posted by adrian2010 View Post
                          moale e de cand a luat masina,de noua.am fost la reprezentanta si asa era la toate masinile expuse acolo.deci loganurile pana in 2007 au un ambreiaj mai tare?

                          vreau sa spun ca loganul din 2007 incoace are un alt sistem de ambreiaj?


                          Moale e ambreiajul si la a mea din 2005 am condus si un logan din 2009 ph2 si mi sa parut un pic mai tare dar probabil din cauza ca era nou!!

                          Comment


                          • @loribob deoarece ambreiajul meu da semne ca vrea schimbat si o sa fiu nevoit sa dau cutia jos. In consecinta mi-ar prinde bine niste sfaturi. In mare stiu cam ce ar trebuii facut "ca la carte" numai ca garajul meu de acasa nu are toata dotarile si eram curios ce metode au gasit altii pentru a evita vizita la service. Daca imi poti lasa un PM cu nr de telefon as fii tare recunoscator.
                            Mai exact ma intereseaza daca in loc sa suspen motorul pe o traversa pot folosi un cric pentru sustinere de jos.
                            Last edited by yrman; 22 September 2010, 13:49.
                            sigpic

                            Comment


                            • una dintre marile probleme ar fi demontarea cadrului GMP de pe masina,lucru ce cam greu de realizat fara sa ai masina suspendata,cat despre motor,ar trebui agatat cu ceva de deasupra dar sa iti permita sa lasi partea din spate in jos ca sa poti scoate cutia,nu te-as sfatui insa sa pui un cric sub el fiindca s-ar putea sa dai in alte belele

                              Comment


                              • daca pun masina pe capre si lucrez din rampa merge desfacut cadrul? cu suspendarea am rezolvat-o oarecum. are un amic o macara portabila, un trepied pentru motoare nu stiu exact denumirea lui.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google